Lavrov: Moskva neće prva razmiještati rakete u Evropi
1 min read
Sergej Lavrov; foto: ZNAJ.UA
Rusija neće prva razmiještati naoružanje ni u jednom regionu svijeta u kom nema američkih raketa, već će samo istom mjerom odgovarati na poteze SAD, rekao je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
„Zapad ne reaguje na predlog o moratorijumu (na razmiještanje raketa), izuzev predsjednika Francuske Emanuela Makrona, koji je, istina, rekao da je spreman da počne dijalog o toj temi. Polazim od toga da ćemo mi započeti taj dijalog“, rekao je Lavrov na zajedničkoj konferenciji za novinare s italijanskim kolegom Luiđijem di Majom u Rimu.
Ruski ministar je dodao da Moskva neće promijeniti stav o tome da ne postavlja prva rakete u Evropi, čak i ako niko ne podrži moratorijum koji je predložila Rusija.
„Ako vidimo da moratorijum nema podršku, stav predsjednika Rusije Vladimira Putina će ostati baš ovakav kakvog sam ga ja sada potvrdio. Ako bude bilo praktičnih koraka u proizvodnji i razmiještanju raketa, odgovorićemo istom mjerom. Ali nećemo biti prvi“, naglasio je Lavrov.
Predsjednik Rusije Vladimir Putin ranije je predložio da se uvede moratorijum na razmiještanje raketa srednjeg i kratkog dometa u Evropi i drugim regionima. Putin je predlog uputio vodećim zemljama Evrope i Azije, kao i raznim međunarodnim organizacijama.
Da li će „normandijski samit“ razjasniti namjere Kijeva
Govoreći o predstojećem samitu lidera „Normandijske četvorke“ (Rusija, Ukrajina, Francuska, Nemačka) 9. decembra u Parizu, Lavrov je naglasio da Rusija očekuje da će na tom sastanku razumjeti namjere ukrajinskog rukovodstva u vezi s ispunjavanjem odredbi Minskog sporazuma, pošto zasad iz Kijeva stižu protivrečni signali.
„Razgovarali smo o Ukrajini. Imamo zajednički stav: neophodno je potpuno i dosledno ispunjavati Minski sporazum, koji je odobren Rezolucijom 2202 Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija. Očekujemo da će namjere ukrajinskog rukovodstva biti razumljivije tokom predstojećeg samita u ’normandijskom formatu‘, u ponedeljak u Parizu. Važno nam je da razumijemo da Kijev ipak planira da radi na ispunjavanju Minskog sporazuma, jer iz ukrajinske prestonice stižu previše protivrečni signali od raznih zvaničnika“, rekao je Lavrov.
Prema njegovim riječima, Rusija od „normandijskog samita“ očekuje dodatne dogovore koji bi pomogli da se prekine sukob na istoku Ukrajine.
„Očekujemo dodatne dogovore koji će omogućiti da se sukob prekine, koji će omogućiti da ljudi u Donbasu budu bezbjedni, da se zaštite njihova prava koja potvrđuje Minski sporazum, takozvani zakon o posebnom statusu (Donbasa)“, rekao je Lavrov.
Prijatan dijalog, nastavak početkom sledeće godine
Šef italijanske diplomatije Luiđi di Majo je izjavio da je s ruskim kolegom razgovarao o situaciji u Siriji, Libiji i o pitanju sankcija.
„To je bio veoma prijatan dijalog, koji potvrđuje da je Rusija za Italiju najvažniji sagovornik“, rekao je italijanski ministar.
Di Majo je dodao da će rusko-italijanski razgovori u formatu sastanka ministara diplomatije i odbrane biti održani u prvim mjesecima naredne godine.
(Sputnjik)