ИН4С

ИН4С портал

Љајић открио прве детаље о понуди за Космет: Признање свуда изузев у УН

Нормализација односа са Приштином у три фазе, уз пријем Косова у све међународне организације, изузев Уједињених нација и без признавања од стране Србије, а заузврат бисмо тражили конкретну финансијску корист.
Rasim Ljajić

Расим Љајић

Нормализација односа са Приштином у три фазе, уз пријем Косова у све међународне организације, изузев Уједињених нација и без признавања од стране Србије, а заузврат бисмо тражили конкретну финансијску корист.

Ово је, у најкраћем, садржај платформе за решење проблема КиМ, коју ће председнику Александру Вучићу изнети потпредседник Владе и лидер СДПС Расим Љајић. То је први конкретан предлог неке странке који се појавио у јавности након што је Вучић најавио отварање унутрашњег дијалога о КиМ.

Љајић сматра да „замрзнути конфликт“ не одговара Србији, и да морамо да „подигнемо улог јер све друго води у пузајућу независност, при чему Србија неће добити ништа“. СДПС ће до детаља разрадити свој предлог и представити га Вучићу:

„Циљ треба да буде нормализација, без признавања, и то у неколико фаза. Прва фаза преговора подразумева да се омогући потпуна економска сарадња са Косовом. У овом тренутку преко административне линије извози се преко 400 милиона евра робе годишње, али би то могло бити двоструко више, уколико не би постојале правне и политичке препреке. Србија не може више да има политички утицај на Приштину, али економски утицај и те како може задржати“, казао је он.

Друга фаза је, по Љајићу, отварање питање статуса Срба на Косову, а ЗСО види као облик самоуправе за њих. Уз то треба преговарати о питању имовине и културне баштине Србије на КиМ.

„Трећи корак би били преговори о учлањењу Косова у међународне организације, осим у УН, уз јасне бенефите за Србију“, истиче Лајић додајући да „уосталом, да је то могло да се заврши без нас, ти разговори не би били ни потребни“.

Заузврат, наша земља би, сматра Љајић, могла да тражи низ ствари, од финансијске подршке за развој инфраструктуре, до убрзаног пута ка Европској унији, а у завршној фази требало би отворити преговоре око коначног статуса.

Посланик СНС и шеф скупштинског одбора за КиМ Милован Дрецун каже да је реч само о једном од предлога на почетку унутрашњег дијалога и да ће се о томе тек расправљати:

„За нас је неприхватљиво признавање Косова као независне државе и њихово чланство у УН. О свему другом можемо да причамо“, истако је Дрецун.

Сасвим супротно мишљење има лидер ЛДП Чедомир Јовановић који каже да Србија треба да престане да блокира Косово на путу ка чланству у свим међународним организацијама, укључујући и УН. Он, међутим, тврди да „није реч о одлуци Србије да призна Косово“ и да до става о томе „треба да дођу наша деца на један нормалан начин“.

Јовановић каже да „изгубљена и неспособна опозиције не може да своју шансу тражи у клеветању Вучића да ће признати косовску независност“.

СПЦ прихвата

Званичан став Српске православне цркве поводом јавног позива председника Вучића за унутрашњи дијалог о Косову и Метохији одредиће Свети архијерејски синод, као за то меродавно тело, по пријему и разматрању званичног позива.

Овако за „Новости“ у кабинету патријарха Иринеја одговарају на питање какав ће став у предстојећим разговорима заузети српска црква. Како нам је речено, они ће се свакако одазвати на Вучићев позив.

Најлакше је просипати клевете, али мене то не интересује

Председник Србије Александар Вучић захвалио се академику Душану Ковачевићу и другим интелектуалцима који су, како каже, разумели потребу да се крене у решавање проблема КиМ и истакао да он није понудио решење, већ само разговоре.

Вучић је поручио да је његова иницијатива за унутрашњи дијалог нешто што би „свако озбиљан и одговоран морао да покрене“ и додао да многи само размишљају шта је то што се народу свиђа, а не и шта нам је потребно:

„Да сам радио само оно што се народу свиђа ми данас не бисмо имали стабилне финансије и уређену економију“.

Председник је казао да ће „неки показати да немају решење, а неки да немају одговорности“:

„Ако неко мисли да је најлакше да просипа клетве, а неко да забије главу у песак као ној и каже „мене то не интересује, нека Вучић решава те проблеме“, онда је и то нека врста дијалога“.

Рампа за Интерпол и УНЕСКО

Наставак координираних напора на плану супротстављања настојањима тзв. државе Косово да постане члан Интерпола, била је у петак једна од тема разговора министара спољних и унутрашњих послова Ивице Дачића и Небојше Стефановића. Они су размотрили могућности даљег деловања по овом питању од посебне важности у контексту заштите суверенитета и територијалног интегритета и супротстављања унилатералним покушајима „Косова“ да оствари чланство у међународним организацијама.

Извор: Новости 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Љајић открио прве детаље о понуди за Космет: Признање свуда изузев у УН

  1. Jos jedna pobjeda nebeskog naroda.Kakvi supljoglavci,sto ovaca ne bi sacuvali a ,ne Kosovo.Ali nije vam niko kriv ,Gazimestan je odlucio, a ja mislim da je vrijeme za jos jedan ,pa dogodine u pasjaluku.

  2. Nece o toj temi odlucivati POLITICKA BAGRA U SRRBIJI nego narod na REFERENDUMU kao i o ulasku u Eu pa kako bude?! Tako da se javno zna koliko vredimo kao narod a ne da se Politicke Fukare kriju iza njihovih glasaca na izborima,kojima to pitanje nije postavljeno.

  3. Causi su krenuli na izvrsenje zadataka, saopstavaju, kao, neki svoj stav, koga nemaju, sprovodeci zadato. Sve smrad do smrada.
    Od ove propasti nikakva finansijska pomoc nemoze nas spasiti.
    Davljenje u blatu sa punim dzakom para?!

  4. „Заузврат бисмо тражили конкретну финансијку помоћ“!
    О, проклети издајници, сјеме вам се затрло!

  5. Вучићу колико си кеша добио од својих пријатеља Едија и Хашима да би признао тзв Косово?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *