ИН4С

ИН4С портал

Љекари у Црној Гори масовно напуштају здравствене установе

1 min read

Љекари масовно напуштају јавне здравствене установе, и то је прoблем који Министарство здравља игнорише. Клиничко-болнички центар Црне Горе (КБЦ) напустило је од  почетка прошле године седам љекара: два ортопеда и офталмолога, уролог, стоматолог и специјалиста клиничке биохемије, преноси данас Побједа. Казано је да су још два љекара најавила су одлазак.

Највећи број љекара који напушта КБЦ али и друге јавне здравствене институције одлази у приватни сектор, па је Синдикат доктора медицине упозорио да због великог одлива љекарског кадра здравствене установе ускоро неће моћи функционисати. Љекари одлазе због лоших услова и малих плата, али се и поред њихових вишегодишњих протеста услови не побољшавају.

Министарство здравља је демантовало ову тврдњу, казавши да толиког „одлива љекара“ нема.

Предсједница Синдиката доктора медицине др Милена Поповић-Самарџић казала је „Побједи“ да већина љекара ради на томе да добије дозволе за рад у иностранству, затим на крузерима, или прелазе у приватну праксу.

„Постојећи дефицит кадра само се продубљује, а здравствена заштита која је гарантована Уставом може постати недоступна пацијентима. Стога, апелујемо на грађане, цивилни сектор да се укључе, јер ово није само проблем доктора, већ је ово борба за очување основних људских права загарантованих Уставом“, поручила је она.

Поповић-Самарџић наводи да су Институт за болести дјеце у посљедње три године напустили педијатри, алерголози, офталмолози, анестезиолози и ОРЛ љекари.

„Главни разлог што љекари иду у приватни сектор је незадовољство статусом. У јавним здравственим установама они су јако оптерећени. Све те околности утичу да они траже мјесто гдје могу да раде по далеко оптималнијим условима, а то пружају приватници гдје могу да се више посвете пацијенту, имају већу плату и смањује се могућност да се направи стручна грешка“, казао је предсједник Љекарске коморе др Ђоко Јочић, преноси ЦДМ.

Он је нагласио да је посебан проблем то што одлазе љекари који су врхунски стручњаци.

То није једини проблем који постоји у нашем здравству. Болнице и домови здравља су пред колапсом и због слабе снабдјевености медицинским средствима, јер је Министарство здравља овим установама додијелило из буџета свега 5,02 милиона евра за ове потребе, умјесто 16,64 милиона, колико је тражено.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *