ИН4С

ИН4С портал

Кућа на осами

Има једна кућа на осами. Њена осама није толико просторна јер се са њеног прага и прозора могу назрети још по која, у засеоку Махала, у једном селу у срцу Бихора, али и међу њима она личи на стољетни бор међу младим јеларом на високој хриди, скоро тик до неба.

Пише: Емило Лабудовић

Има једна кућа на осами. Њена осама није толико просторна јер се са њеног прага и прозора могу назрети још по која, у засеоку Махала, у једном селу у срцу Бихора, али и међу њима она личи на стољетни бор међу младим јеларом на високој хриди, скоро тик до неба. Њену осаму подстиче и њена старост, јер јој је скоро стотину љета, али и изглед који као да није од оног доба. Својом архитектуром и чврстином градње могла би без зазора да искорачи у ово вријеме модерне градње и да изгледом, простором, распоредом и комоцијом одговори свим захтјевима модерног становања. Њени темељи, зазидани дубоко у прошли вијек, и данас одолијевају вјетровима и тами времена, мијенама људским и временским, вихорима који су тутњали Бихором, сметовима мржње, праштања, крви и освете. Она је нијеми свједок људске патње и упорности, успона и посртања, страдања појединаца, породице и народа који је, како је то једном рекао један од његових највећих умова, „саградио кућу насред пута“!

Кућу на осами а у срцу Бихора, саградио је далеке 1934. године, Милисав Вељић који се са села Бабино доселио у тај крај, купио имање и уџерицу од мјештанина Руша Бабачића и својим ноктима, умом и спретношћу градио каријеру успјешног трговца и подизао породицу. Кажу да се у њеним темељима појавила вода, али су страни инжењери, највјероватније Италијани јер је Милисав навелико трговао са њима, посавјетовали да у темељ пободе букове шипове и гради на њима. Жељезо и бетон, увезени директно из Милана, дотад у овим крајевима невиђен материјал за градњу, величина и изглед, учинили су „кулу Вељића“ чудом невиђеним и недостижним не само за оно вријеме.

Кула Вељића, кућа на осами, огњиште и дућан, свједочила је много чему, свему кроз шта је пролазио српски род „између клања и орања“ како му је читаву истирију сажео историчар и академик, Милорад Екмечић. Памти издају и мржњу, завист и освету, злочин и истрагу, али и невиђен отпор свему томе злу и трајање упркос свему. Као што планински бор разбија и дроби стијену на коју му је вјетар сјеме нанио да би се што дубље и чвршће за њу ухватио, тако су се и Вељићи, држећи се зубима за небо, прстима за земљу, инатом за насиље, трајали и опстали.

Милисав, као успјешан домаћин и патриота, из вјерске и сваке друге тјескобе Бихора тога а и свих других времена, пришао је снагама Војске у отаџбини што се у том крају није праштало. Али није страдао од бихорске мржње и бихорске пушке. Како нико никад није измјерио дубину српске издаје од Косова наовамо, братског ископа чемера, и Милисав је нестао у њеним мутним вировима. Убио га је, на превару а како би другачије, на свом кућном прагу, рођени брат од ујака. Сина јединца, Александра – Лека, младића тек зашлог у двадесет трећу, ухватили су, мучили, на храсту разапели и живог одрали злочинци надалеко по злу чувене банде Османа (Х)Растодера. А тај крвави и звјерски чин из прикрајка је мирно посматрала чета партизана. Тако је кућа и кула Вељића остала  у рукама и на аманет шест жена које су, само оне знају како, усред осињег гнијезда и невиђених бура братоубилаштва и вјерске нетрпељивости, очувале и праг и лозу, Лекову дјецу, Милену и Сава. Танка нит родослова Милисава Вељића, држана о длаци синова – јединаца, одољела је бурама времена а са њима опстала је и његова чувена оставштина – кула.

Вељићи, расути којекуда, нијесу и неће кућу на осами оставити саму. Реновирали су је, до детаља чувајући њен првобитни изглед, посјећују је и чувају. За њих је она више од дома, кућног прага и огњишта. Она је печат на књизи њиховог родослова и кључни  свједок њиховог трајања. Али, кућа на осами није само њихово наслеђе и њихов свједок. Она је споменик културе, историјски артефакт и оставштина српског народа на простору Бихора и као таква заслужује заштиту државе. Сви разлози и сви елементи који нечему дају статус културног добра, садржани су у њеној архитектури и трајању, у њеном свједочењу. Наравно, под условом да јој баш њено извориште, српски траг у несрпској средини, не буде отежавајућа околност, праг који држава, оваква каква јесте, неће хтјети да прескочи. Али, можда баш однос према њој и њеном очувању буду потврда те мултиконфесионалности и мултикултуралности којима се, као заставом, маше на све стране. А кућа на осами, снажна и дубоко утемељена у земљу и вријеме, у народ, чека и траје, упркос свему. И, ако буде требало и ако се буде морало, трајаће  и овај вијек.

Прочитајте ЈОШ:

Мило празнога духа и поражавајућих резултата

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Кућа на осами

  1. Komunizam je dosta blizak sa islamom to nasi teoreticari gube iz vida jer ne trpi ni drugu vjeru ni drugu politicku stranku,bolje reci misljenje.Ovo ovdje sto se desilo mene bar ne cudi jer nijesu samo Rastoderi ti bili takvi,ima in duz cijee Crne da crnja ne moze biti,narocito onamo gdje neko nesto ima ili je imao,jaz zlih i pohotnih dusa nije mali,nazalost ni danas.
    Treba samo prospartati Beogradom pa pogledati ta stara zadanja kome su pripadala nekada a kome pripadaju danas,iako se zna cija su i naslednici negdje u inostranstvo izbjegli od ubijanja ni do danas ne dobiju pravo svoine.
    Nije samo demokratija,mada nama jeste, dokazati neki zlocin nego i u ovom i drugim slucajevima obestetiti,malo gdje se to uradilo,a usta puna demokratije integracija i prava naravno.Postoji izreka prvo duznost pa pravo!
    Nasi strai a i ja to pamtim imali su obicaj ako proda govedo da mu se veza na koju ga je pove da proda obavezno vrati kuci,a mi zivimo u drzavama naslednicama Jugosalvije gdje se josuvjek zlocinci baskare u otetim kucama ,a nerijeto su i ubili domacine tih kuca i jos se time hvale.Ovdje su na tapetu Rstoderi kao poznati zlikovci ,ai barco ima medju nama i danas itekao takvih zlikovac samo se pogledajmo izmedju sebe ako smijemo i ako smo ljudi?

    14
    3
    1. Римокатолицизам а не ислам је најближи односно једнак је са комунизмом.

      2
      2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *