Кућа Николе Пашића добија обезбеђење
1 min read
фото: М. Ћурчић
Пре три дана полупана стакла на балконским вратима Тек што је „избегла” ватру која је захватила суседни објекат, кућа Николе Пашића у Француској 21 нашла се на мети обијача. У овај споменик културе, који би у јуну требало да постане спомен-дом чувеног политичара Николе Пашића, како сазнајемо, провалила су двојица миграната. Они су развалили улазна врата из правца баште и поломили четири стакла на вратима која воде на терасу. Када их је у раним јутарњим сатима 13. априла открио власник фирме која ради обнову куће, мигранти су побегли, а о свему је обавештена полиција која је обавила увиђај. Према речима Предрага Петровића, власника фирме „Скилсет” д.о.о., мигранти су у кући зидове ижврљали именима, а изгледа и покрали алат који лако може да се прода. Према првим проценама, та штета је око 700.000 динара. Због тога ће убудуће, како истиче, овај објекат имати обезбеђење.
– Права је срећа што се пожар који је избио на суседном објекту у Француској 19 није проширио на кућу Николе Пашића јер да се то догодило штета би била огромна. Прво, што је ова кућа споменик културе и део једне дивне градске целине из 20. века, што је непроцењиво, а друго – у њу је у претходне две и по године уложено много труда и средстава. Да ју је ватра захватила, према нашим проценама, штета би била већа од шест милиона евра – каже Петровић. Фирма „Скилсет” чији је он власник се, између осталог, бави и рестаурацијом објеката првог реда и једна је од три фирме које раде те послове у нашој земљи.
Он истиче да је пре почетка обнове кућа око 25 година била препуштена сама себи. Онда је откупљена од Пашићевих наследника који живе у Америци и кренула је борба да се она врати у живот. Само две године било је потребно да се прикупи пројектна документација и прибаве посебне дозволе јер је реч о културном наслеђу града.
– Пројектна документација садржи геомеханичка, али геолошка истраживања. Геолошка истраживања су морала да се ураде како би се утврдило да овде нема археолошких остатака, онда да се ураде статичке и архитектонске процене, као и саобраћајна испитивања. Било је потребно и да се прибаве услови за ревитализацију фасаде над овим културно-историјским наслеђем и да се сваки детаљ на фасади прилагоди условима Завода за заштиту споменика културе Београда – објашњава Петровић.
Помоћна зграда у којој је избио пожар налази се крај оронуле куће у Француској 19 и оба та објекта су у власништву две ревизорске фирме. У њима су се окупљали бескућници и последњих година мигранти. Управо у бараци која је горела били су мигранти који су највероватније под дејством алкохола и опијата и изазвали пожар. И кућа Николе Пашића била је такође дуже време место у коме су они налазили склониште. Не само док није кренула обнова, већ и касније када је завршена фасада.
– Од када смо кренули у уређење куће она је 11 пута обијана. Једном смо у њој затекли пет миграната који су у кућу унели комплетну опрему за спавање, попут душека. За тих 11 пута, колико је насилно улажено у кућу, начињена је штета већа од два милиона динара – каже Петровић.
Предвиђено је да објекат од око 600 квадрата 25. јуна постане спомен-дом Николе Пашића.