ИН4С

ИН4С портал

Косметски Албанци беже од регрутације исламиста

1 min read

Албанци последњих месеци масовно одлазе са Космета у земље западне Европе. Да не бирају начин, види се по броју комби и такси возила свакодневно паркираних на административном прелазу Мердаре. У „бољи живот“ хрле аутобусима и разрађеним уговореним „линијама“ које их пребацују до Суботице, а даље, кажу: „Шта бог да“.

albanci

Превоз путника са Космета постао је организован посао и на овом прелазу. Путници са косметске административне линије пешице пристижу у групама. „Туру“ путника, међу којима је неколико млађих људи, жена и деце, затекли смо прекјуче око 16.00 сати. Затрпани пртљагом, силазе низ магистралу до комбија паркираног са куршумлијске стране. Старији човек, очито „вођа“ групе, разговара са возачем, док путници улазе. У црној зимској јакни и са наочарима, једва пристаје да говори за новине, откривајући нам само иницијале. Каже да су му путници рођаци. Дошао је да их испрати.

„Сви су из општине Подујево“, проговара после дужег премишљања Б. Н. (60), просветни радник. На питање куда путују, одговара без размишљања: „Зна се куда, сви за Европу“.

До Суботице, а даље, нека их срећа прати.

„Испраћам их и није ми лако, као ни њима. У белом свету траже бољу судбину, јер на Косову никада није било горе. Чак се и пре 1999. године живело боље“, признаје наш саговорник.

Каже и да су разлози одласка његових рођака економске, али и политичке природе. Ка „бољем животу“ отишло је више од 30.000 људи са Косова. У Европи их другачије третирају када су са фамилијом.

„Када већ глава породице није код куће, нека иду сви“, преноси нам Б. Н. резоновање Албанаца, и додаје да је у многим селима у подујевској општини знатно смањен број становника, најмање 10 одсто људи је отишло.

Док причамо, у тишини се и друга група путника смешта у комби. Опет породица. Путника има више него места у возилу, па од пута одустаје средовечан човек, у корист младића који се придружује мајци и двема сестрама.

„Кренуо сам са породицом. Куда, сам бог зна. До Суботице, па даље…“, после дужег убеђивања пристаје да говори млађи човек из околине Приштине. „И неизвесност је боља, јер нас је на Косову све притисло. Економска ситуација али и ови терористи из ИД (Исламске државе) који регрутују људе за одлазак на ратишта у Сирију и Ирак. Имам фамилију па одлазим на сигурно“.

На питање да ли су га директно „врбовали“ одмахује главом, али каже да индиректних позива има.

„Нуде новац и све што нам треба да идемо да се боримо, а ко не прихвати, против је…“

Причу овог човека који не жели да се представи прекида плач бебе, коју на првом седишту комбија смирује мајка. Одсечно нам одговара да не говори српски и не жели да се фотографише. Од фото-апарата и камера зазире и жена која једном руком држи дете док се другом бори са торбом и неколико препуних кеса. Прилази без речи комбију и улази у возило – до Суботице.

На Мердару, најфреквентнијем прелазу између Космета и централне Србије, сазнајемо да је гужва највећа после поноћи када из правца Приштине пристиже по неколико аутобуса. Према незваничним сазнањима прошле године овај прелаз прешло је 1,2 милиона људи од којих су већина Албанци, како они који су долазили из иностранства, углавном на одмор, тако и они који одлазе са КиМ.

„Транзит“

Одлазак Албанаца са Космета почео је још од самопроглашења независности, а повећан је после потписивања споразума о слободи кретања (децембра 2011.), када су Албанци почели да се крећу са косовским личним документима који на пункту српске полиције добијају тзв. документ о уласку и изласку, односно потврду са идентификационим подацима о кретању по централној Србији која важи 15 дана.

Мађари подижу ограду

Мађарска би требало да подигне ограду на својој јужној граници, како би спречила илегални улазак имиграната из Србије, изјавио је градоначелник Ашотхалома Ласло Торокај. Хиљаде илегалних имигранта, углавном са Космета, после преласка границе се задржавају у Ашотхалому, на путу за западноевропске земље, после чега их полиција води у Сегедин.

Председник Федералног бироа Немачке за миграције Манфред Шмид изјавио је јуче да је драматичан пораст људи са Косова који траже азил у Немачкој, али да они имају „нула шансе“ да тај азил и добију.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *