Томас Табан, премијер Лесота рекао је да је војска покушала да изврши државни удар због чега је морао да побјегне у Јужноафрички Републику.

У изјави за Би Би Си, Табан је рекао да се налази у сусједној Јужноафричкој Републици и да ће се вратити у земљу ,,чим буде сигуран да неће бити убијен”.
,,Немам више контролу, то нису урадили грађани, већ војска, то је нелегално”, рекао је Табан.
Извештачи из Лесота јављају да је у пријестониоци Масери сада мирно, након што су војници заузели кључне објекте у престоници.
Образлажући своју верзију догађаја, војска Лесота је демантовала да је покушала да изведе државни удар, наводећи да је деловала против полицијских елемената који су планирали да наоружају политичке фракције.
Портпарол војске Лесота, Нтеле Нтои изјавио је за Ројтерс да се није догодио пуч, да је ситација нормализована и да су се војници вратили у касарне.
Он је додао да војска подржава демократски изабрану владу. Војне јединице у Лесоту заузеле су зграде владе и полиције, а током дана чула се и пушчана паљба, док су дипломате изјављивале да је у земљи покушан пуч.
Јужноафричке радио станице су током дана јављале да приватне станице нису емитовале програм.
У Лесоту је напето од јуна када је премијер Томас Табан суспендовао парламент да би избегао гласање о поверењу због сукоба у коалиционој влади која управљала земљом две године.
Замјеник премијера Мотетјоа Мецинг је обећао да ће формирати нову коалицију која ће смијенити Табана. Сусједна Јужна Африка и регионална Јужоафричка заједница за развој упозорили су политичке ривале у тој земљи да неће бити толерисана никаква неуставна промјена власти.
Од стицања независности 1966. године, у Лесоту је извршено неколико државних удара. Најмање 58 становника Лесота и осам јужноафричких војника погинули су 1998. године, а велики део Масеруа је оштећен током политичких превирања и сукоба који су услиједили.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: