ИН4С

ИН4С портал

Љетопис: Маршал Петен

1 min read
Због својих војних достигнућа у Првом свјетском рату у Француској је сматран херојем, но због својих акција у Другом свјетском рату то херојство се претворило у суђење због издаје и смртну казну, која је преиначена у доживотни затвор од стране предсједника Де Гола.

Маршал Петен

На данашњи дан, 25. јуна 1940. године у Другом свјетском рату ступио је на снагу споразум о примирју Француске са Њемачком и Италијом.

Њемачке трупе су, на основу споразума, окупирале западну и сјеверну Француску, покрајине Алзас и Лорен су припојене Њемачкој, а Италији дјелови Француске у Алпима.

На остатку територије Француске створена је марионетска пронацистичка влада маршала Анрија Филипа Петена са сједиштем у Вишију. Анри Петен познатији као Филип Петен или маршал Петен, је био француски војсковођа.

Француска скупштина повјерила му је да води колаборационистичку владу са сједиштем у Вишију. Због својих војних достигнућа у Првом свјетском рату у Француској је сматран херојем, но због својих акција у Другом свјетском рату то херојство се претворило у суђење због издаје и смртну казну, која је преиначена у доживотни затвор од стране предсједника Де Гола. У модерној Француској он је углавном сматран издајицом, а ријеч „петенизам“ се сматра француским обликом ријечи квислинг.

Анри Петен рођен је у мјесту Коши-а-ла-Тур. Похађао је војну академију и школовао се у Паризу. Као командант у Првом свјетском рату, Петен је познат по одбрани Вердена од Њемаца 1916. године. Касније, као командант у служби, увелико је допринио повећању морала у Француској војсци 1917. године. Идуће године постао је маршал. Током 20-их година Петен је служио у француском Мароку. Министар рата био је 1934. године, а од 1939. до 1940. године био је амбасадор у Шпанији. Након њемачке инвазије Француске Петен, тада 84 године стар, је позван како би био савјетник министру рата. Дана 16. јуна 1940. године Петен је постао премијер Француске, наслиједивши Пола Рејноа, и одмах је Њемачкој понудио мир. Петен, уз њемачки пристанак, организује сопствену владу у Вишију, а исте године преузима вођство нове државе назване вишијевска Француска. Он је своју диктатуру пренио на мали дио Француске који није био директно под њемачком контролом.

Петен и његов заменик Пјер Лавал успоставили су фашистичку владу која је најпознатија по својој колаборацији са Адолфом Хитлером. Вишијевска влада била је под потпуном њемачком влашћу која је постављала све званичнике, наређивала новинама и наређивала хапшења. Влада је такође прихватила и антисемитске законе и депортовала је све шпанске, француске и источноевропске Јевреје у немачке концентрационе логоре. Након операције Оверлорд и распада Вишијевске Француске 1944. године Петен је побјегао у Њемачку и Швајцарску. У априлу 1945. године Петен се вратио у Француску како би му се судило због велеиздаје. На суду су га прогласили кривим и осудили на смрт стријељањем. Та казна је измијењена у доживотни затвор од стране предсједника Де Гола и то због његове старости, било му је 89 година. Казну је служио на острву Ил д’Је, гдје је умро и гдје је сахрањен.

У модерној Француској он је углавном сматран издајником, а ријеч петенизам се сматра француским обликом ријечи квислинг. Петена данас сматрају једним од највећих издајника свих времена и сматрају га еквивалентом Видкуна Квислинга у Норвешкој.

Приредио: Миомир Ђуришић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *