Курти хоће да диктира дневни ред: Приштинска власт намерава да триковима склони ЗСО као тему у Бриселу
1 min read
Фото: Принтскрин Новости
Премијер привремених приштинских институција на Косову и Метохији Аљбин Курти покушава да „кроји“ дневни ред нове рунде преговора са Београдом, најављене за 27. фебруар, у Бриселу.
И пре него је сео за сто, изјаснио се да неће да прича о Заједници српских општина, иако из Брисела и Вашингтона стижу поруке да ова обавеза Приштине, преузета још 2013. године потписивањем Бриселског споразума, коначно мора да се реализује.
Под једну бирократску реченицу бриселских службеника – да ће се разговарати о европском, односно француско-немачком плану за нормализацију односа, могу се подвести бројне теме. Ипак, видећемо хоће ли Куртијеви ментори из Вашингтона, и за зеленим столом, наметнути разговоре о ЗСО, о чијој неопходности формирања говоре јавно данима.
Председник Србије Александар Вучић рекао је да ће увек ићи да прича, али „са премијером привремених приштинских институција нема никаквих разговора“.
– Курти помиње Слободана Милошевића и заостао је у том времену. Биће наравно речи о ЗСО зато што ћу ја о томе да говорим, а мораће да говоре и европски представници, а што се њега тиче, он то никада не би формирао. Курти ће да иде са варијантом: „Да, ја прихватам све, али прво Србија нас да призна, а ми ћемо одмах да формирамо ЗСО“. Нагледао сам се Куртијевих трикова и тактика безброј пута, тако да не може да ме изненади. Није ми тешко да проценим с чим ће да изађу.
Немања Старовић, државни секретар у Министарству одбране, истакао је да је „Курти доживео велику геополитичку кризу као некакву шансу, да представи себе као малог Зеленског, а да Србију као продужену руку Кремља“:
– То није уродило плодом, јер смо ми водили одговорну и предвидиву спољну политику и побили те црне наративе који су потенцирани. Курти је читаву политичку каријеру базирао на негирању било каквих права српског народа на КиМ, а поготово на негирању да се ЗСО формира. Било како, лопта је у његовом дворишту, не би требало да му помажемо тако што бисмо одустајали од преговарачког стола, али морамо да останемо фокусирани на то да се прво испуни приштинска обавеза из Бриселског споразума да бисмо могли да у том дијалогу даље напредујемо.