ИН4С

ИН4С портал

Курти ће прихватити захтеве Срба само ако га западне силе натерају; Немцима очигледно није било довољно српске крви

Косово је Србија

Политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић мишљења је да ће премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти прихватити захтеве Срба на барикадама једино ако га западне силе натерају на то, додајући да пожари пламте широм света и да криза на Косову* није за потцењивање, преноси Курир.

Вукадиновић је истакао да проблем Косова и Метохије треба посматрати у светлу глобалне кризе.

„Пожари пламте широм света. Цео свет се налази у некој врсти превирања. Пожар на Косову и Метохији се поново разбуктао. Ова криза није за потцењивање. Постоји код грађана нека врста одмахивања руком на тему Косова зато што она предуго траје. Помало подсећа на ону причу када дете виче: „Вук, вук“ и на крају му нико више не верује. Аљбин Курти се игра петардама у барутани“, рекао је Вукадиновић.

Он је додао је да је наивно веровати да Курти делује супротно вољи западног фактора.

„Немојте да се замајавамо, он јесте мало на своју руку, али не би био ту где јесте да нема међународну подршку. Потпуно је јасно да Курти има озбиљне спонзоре, а главни је Немачка. Наивно је очекивати да они буду неутрални посредници. Што се тиче захтева Срба он ће их испунити само, ако га западне структуре натерају“, каже Вукадиновић.

Пензионисани професор Универзитета у Београду и потпредседник Евроазијског безбедносног форума Радомир Милашиновић је оценио да међународни званичници сигурно чују захтеве Срба, али да их не уважавају. Назвао је положај српског становништва на Косову и Метохији срамотом Европе.

„Они ће сигурно чути захтеве и они их слушају годинама. Ово је највећа срамота Европске Уније и Европе уопште. Ово је срамота за светску политику када се у 2022. години остатак једног народа бори за голи живот. Не за људска права, већ за останак на свом огњишту. Ово није ни проблем Куртија ни с опроштењем Муртија, већ прво наш проблем, а друго и проблем оних који прогањају. Остатак остатака становиништва се бори за оно што је решено и у Биафри и у Јужној Америци и на свакој тачки земљине кугле. Али није решено баш тамо где треба да се решава, у цивилизованој Европи“, констатовао је Милашиновић.

Он је додао да захтеви Срба неће бити испуњени уколико западу одговара конфликт на Балкану, а посебно је истакао улогу Немачке.

„Ако им одговара конфликт, неће га натерати да испуни ни један захтев. Видимо како се Немци понашају у односу на Русију. Видимо да она не реагује иако је изгубила милијарде долара терористичким актима на северном току 1 и 2. Видите да они најмање увијају ствари у кучине и наступају готово наредбодавно. Ваљда им није било довољно српске крви у Првом и Другом светском рату. То је претерало сваку меру и Срби морају да се поуздају не само у себе него и у све пријатељске земље на земаљској кугли“, навео је Милашиновић.

Вукадиновић је изразио могућност да Немачка својим ставом према Косову* компензује своју незавидну позицију изазвану глобалним сукобом.

„Немачка је једини стварни губитник у овом великом ратном сукобу. Моја дилема је следећа. Ова њихова агресивност по питању Косова и Метохије – да ли је то нека врста компензације за ту фрустрацију и то понижење које трпе. Или је то можда задатак? Или су се само мало примили како би овде глумили неку силу, а евиденто је да то у овом тренутку нису“, рекао је Вукадинович и констатовао да Србија тренутно има проблем са читавим колективним западом.

Милашиновић је инсистирао на томе да се Србија данас налази ближе рату него решавању конфликта мирним путем.

„Иде се ка екскалацији. Ми смо ближи рату, јер су базе већ формиране и то не само међународних већ и оружаних тзв. косовских снага. Ближи смо рату и то нам мора бити јасно. Тако морамо осећати и у складу са тим поступати, без заблуде о миру. Сви ови споразуми су апсолутна лаж. Ми се не можемо уљуљкивати лажним обећањима. Наш је адекватни одговор да будемо спремни и сложни. Ако то нисмо, него мислимо да ће нам то решити неко други онда је то велика и страшна заблуда“, каже Милашиновић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

<
     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *