ИН4С

ИН4С портал

Кривокапић: Искористимо културно-историјско насљеђе у сврху туризма, а не распродаје

1 min read
Кривокапић подсјећа да су Боком Которском владали Аустроугари, Млечани, Шпанци, Турци, Французи и Руси, који су оставили бројно културно-историјско наслијеђе и истиче да Херцег Нови, осим тих освајача, има и наслијеђе материјалне културе социјалистичке Југославије, краљевине Југославије, као и средњовјековне државе Немањића

Милош Кривокапић (Фото: УРА)

,,Херцег Нови је медитерански град у коме се преплићу утицаји различитих култура, што је могуће продати као “еxпериенце”, односно доживљај, људима који дођу у најљепши залив на Јадрану. Живимо у добу у коме туристи желе да упознају аутентичан израз културе, са садржајима који приказује историју тог подручја, а потом и локалну храну. Укратко, све оно што ће моћи да препричају другима”, саопштио је данас члан Бокобрана и кандидат за одборника са листе Црно на бијело – Може Бокешки Милош Кривокапић.

Кривокапић подсјећа да су Боком Которском владали Аустроугари, Млечани, Шпанци, Турци, Французи и Руси, који су оставили бројно културно-историјско наслијеђе и истиче да Херцег Нови, осим тих освајача, има и наслијеђе материјалне културе социјалистичке Југославије, краљевине Југославије, као и средњовјековне државе Немањића.

,,Град би сређивањем Титове виле и њене хортикултуре понудио нови садржај. Што год идеолошки мислили о Титу, он је један од најпознатијих људи са ових подручја који је познат у свијетским оквирима. Страним туристима би било занимљиво да поразговарају са Титом у његовој вили, да чују занимљивости из његове биографије коју би им испричао глумац на енглеском језику у маршалској униформи”, наводи Кривокапић.

И муло са остацима куће Карађорђевића на Нјивицама, би се, према ријечима Кривокапића, могло обновити.

,,Туристе би могао срдачно дочекати југословенски краљ са моноклом у официрској униформи да им исприча интересантне биографске ствари. Може се у причу увести глумац који би тумачио краља Николу, како би се опет постхумно помирили дјед и унук и то баш у Нјивицама. Исто би могло да се уради са оснивачем града Твртком Котроманићем или са Нјегошем који се школовао у Херцег Новом”.

Кандидат за одборника са листе Црно на бијело – Може Бокешки напомиње и да би се кућа Леополда Мандића могла претворити у музеј који би привукао вјернике да посјете његово родно мјесто. ,,У Херцег Новом се налази родна кућа беатификованог католичког свештеника Леополда Мандића чије су мошти су биле донесене прије пар година. Тада је ријека вјерника стигла у Херцег Нови. Кућа Леополда Мандића би могла да се претвори у музеј и тако привуче вјернике да посјете родно мјесто човјека који је проглашен светим. Госпа у Међугорју се одлично продаје као туристичко мјесто, па зашто не би и свети Леополд Мандић? Уосталом, бокељски писац Андрија Змајевић пише да је папа Сиксто В поријеклом из Бијелских Крушевица, па би и он био одличан “цросс селл””, објашњава Кривокапић и подсјећа да се на подручју новљанске општине налази 89 цркава, православних и католичких, међу којима су манастир Савина и црква Светог Саве, које је могуће боље промовисати у склопу вјерског туризма.

Слична ствар би се, како истиче Кривокапић, могла урадити и са тврђавама.

,,Шпањола, Канли Кула, Форте Маре. Замислите да испред улаза на Канли кулу стоје статисти обучени у османску војну униформу из 17. вијека, да су унутар тврђаве изложени експонати средњовјековног оружја и справа за мучење, као и ношње јаничара, ага, паша. Туристе би могао да дочека велики везир лично, Мехмед паша Соколовић, па би у дијалогу са братом, патријархом српским Макаријем, показао отвореност, инклузивност, те комплексност историје овог подручја. Могао би везир да спомене да је саградио мост на Дрини који је описао нобеловац Андрић чија кућа се налази у центру града. Исто би могло да се уради са Францом Јозефом на Форте Маре, чија царевина је овдје изградила водовод, канализацију, пругу, фортификацијске системе. Будући да се и на Превлаци гради музеј аустроугарске морнарице, градња коцкарнице на Мамули умјесто музеја звучи као виц, иако је то стварни живот”.

Кривокапић каже да бисмо се, при обнови објеката које захтијевају и немала финансијска средства, могли обратити државама које су оставиле дио свој културног насљеђа у Херцег Новом. ,,Зашто се не обратити страним државама да донирају униформе шпанских конквистадора, руских козака и хусара, наполеонове војске, Османског царства, Аутроугарске, Млечана? Сигуран сам да би радо пристали да промовишемо дио њихове историје. Могуће је да би били заинтересовани за обнову тврђава на подручју Боке, јер је то дио њиховог културног наслијеђа. На тај начин тврђавама би се удахнуо садржај, значајно би се диверзификовала туристичка понуда града и искористила близина два аеродрома”.

Члан Бокобрана и кандидат за одборника са листе Црно на бијело – Може Бокешки истиче да би се плодови овакве туристичке стратегије могли би се осјетити кроз пет година.

,,Она захтијева промјену парадигме, образовање и учење, инвестиције, оперативни и пројектни менаџмент гдје би били укључени људи различитих профила и то не само са локалног нивоа. То је процес којим би се привукли богатији гости, а понуда града се не би састојала само од издавања, ресторана и кафића”, закључује Кривокапић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *