ИН4С

ИН4С портал

Ковачевић: Црна Гора да направи отклон од усташтва

Неумјесно је да неко, попут садашњег предсједника Црне Горе, назива српског патријарха гостом у земљи у којој је 70 одсто народа под духовним окриљем Српске православне цркве, а још мање да тражи замјерке истинитим наводима његове светости.
Marko Kovacevic

Марко Ковачевић

Неумјесно је да неко, попут садашњег предсједника Црне Горе, назива српског патријарха гостом у земљи у којој је 70 одсто народа под духовним окриљем Српске православне цркве, а још мање да тражи замјерке истинитим наводима његове светости. Боље би било да се запита каква је држава у којој једна тако битна адреса са разлогом препознаје дух НДХ, казао је портпарол Нове српске демократије Марко Ковачевић.

Да подсјетим, усташки министар Миле Будак је 11. јуна 1941. као „рјешење српског питања“ изнио програм НДХ: „трећину Срба побити, трећину протјерати, а трећину покрстити“. Као што знамо једно од начела ове власти је да ко хоће да буде Србин треба да иде у Србију. Такође имамо систематски рад државе на асимиловању Срба као и на смањењу броја говорника српског језика што је дало конкретне резултате на попису становништва из 2011. године гдје имамо 20.304 Србина мање него на попису 2003. године док је број оних чији је матерњи језик српски на попису из 2011. године мањи за чак 127.845. То су цифре националних Срба и људи чији је матерњи језик српски који су у међувремену нестали, рекао је Ковачевић за Спутњик.

Дакле, додао је он, ова држава је својим систематским радом успјела да доведе до њиховог нестанка као Срба и људи чији је матерњи језик српски.

С обзиром да је вријем конц логора прошло ово можемо прогласити савременим начином спровођења Будаковог програма за ,,рјешење српског питања“. Један од модела покрштавања у НДХ био је и оснивање тзв. Хрватске православне цркве која је требала да буде прелазни модел ка потпуном наметању католичког вјерског идентитета. Тај модел преузела је и држава Црна Гора која је основала неканонску, парацрквену организацију, тзв. Црногорску православну цркву са сличним циљем – да атакује на имовину и вјернике канонски и историјски утемељене Српске православне цркве, навео је Ковачевић.

Према његовим ријечима, број запослених Срба у локалним администрацијама и јавној управи је на нивоу инцидента и врло сличан проценту Срба који су заузимали одређена мјеста у администрацији Независне државе Хрватске.

Прогоном ћирилице и химном коју је писао пропагатор НДХ Секула Дрљевић Црна Гора успоставља симболичку везу са том монструозном државом из периода Другог свјетског рата. Држава Црна Гора мора да реформише свој модел дјеловања и да направи јасан отклон од усташких елемената који су тренутно саставни дио њеног апарата. Умјесто тога она мора дати Србима права која им припадају и српском језику мјесто које заслужује, казао је Ковачевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

7 thoughts on “Ковачевић: Црна Гора да направи отклон од усташтва

  1. Анонимни дочекајте Тачија у Улцињу заједно са вашим коалиционим партнером.Ово је довољан фонд ријечи да вам се покаже какви сте преваранти.

  2. Анонини ти си одвратан и та црвена дружина краваташа коју ти подржаваш.А сад ајте полако и поправите ону тенду Мирашу.Или дочекајте Тачија са вашим коалиционим партнером.

    1. Кад мало боље размислим, имаш ти солидан фонд реченица:

      1) „Шта на ово кажу црвени преваранти на челу са Бечићем?“
      2) „Коме причаш Медо, овом полтронском и улизничком народу?“
      3) „Јесте ли поправили Мирашеву тенду?“
      4) „Демократе моле Бога да се цио ДФ похапси.“

      Још мало и уручујемо ти свједочанство првог разреда основне школе 🙂

  3. Ево одговора како се примјењује Будаков рецепт у Црној Гори. Наравно да у данашњем времену не може бити конлогора и клања али постоје друге методе.

  4. Aaaa,почело да стиже из стражњег дијела у вугла.А то да црногорска држава нешто мора…па и не мора.Да би се Срби исчупали из живог пијеска НДЦГ коначно се морају погледати у очи и рећи који су то начини за остваривање права и обезбјеђивање статуса српског народа .Како обезбједити конститутивност и ако је то немогуће,а јесте,који су то алтернативни механизми који су Србима на располагању.То је испит зрелости данашње генерације политичарa који представљају Србе у НДЦГ,ако таквих уопште има.

    Срби,свога посла!

  5. Браво Ковачевићу.Него шта на ово имају да кажу црвени преваранти на челу са Бечићем.Писнути не смију.

    1. Ajде смисли другу реченицу ботино одвратна. Односно трећу, другу имаш ону „Коме причаш, овом полтронском и улизничком народу“ 🙂

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *