
У само једном дану 1 бува може ујести вашег љубимца више од 400 пута!
Женка буве може положити 20 јаја на сваких 12 дана.
То практично значи, ако ваш љубимац има само 1 буву, за само 2 мјесеца, под оптималним условима, можете имати више од 3 милиона бува у вашем дому!!
Осим што гризу и сврбе, буве могу проузроковати озбиљне здравствене проблеме.
Преносиоци су разних заразних болести паса и мачака, укључујући инфективну анемију, бактеријске инфекције, паразите попут пљоснатих црва, у неким дјеловима свијета чак и кугу.
Својим угризом могу изазвати алергијски дерматитис, који представља алергијску реакцију на пљувачку коју буве луче приликом угриза.
Као резултат константног чешања, ваш љубимац добиће кожне проблеме, могућ чак и трајни губитак длаке.
Ако је ваш пас донео буве у стан, оне могу живјети и размножавати се у вашем топлом дому током цијеле године.
Могу преживети 140 дана у мировању до наиласка новог домаћина!
Најбоља је превентива. На почетку топле сезоне заштитите вашег пса или мачку добрим антипаразитским средством. Третман понављајте према упутству, обично на 2-3 месеца. У зависности од концентрације бува.
Како се вади крпељ?
Идеје о посипању крпеља ацетоном, бензином, уљем, спаљивању крпеља – не само да су погрешне већ су и опасне!
Наиме, уколико крпељ осети било какву хемикалију на себи, повратиће сву крв из себе у пса и то заједно са вирусом или бактеријом, што иначе не чини!
Када сте пронашли крпеља, ако сте га узбудили сачекајте минут да се смири и отпусти своје рилице које је грчевито забио у пса јер сте га дирали прстима. Сада са палцем и кажипрстом леве руке нежно узмите кожу пса, палац и средњи прст десне руке спојите, приђите крпељу тако да не згњечите, повуците од коже пса нагоре, мирно и брзо.
Постоји спрецијална пинцета за вађење крпеља, која има рупу на врху и која обухвата крпеља око рилица, али их не додирује, тако да се чупа крпељ у потпуности.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: