ИН4С

ИН4С портал

Лекић о истрази СДТ-а: Отео сам Рудник из канџи ДПС-а, тужилаштво чекало пола године да покрене истрагу

1 min read

Милан Лекић, извршни директор Рудника угља Пљевља (Фото: РУП)

Извршни директор Рудника угља Пљевља (РУП) Миодраг Лекић је за “Вијести” казао да је цијена угља који пљеваљска компанија испоручује Електропривреди Србије (ЕПС) формирана на основу његове калоријске вриједности сходно Одлуци о утврђивању цијена за индустријску, општу и широку потрошњу која се доноси на мјесечном нивоу и која неизоставно прати тржишну цијену угља.

Он је поручио да је по доласку на мјесто директора вратио РУП у законито пословање, да до сада није добио позив из Специјалног државног тужилаштва (СДТ), нити је од РУП-а тражена било каква документација у вези са уговором са ЕПС-ом, као и да је заинтересован за процесуирање овог питања како би се раскринкала организована хајка која је покренута против њега “од штеточинске и однарођене политике” руководства ДПС-а.

СДТ је покренуо истрагу и тражио од Лекића да објасни ко је и по којим критеријумима формирао цијену од 28,8 еура, по којој највећа пљеваљска компанија продаје мрки угаљ Електропривреди Србије (ЕПС). Истовремено, из Специјалног полицијског одјељења (СПО) тражили су од челника те државне компаније да им достави и комплетну документацију о набавци дампера.

“На конференцији за медије одржаној 12. 11. 2022. године ДПС је најавио подношење кривичне пријаве. Из дописа Специјалног полицијског одјељења Сектора за борбу против криминала који је упућен 31. 05. 2023, прије 7 дана, сазнали смо да су службеници овог сектора поступили по захтјеву СДТ-а од 02. 12. 2022. године. Дакле, после, вјеровали или не, пола године. У међувремену, никакав позив за саслушање од стране Тужилаштва нисам добио, нити је од РУП-а тражена било каква документација. Зашто се чекало пуних шест мјесеци за покретање овако значајне теме, није питање за мене, иако се одговор намеће сам. Као извршни директор компаније и човјек са дугогодишњим стажом у јавном и политичком животу, живо сам заинтересован за даље процесуирање овог питања, како би се, коначно, ставила тачка на ову тему једном за свагда и, више сам него убијеђен, раскринкала једна лицемјерна и организована хајка коју су покренули емисари ове штеточинске и однарођене политике”, рекао је Лекић.

Он је казао да медијску харангу против њега спроводи руководство ДПС-а, те да су они “коловође беспредметне и неутемељене хајке”.

“Црногорско правосуђе је актуелизовало ову тему у фото-финишу кампање за парламентарне изборе, што имплицира закључку да су пипци Ђукановићеве хоботнице, нажалост, још и те како присутни и у тој грани власти. Као извршни директор РУП-а учинио сам све да унаприједим производњу у компанији и да вратим РУП на колосијек законитог пословања. Убијеђен сам да сам у томе успио. То је чињеница коју су препознали и грађани Пљеваља, који су резултате мога рада вредновали убједљивом подршком на свим изборима који су у међувремену спроведени. РУП више није полигон нечијег ускопартијског оргијања, отет је из канџи ДПС-а и враћен народу и држави. Ријеч је о компанији која биљежи рекордне успјехе у пословању од свог оснивања. И то је једини разлог зашто је покренута ова истрага. Некоме не одговара успјешан и стабилан РУП, а ја знам и коме”, казао је Лекић.

Он је додао да је о продаји мрко-лигнитног угља ЕПС-у, јавност небројено пута до сада имала прилику да се упозна са свим детаљима овог уговора и да испрати цјелокупан процес – од прелиминарног састанка представника двију компаније, преко потписивања уговора, до његове реализације.

“Сви детаљи налазе се у саопштењима за јавност која су благовремено достављана медијима, па и “Вијестима” и која се налазе на званичном сајту компаније. Поновићу још једном. Сходно Одлуци о утврђивању цијена за индустријску, општу и широку потрошњу, дефинисана је цијена од 28,80 еура за угаљ топлотне моћи 8.000 кЈ/кг. Истичем да РУП продаје калорију, а не тону – метафорички речено. Цијена угља се формира по калоричној моћи угља, а на основу базне цијене. Дакле, базна цијена за ЕПС на 8.000кЈ/кг износи 28,80еура, док је цијена за Термоелектрану Пљевља (ТЕ), тада, за топлотну моћ од 9.211кЈ/кг износила 27 еура. То је цијена за ситне гранулате из цјеновника. За топлотну моћ од 9.211 кЈ/кг, која се дистрибуира ТЕ, цијена угља за ЕПС износила би 33,15 еура по тони, што је за 20% више остварена цијена за исту калоричну моћ у односу на ТЕ, а то је, сложићемо се, значајан проценат”, навео је Лекић.

Вриједност уговора са ЕПС-ом, потписаног у мају 2022. године износила је, према његовим ријечима, 1.152.000 еура и њиме је било предвиђено да се у мају и јуну испоручи 40.000 тона угља.

“Нажалост, због објективних и крајње неповољних околности, о чему смо више пута до сада говорили, а као што су извођење радова на магистралном путу према Михајловици, вишечасовних свакодневних застоја, гужви на граничном прелазу и проблема техничке природе са којим се суочавала Железница Србије, овај уговор о продаји 40.000 тона није реализован у предвиђеном року од два мјесеца, него касније. ЕПС је у цјелости измирио своје обавезе према нашој компанији. Цијена од 28,8 еура је дефинисана сходно важећој Одлуци о утврђивању цијена за индустријску, општу и широку потрошњу. Цијена по том уговору није мијењана због претходно наведених разлога. У ове године потписали смо нови уговор о продаји 120.000 тона угља ЕПС-у, и у њему је, по основу исте Одлуке, а која се свакомјесечно доноси и која неизоставно прати тржишну цијену угља, утврђена цијена од 41,94 еура за угаљ топлотне моћи 7.000-10.000 кЈ/кг. Дакле, цијена је коригована”, истакао је Лекић.

За шест мјесеци биће позитиван резултат

Лекић је на питања са којим ће пословним резултатом РУП завршити првих шест мјееци ове године казао да природа функционисања РУП-а подразумијева да се адекватно приказивање пословања компаније добија на крају пословне године, а не на половини.

“Зашто? И ове године, као и претходних година, током априла и маја реализује се редован годишњи ремонт Термоелектране (ТЕ) Пљевља, када се, у времену трајања ремонта, обуставља испорука угља овом нашем највећем, примарном купцу. РУП традиционално, првих шест мјесеци послује у благо позитивном резултату. Примјера ради, за првих шест мјесеци 2022. године Рудник је пословао у плусу са 53.700 еура, а пословну годину је завршио са позитивним нето резултатом у износу од преко 9.435.000 еура. Ако буде реализована испорука угља ТЕ по плану, а вјерујемо да хоће, полугодишњи резултат ће бити сличан”, навео је Лекић.

Набавка поништена, па дампери још скупље коштали

Лекић је најавио да ће комплетна документација о набавци дампера за потребе РУП-а бити предата СДТ-у.

“Ријеч је о набавци која је вођена у складу са законом, у крајње транспарентном поступку, са чијим током и реализацијом су били упознати сви чланови Одбора директора РУП-а, наша Скупштина акционара, односно Одбор директора Електропривреде и ресорно Министарство капиталних инвестиција. Ту не постоји било каква тајновита, закулисна радња, како су емисари из ДПС-а покушали невјешто и немушто да објасне ову набавку, а заправо све вријеме циљали су само мене”, истакао је Лекић.

Он је појаснио да је РУП, сходно плану јавних набавки од јула 2020. године, расписао тендер за набавку два дампера носивости 120-150 тона. Понуде су, у августа доставиле три фирме, од којих је најповољнија била понуђача који нуди дампере марке “белаз”, док су дампери марке “катерпилар”, “хитачи” и “комацу” били знатно скупљи.

“Утврђена је најмања очекивана цијена од три милиона еура за два дампера. Када су понуде отворене у поступку јавне набавке у новембру понуда за два “белаза” била је 10% већа од информативне понуде. Када ме је Тендерска комисија информисала о овом случају, наглашавајући неуобичајену разлику између двије понуде, реаговао сам промптно и обавијестио Одбор директора и ресорно Министарство. Након тога смо покренули испитивање тржишта, гдје је констатовано поскупљење свих дампера на тржишту због поремећаја свих цијена. Утврђено је да су порасле цијене свих метала, посебно челика за 40%. На међународној берзи, цијена електричне енергије повећана је око 5 пута, нафта и нафтни деривати су поскупјели преко 30 посто”, навео је Лекић.

Он је додао да је тада указивао да су штетни ефекти за компанију у случају одустанка од куповине предметних дампера далеко већи, јер би били онемогућени да искажу већи потенцијал у плановима експлоатације откривке.

“Временски услови су били одлични. Ријеч је о временском оквиру од најмање четири мјесеца, и то љетња, кад су услови за рад одлични, и када бисмо недостатак коришћења ових дампера, морали да компензујемо ангажовањем трећих лица, што би нас коштало око 400.000 еура, дакле, више од констатоване разлике у цијени дампера у случају информативне и достављене понуде. Шта се у међувремену догодило. Одбор директора је поништио ту набавку. Током сљедеће, 2022. године, поново је спроведен поступак јавне набавке и исте дампере смо добили по још скупљој цијени, јер су додатно поскупјеле цијене на тржишту”, објаснио је Лекић, преносе Вијести.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *