ИН4С

ИН4С портал

Крушевац победник Европске недеље мобилности

Фото: БЕТАПХОТО/РЕПРЕСЕНТ ЦОММУНИЦАТИОНС/МО)

Крушевац је овогодишњи победник Европске недеље мобилности у категорији великих градова у Србији јер је успео да у великој мери охрабри и подстакне градјане да уместо аутомобила користе алтернативна средства кретања и превоза, саопштено је данас.

Крушевац је први у Србије 2017. године самостално израдио План одрживе урбане мобилности, како би градјани имали здравију животну средину.

Планом су предвидјене мере за повећање безбедности учесника у саобраћају, приступачности, квалитета јавног градског саобраћаја, а за смањење коришћења путничких аутомобила.

Од 2019. године у Крушевцу електрично возило „Колибри“ превози градјане и туристе што је једна од новина које воде у корените промене праксе, истакла је Клара Даниловић, из Сталне конференција градова и општина (СКГО).

Рекордан број градова и општина Србије – 31 учествовао је у овогодишњој Европској недељи мобилности протеклог септембра.

Даниловић је казала да ће, по угледу на награду коју додељује Европска комисија, локална смоуправа која је у Србији највише допринела унапредјењу квалитета живота у претходној години, добити подстицајна средства за унапредјење одрживе урбане мобилности. У томе учествују Министарство градјевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и СКГО.

Та награда промовише успешне кампање и истиче потребу локалног деловања за постизање одрживе урбане мобилности за шта се определио велики број градова Европе који то успешно раде, уз видно побољшање квалитета живота, пре ваздуха.

Европска недеља којом се указује на значај видова превоза који су алтернатива аутомобилу, делом се у Србији реализује у оквиру програма „Подршка локалним самоуправама у Србији на путу ка ЕУ – друга фаза” који финансира Влада Шведске.

У Србији „број регистрованих аутомобила расте из године у годину, нема довољно пракинг места, гужве и загушења су свакодневица, а у највећем броју градова бициклистичке стазе не постоје”, указала је Даниловић.

Решења за те проблеме градова нуде планови одрживе урбане мобилности, на основу којих се градјанима помаже да увиде које су друге могућности кретања градом и да промене уврежене навике.

„То је и сјајна прилика за сарадњу, коришћење средства из Европских фондова, тестирање иновативних метода, унапредјење квалитета животне средине и решавање акутних проблема у саобраћају”, казала је Даниловић.

„Нама је близак пример Словеније и Љубљане која је ужи градски центар претворила у зону за пешаке, побољшала јавни превоз, увела и јавни градски бицикл као вид превоза и створила више од 100 хектара нових зелених површина у граду. Све то је допринело да Љубљана понесе престижну титулу Зелене престонице Европе” 2016. године, рекла је Даниловић.

Навела је да су нека од позитивних искустава Љубљане пренета у Београд: електрично возило „Врабац” намењено становницима београдске пешачке зоне пандан је љубљанском „Кавалиру”, уведеном још 2007. године.

Извор: данас.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *