Лазански: Дио српске интелигенције служи западним спонзорима
1 min read
Српска интелигенција, не бојим се оштрих ријечи, издала је свој народ. Имам у виду, прије свега, стваралачку и прозападну интелигенцију, престоничку интелигенцију, јер се некако уз њу аутоматски везује и феномен „српске интелигенције”.
Због социјалних функција које је испуњавала у друштву, због тога што је служила народу у најтежим временима, интелигенција је у Србији била „савјест нације”.
Ипак, велики дио српске интелигенције је, умјесто традиционалног служења народу, већ дуже у функцији додворавања западним спонзорима и локалним богаташима-тајкунима. А умјесто борбе за домаћу правду, за нове социјалне идеале, интелигенција је у борби за стране донације и грантове у непрекидном и грчевитом настојању да се буде прихватљив и популаран лик у очима западних политичара.
Данашња српска интелигенција раскинула је традицију некадашње интелигенције која се борила за интересе народа, данашња наша покољења „западњака” су за образац, на који треба да се угледамо, узели амерички модел капитализма и амерички начин живота. А вредности као што су социјална правда, идеја равноправности, духовност, народност, посебна улога државе, идеја социјалдемократије, све је то заборављено.
Заиста, данас у Србији тешко да можете да нађете иједног демократског лидера који својевремено није био позиван у САД на разне форуме и састанке, држао тамо предавања или се појављивао у тамошњим масмедијима. Само по себи то и није гријех. Проблем је, међутим, у томе што је код нас тешко пронаћи странку или неку другу организацију либерално-демократске оријентације која није добијала америчку финансијску помоћ. Од те помоћи и данас живи добар дио српске интелигенције.
На ова и оваква размишљања подстакла ме је расправа у Скупштини Србије поводом предлога новог закона о извозу и увозу наоружања и војне опреме. Углавном се та расправа свела на међустраначко препуцавање, са вађењем из нафталина појединих изјава појединих политичара, што у конкретном случају предлога новог закона нема никакве везе. Али јесте у функцији покушаја дискредитације свакога ко није са вама сагласан. Ако је то садашњи домет српске интелигенције, онда нам нема спаса.
Јер, када бивши министар одбране господин Драган Шутановац из Демократске странке одговарајући скупштинском колеги Александру Мартиновићу из СНС-а потеже његову изјаву од 25. јула 2012, у којој се Мартиновић заклиње на вјерност Војиславу Шешељу рекавши „да би прелазак у СНС био крајње кукавички потез”, онда мене заиста интересује какве везе има чињеница то што је неко у међувремену променио мишљење и странку са предлогом новог закона о промету оружја и војне опреме.
Ја сам очекивао да се у дискусији поставе питања: ко је од 2005 до 2012. године фаворизовао само једно државно предузеће у тим пословима нанијевши тиме милионске штете држави Србији?
Односно, како је то једна приватна компанија у Србији добила у вријеме министра Шутановца дозволу да о трошку те компаније позове официре из Јемена да обиђу војне фабрике у Србији и погледају шта би све Јемен могао да купи од производа наше војне индустрије. Када су чланови бројне јеменске војне делегације обишли наше фабрике и поручили робу у вредности од око 70 милиона долара, онда та приватна компанија није добила извозну дозволу, јер „се нијесу стекли услови”.
Истовремено је државна компанија преко својих агената ту исту робу нудила Јемену. Ко је тада контролисао ту државну компанију, ко је спрјечавао коректну утакмицу и ко је обезбјеђивао монопол? Па Демократска странка.
Је ли то тај „бољи пословни амбијент” за којег се сада залаже бивши министар одбране? Пословни амбијент у којем је у вријеме Гадафија, када Либија није имала санкције, пропао посао око извоза 160.000 аутомата М-92 у вриједности од 47,7 милиона долара, посао за извоз 500 аутоматских бацача граната вриједан 5,3 милиона долара само за „Заставу оружје” и око пет милиона долара за фабрику „Слобода” из Чачка.
Све је пропало, јер Либијци нијесу хтјели да раде са тадашњим руководством државне компаније, хтели су сарадњу са приватном српском компанијом, а тадашњи шефови у Министарству одбране Србије нијесу хтели да тој приватној компанији дају извозну дозволу. Ко је крив што је Србија тада изгубила милионе долара? Очито нико, јер су на власти били „амерички ђаци”.
Или када је једна наша приватна компанија 20. марта 2006. године добила три извозне дозволе за извоз оружја у Јордан: бројеви дозвола 000067, 000066 и 000051, све у вриједности од неколико стотина хиљада долара, а све потписано од стране госпође Ане Благојевић из Министарства за економске односе са иностранством, да би само мјесец дана касније иста компанија била одбијена за извоз оружја исто у Јордан, али сада је вриједност посла била пет милиона долара. Можеш да добијеш посао када је мања цифра у питању, већи иде нашима које ми контролишемо.
Је ли то тај пословни амбијент?
Аутор текста је новинар Политике Мирослав Лазански.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Negativnom selekcijom, taj talog je dosao na upravljacke pozicije i narod drzi u zarobljenistvu, iz koga zadugo nece biti izlaza.
Sada te strukture slave 5. oktobar kao dan svoje pobjede, to je za narod i drzavu dan izdaje neslucenih razmjera.
Srpski narod je uvijek imao velicanstvene primjere covjecnosti i ljudskih velicina, ali isto tako je iznjedrio i dosta ljudskog taloga.