ИН4С

ИН4С портал

Купинари најзад задовољни ценом

1 min read
Ове године смо задовољни ценом купине, најзад је дошла једна добра од можда десет година у којој ће сељак да наплати свој рад како треба.

Ове године смо задовољни ценом купине, најзад је дошла једна добра од можда десет година у којој ће сељак да наплати свој рад како треба. Претходних година скоро да ни за дневнице није могло да се заради, били смо у минусу – задовољно прича Љубо Стојковић из ваљевског села Станина Река.

Има засађену „чачанску бестрну” на око 25 ари и очекује да добије око 3,5 до четири тоне купине произведене у органски контролисаним условима, која би по садашњој откупној цени од 120 динара за килограм требало да му донесе добру зараду. Родило је добро, „чачанка” уме да „баци” и до 50 одсто већи принос од осталих сорти, а прича се, каже Љубо, да ће бити и „јача” цена… Јесу биле велике врућине, али нису много утицале на квалитет плодова, само да их не оштете ове нове врелине које најављују наредних дана, додаје овај произвођач, уз констатацију да ко нема заштитне мреже и системе за заливање вероватно може да очекује знатно мањи принос.

Љубо је у недељу био један од учесника традиционалних „Дана купине” на Ставама код Ваљева, манифестације на којој произвођачи представљају своје резултате рада, размењују искуства и, неретко, како је то било претходних година, жале се на ниску откупну цену. Ове године, чини се, осмех им не силази са лица, а они који су лане и пре тога искрчили купињаке огорчени ниском откупном ценом, сада и те како имају разлога за кајање.

Милан Илић из села Лопатањ код Осечине није један од њих. Већ четврт века његова породица гаји купину, имају „чачанску родну” и „трипл краун” на укупно 80 ари и били су упорни, нису смањивали површине под „црним златом” ни онда када је било лоше. И дочекали су добру цену – „чачанка” 120, „трипл краун” 150 динара.

– Лепо је родила, мало је због врућина било ожеглих плодова, али су јој недавне кише знатно поправиле стање. У последњих четири-пет година била је ниска цена, ове може да се заради неки динар. Многи су искрчили купињаке, ја нисам. Чекао сам добру цену, знао сам да мора доћи. Не ангажујемо бераче, организовали смо се ми у породици и успевамо да оберемо – задовољан је Илић. Очекује да са 80 ари добије око осам до десет тона плода.

И стручњаци деле задовољство произвођача у ваљевском крају где је на подручју града на Колубари и осталих пет општина Колубарског управног округа купина засађена на око хиљаду хектара. Засади овог воћа су у много бољем стању него малињаци, јер високе температуре и суша нису оставили велике последице на њих као што је то био случај са малином, наводи Ђорђе Совиљ, саветодавац за воћарство у Пољопривредној саветодавној и стручној служби Ваљево. Берба купине тек је почела, на вишим теренима ситуација је одлична, на нижим има оштећења од високих температура.

– У последњих десет година биле су само две са добром откупном ценом, ова је трећа. Због тога произвођачи су претходних година мало улагали у купињаке, али су са овом ценом мотивисани да то учине, пре свега када је реч о наводњавању и постављању мрежа за засену или противградних мрежа, да би се спречио утицај високих температура – напомиње Совиљ.

У ваљевском крају, према његовим речима, доминира сорта „чачанска бестрна”, она даје највећи принос и показала се као најисплативија, док су „лос нес”, „трипл краун” и друге слађе сорте имале мање приносе и прилично су осетљиве на пепелницу.

Ђорђе Совиљ је уверен да су купињаци на надморским висинама изнад 500-600 метара на овом подручју у таквом стању да имају потенцијал да остваре приносе од чак 15 до 20 тона по хектару, али да је ипак још рано за прогнозе. Утолико пре што се ове седмице најављују нове тропске врућине.

– Купина је доста отпорнија од малине, има јачи коренов систем. У наредним данима принос ће прилично зависити од експозиције терена и надморске висине. Са оваквим откупним ценама и произвођачи су мотивисани да улажу и заливају засаде, нарочито у овом крају око Става код Ваљева где има довољно воде. За засаде на јужним странама биће потребне и мреже за засен – препоручује овај стручњак.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

Завршене 10. јубларне Коњичке трке у Шапцу – Пехар победнику уручио принц Филип

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *