Ковач: СПЦ у начелу прихватила радну верзију Темељног уговора

Марко Ковач
Он је новинарима, након панела “Како владавину права увести у Црну Гору?“ конференције Центра за грађанско образовање, рекао да се потписивање Темељног уговора очекује након што комплетна процедура буде завршена.
Ковач је навео да текст мора ићи прво на Владину комисију, а послије тога на Владу.
– Вјероватно и од СПЦ мора проћи одређену процедуре, тако да ће након свих тих процедура, споразумом бити дат термин, надам се, потписивања Темељног уговора, рекао је Ковач.
Он је демантовао наводе да је само он био за ову верзију, док су остали чланови радног тима били уздржани.
– Радна верзија од правног тима Владе је усаглашена у понедјељак. Од пет чланова радног тима, четири су прихватиле тај радни документ. Он је предочен представницима СПЦ који су га прихватили начелно, рекао је Ковач.
Упитан да појасни члан 7 уговора који се односи на имовину која није уписана у катастар СПЦ, он је казао да је посриједи члан који је у потпуности усаглашен са правним поретком и који је предвиђен у уговорима који су закључени са осталим вјерским заједницама.
– Предвиђа да, као што сви грађани имају право да покрену постпупак о објектима који су у њиховој држави а који нијесу уписани, и да сходно законима ове земље изврше упис, у случају испуњења законских услова за тај објекат, рекао је Ковач.
На питање да ли то значи да ће бити ријешено питање власништва Цетињског манастира, Ковач је казао да не би улазио у то питање.
– То ће одлучити надлежни органи, евентуално суд. Не бих прејудицирао исход тих поступака. Све вјерске заједнице, као и сва физичка и правна лица имају једнак правни положај и то се не може дерогирати било каквим уговором, рекао је Ковач.
Он је казао да је правни поредак у потпуности заштићен, додајући да, осим међународних уговора, ниједан не може имати супремацију над уставним и правним поретком.
На питање у којем својству је Илир Харасани, који није члан радног тима, потписао записник са представницима радног тима, Ковач је казао да је он био делегиран као замјена генералног секретара Владе Бориса Марића.
– Суштина јучерашњег састанка радних тимова била је само предочавање радног документа представницима СПЦ. То је оно што је неспорно. Он је само представљен и прихваћен од представника СПЦ, рекао је Ковач.
Он је, коментаришући критике упућене на рачун радне верзије Темељног уговора, казао да чека да чује конкретну суштну проблема и конкретан дио текста који је у супротности са Уставом и законима.
– Осим политичких квалификација о наводној издаји националних интереса, нијесам чуо аргумент који говори о правној мањкавости тога текста. Сви имају право на различити политички став, али овдје се искључиво ради о регулисању међусобних права и обавеза са вјерским заједницама, како са СПЦ, тако и са осталима које буду заинтересоване да регулишу однос са државом, рекао је Ковач.

Прочитајте ЈОШ:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ajdeeee…bravo majstore…