Лајчак вечерас стиже у Приштину
1 min read
Мирослав Лајчак
Специјални предаставник Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак допутоваће вечерас у Приштину, сазнаје Радио Слободна Европа из дипломатских извора у Бриселу.
Како преноси РСЕ, Лајчак ће кратко боравити у Приштини, док нема потврде ко ће бити његови саговорници.
У последње време се врши притисак на косовког премијера Аљбина Куртија да прихвати план ЕУ, којег подржавају и Сјдињене Америчке Државе, о номарлизацији односа између Приштине и Београда.
Предлог ЕУ, који је у јавности познат и као француско-немачки план, достављен је властима у Приштини и Београду крајем лета прошле године, пише Косово олајн.
Званичници у Приштини су раније навели да тај предлог представља добру основу за наставак дијалога са Србијом, док су из Београда поручили да он није прихватљив јер подразумева признање независности Косова.
Међутим, након посете петочлане европско-америчке делегације 20. јануара Приштини и Београду, која је имала за циљ расправу око плана, представници дипломатског тима су новинарима изјавили да су од косовског премијера очекивали „боље разумевање“ за европски предлог.
Нико из косовске владе се од тог дана није изјаснио око плана.