Краповић: Милатовић се мијеша у туђе послове и политизује питање избора начелника Генералштаба ВЦГ
1 min read
Фото: Кабинет предсједника Црне Горе
Јавни иступ предсједника Црне Горе Јакова Милатовића, у ком је, пред међународним званичником изнио имена лица која би желио да види као кандидате за начелника Генералштаба Војске Црне Горе (ВЦГ), доживљавам као институционално и правно проблематичан чин, којим шаље поруку политичког мијешања у стриктно дефинисане надлежности министра одбране.
Тим ријечима је министар војни Драган Краповић (Демократе) прокоментарисао за “Вијести” јучерашњу поруку шефа државе, да би на челу ВЦГ волио да види капетана бојног брода Дарка Вуковића.
“Мислим да је то човјек који ужива један велики углед међу самим војницима, да је један од најшколованијих људи у војсци, да је био на челу црногорске Морнарице, а да управо због тога што је хтио да ради ствари како треба, да је, нажалост, био смијењен од претходног режима, да је завршио високе војне школе, укључујући и америчку, да говори више страних језика и да би то био добар сигнал ВЦГ да се креће у правом смјеру”, казао је Милатовић у Подгорици, на конференцији за медије с предсједником Европског савјета Антониом Коштом.
Краповић је рекао да поштује институцију предсједника, али да осјећа одговорност да укаже на одређене поступке који, оцјењује, не доприносе “одговорном односу према Уставу и Закону, а ни према ВЦГ”. Он напомиње да је, сходно Закону о ВЦГ, искључива надлежност министра одбране да Савјету за одбрану и безбједност предлаже кандидата за првог човјека војске.
Подсјећа да је још прошле године, “у складу са законом и уз поштовање професионалног интегритета предложеног официра”, упутио врховној команди “један једини предлог”, те да је више пута, одговарајући на питања медија, одбијао да открива идентитет тог кандидата, “из поштовања према институцији, Савјету и самом официру”.
“У том контексту изношење имена капетана бојног брода Вуковића у јавности, посебно у тренутку кад је капетан Вуковић већ стекао законске услове за престанак службе и кад смо о томе разговарали на одговоран и коректан начин, није допринос, већ непотребна политизација и излагање официра личним и политичким лицитацијама. Посебно јер је капетан Вуковић то, за разлику од неких других, прихватио достојанствено и официрски”, навео је Краповић.
Министар одбране казао је да такође сматра да није примјерено истицати да је неко био смјењиван или прогоњен, а истовремено остајати досљедан у одбијању да се из система уклоне управо они који су те прогоне спроводили. Управо то је, тврди, учињено у случају актуелног начелника Генералштаба ВЦГ, бригадног генерала Зорана Лазаревића, гдје Милатовић није дао сагласност на предложену смјену, “већ је својом одлуком оставио на позицији начелника Генералштаба ВЦГ официра за којег се и те како вежу политички прогони”.
“У овом тренутку, више него икад, потребно нам је институционално уздржавање, међусобно поштовање и јасна посвећеност законитости. Због тога позивам све актере да не износе имена официра у јавност, да не урушавају њихову част и да поштују процедуру. ВЦГ је стуб суверенитета и симбол државе. На крају, као министар одбране, пред јавношћу и грађанима Црне Горе потврђујем: нико ко сагласно закону не буде предложен Савјету, неће бити начелник Генералштаба ВЦГ, јер то није ни формално, ни суштински могуће”, поручио је Краповић.
“Вијести” су јуче објавиле да Лазаревићу служба престаје 8. јуна, а да министар војни неће, према незваничним информацијама листа, мијењати предлог који је поднио прошле године – да кандидат за новог начеланика Генералштаба ВЦГ буде пуковник Миодраг Вуксановић. Краповић је, како сазнају “Вијести”, у међувремену поднио нови предлог за разрјешење Лазаревића.
Сукоб њих двојице почео је након што је министар крајем августа прошле године доставио Савјету захтјев за смјену Лазаревића с позиције начелника Генералштаба ВЦГ због процјене да је потребна смјена генерација и подмлађивање официрског кадра. Врховна команда је то одбила јер није било консензуса њених чланова о томе. Трочлани Савјет одлучује једногласно, а Краповићевом предлогу успротивио се Милатовић, поручивши да ће подржати разрјешење Лазаревића кад му се каже шта бригадни генерал није радио како треба, или шта је лоше урадио. Преостала двојица чланова, шефови Скупштине и Владе Андрија Мандић (Нова српска демократија) и Милојко Спајић (Покрет Европа сад), подржали су Краповићев захтјев.
Министар војни је након тога поништио рјешење којим је Лазаревићу 2023. године продужено вријеме трајања службе до јуна ове, констатујући да начелник Генералштаба ВЦГ испуњава услове за престанак службе, тј. да има преко 40 година стажа осигурања и навршених 55 година живота. Међутим, Краповићеву одлуку поништила је Владина Комисија за жалбе.
Истовремено са (првим) захтјевом за разрјешење Лазаревића, Краповић је поднио предлог за постављење Вуксановића, али врховна команда није разматрала то питање.
Вуксановић је национални представник Црне Горе у сједишту НАТО-а у Монсу, при Савезничкој команди за операције (АЦО). Завршио је Војну академију у Београду, Командно-штабну школу у САД 2011. и Школу националне одбране у САД 2016. Између осталог, својевремено је био на дужностима команданта Центра за обуку ВЦГ у Даниловграду и начелника Одјељења за обавјештајно-извиђачке послове (Ј-2) у Генералштабу ВЦГ. Начелник командује Генералштабом ВЦГ и јединицама војске, одговоран је министру и професионални је официр.
Милатовићеви сарадници “нашли” Вуковића
Милатовић је најавио јуче да ће о свом ставу ко би требало да буде на челу ВЦГ упознати Мандића и Спајића. Додао је да се нада да ће по том питању бити донијета одлука која ће бити у интересу војске.
“Понављам, врло је важно да имамо јасне критеријуме. Мислим да је врло важно гледати редовно унапређивање у војсци, јер они који су искључиво редовно унапређивани, вјероватно су радили ствари како треба, за разлику од неких који су прескакали одређене степенице кроз ванредна унапређења”, навео је шеф државе.
Према незваничним сазнањима “Вијести”, Милатовић је до имена Дарка Вуковића дошао преко сарадника из кабинета, којима је тражио да му по јасно дефинисаним критеријумима (стручност, искуство и сл.) предложе човјека који би могао да буде на челу ВЦГ.
Вијести

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


А ти се стручњаче мијешај у свој посао и мичи ону срамну плочу у Морињу која вас/нас кошта 2-3 хиљаде евра мјесечно.