IN4S

IN4S portal

„Kosmet info“: Kurti je Srbin porijeklom, stričevi su mu Kurtovići

1 min read
Da je Kurtijevo porijeklo srpsko, u ulcinjskoj opštini znaju svi. Tome, međutim, ne pridaju veliki značaj, jer, kako ovdje kažu, oni su već generacijama Albanci, i "što je bilo - bilo je".
Kurti

Aljbin Kurti

Budući premijer tzv. Kosova i lider Samoopredjeljenja Aljbin Kurti relativno skoro je promijenio svoje srpsko prezime, piše portal „Kosmet info“ (www.kosmetinfo.com).

Njegova porodica se, naime, prezivala Kurtović, a i danas u zavičaju njegovog oca Zaima, u selu Sukobin, u ulcinjskoj opštini, na samoj granici Crne Gore sa Albanijom, žive najbliži rođaci ovog političara koji se uprkos islamizaciji i albanizaciji, i dalje prezivaju Kurtovići, navodi ovaj medij. Oni su, tvrdi se, u relativno bliskim rođačkim odnosima sa pravoslavnim Kurtovićima koji se izjašnjavaju kao Srbi (ili Crnogorci).

Da je Kurtijevo porijeklo srpsko, u ulcinjskoj opštini znaju svi. Tome, međutim, ne pridaju veliki značaj, jer, kako ovdje kažu, oni su već generacijama Albanci, i „što je bilo – bilo je“.

Srpski i albanski jezik se u kućama Kurtovića i Kurtija u Sukobinu i u samom Ulcinju i danas ravnopravno koristi. Kao i kod mnogih Ulcinjana, uostalom, piše „Kosmet info“.

I nije, kako navode, samo Kurtijeva porodica albanizovana, „već je u skoroj prošlosti taj proces ‘zakačio’ i mnoge druge srpske familije u ovom kraju“.

Tako se u etnički albanskom selu Vladimir, koje je neposredno do Sukobina, kao i njegovoj široj okolini (ali i u Ostrosu koji pripada opštini Bar) dan danas mogu sresti brojne porodice sa prezimenima Kalezić, Kovačević, Ćeranić, Peković, Popović i druge. Svi se oni izjašnjavaju nacionalno kao Albanci, iako ne kriju da su svjesni srpskih korijena.

Poslednjih godina izražen je trend promjene prezimena koja se završavaju na „ić“. Tako se, primjera radi, dugogodišnji politički lider crnogorskih Albanaca Mehmet Bardhi, prezivao Bardić, i lično on je promijenio prezime, a ne njegovi preci.

Srpsko porijeklo, kako su posvjedočili brojni istoričari u Crnoj Gori, ima i aktuelni crnogorski ambasador na tzv. Kosovu, Ferhat Dinoša.

„Lično nemam saznanja o porijeklu Kurtija, ali Crna Gora je mala, i tu se ništa ne može sakriti. Svako svakome zna porijeklo, a ako se tome doda da tradicionalni Crnogorci jako vole istoriju i da do nje velika većina veoma drži, onda nema promašaja i mjesta za nagađanja ili skrivanja bilo kakvog važnog momenta, naročito kada je riječ o porijeklu porodica“ – kazao je za „Kosmet info“ urednik portala IN4S i analitičar Gojko Raičević.

Ukoliko je to tako, navodi Raičević, onda u činjenici da je Kurti porijeklom Srbin treba i tražiti „opravdanje“ za njegovu opsjednutost srpskim narodom na Kosovu i Metohiji i ekstremizam koji neskriveno demonstrira, naročito prema izabranim predstavnicima srpskog naroda u južnoj pokrajini.

Gojko Raičević

„Nije to ništa novo. Imate i slučaj Hašima Tačija, koji srpski govori jednako dobro kao i Kurti, ali za razliku od lidera Samoopredjeljenja na zvaničnim susretima toliko uporno odbija da ga progovori da bi se moglo pomisliti da je u najboljem slučaju – nijem. Za njegovog pradjeda se zna da je bio pravoslavni sveštenik Nikodim Danilović, porijeklom iz Morače u Crnoj Gori, ali bi ovaj da tu prošlost svoje familije najradije gumicom izbriše. Zato se i dokazivao kroz ‘OVK’. Najzad, Tači je iz opštine Srbica, poslednjem albanizovanom mjestu u dreničkom kraju na Kosmetu. I ime mjesta iz koga je dovoljno govori ko su bili njegovi stanovnici“ – ističe Raičević, naglašavajući da se na primjeru današnjih albanskih političkih prvaka možda najbolje potvrđuje da nisu slučajno nastale mnoge opominjuće narodne mudrosti.

Doseljenici na Kosmet, kuća u Ulcinju

Otac Aljbina Kurtija, Zaim, doselio je u Prištinu u vrijeme SFRJ upravo odavde, iz ulcinjskog sela Sukobin, gdje se i oženio albankom sa Kosmeta. U Sukobinu pored ostalih rođaka Kurtovića i Kurtija, danas živi njegov stric Hamza.

Zaim Kurti ima dvospratnu kuću i u samom Ulcinju, u blizini Doma zdravlja. Sliku te kuće objavio je ovih dana jedan crnogorski dnevnik, navodeći svedočenje mještana da Aljbina tu slabo gledaju za razliku od njegovih roditelja koji iz Prištine često dolaze, naročito ljeti. I Isljam Kalezić iz Vladimira je posvjedočio da poznaje Kurtijevu porodicu, ali i da nema prevelika očekivanja da će budući premijer u privremenim institucijama Prištine biti od velike koristi svom zavičaju.

Aljbin koji je svojevremeno bio osuđen zbog terorizma na 15 godina zatvora, rođen je u Prištini 1975. godine. Pojedini albanski mediji na Kosmetu ranije su ga dovodili u vezu sa srpskim obavještajnim službama za koje navodno radi, uz navođenje je da je njegov radikalni ekstremizam veoma sumnjiv, naročito ako se ima u vidu da je krajem 2001. odlukom Vojislava Koštunice, tadašnjeg predsednika SRJ, pušten na slobodu, što znači da je izdršao svega godinu i po dana zatvora.

Kurti je prisostvovao ovoljetošnjem velikoalbanskom piru u Tuzima; foto: borba.me

Kosmet i dio Crne Gore vidi u „velikoj Albaniji“

Aljbin Kurti ne krije svoje strmljenje projektu „velike Albanije“, u čijem sastavu bi, prema zamislima ideologa, pored južne srpske pokrajine bili i dio Makedonije i dio Crne Gore, uključujući i njegov Ulcinj.

Lider Samoopredjeljenja čak na zvaničnim sastancima u svojim stranačkim prostorijama tzv. kosovsku zastavu i ne koristi, već isključivo albansku.

Pročitajte još:

Protjerali Srbe, pa na njihova ognjišta dovode migrante

Podjelite tekst putem:

31 thoughts on “„Kosmet info“: Kurti je Srbin porijeklom, stričevi su mu Kurtovići

  1. Svi Arbanasi iz Cg, KiM, Mk, sjevrerne Arbanije su pošiptareni Srbi.

    Npr. u Barskoj nadbiskupiji masa tzv arb. popova katoličkih imaju srbska prezimena na vić,ić:

    Albanski katolički svećenici su u vrijeme nadbiskupa Aleksandra Tokića nastojali da nadbiskupija pređe u albanske ruke i da se Primasija srpska nazove Primasijom albanskom. Htjeli su da Barska nadbiskupija prvenstveno bude nacionalna institucija albanskog naroda u Crnoj Gori i nijesu trpjeli prisustvo svećenika sa strane, Slovenaca, Hrvata… U unutrašnjem sukobu u Barskoj nadbiskupiji albanski svećenici su ostvarili najveći dio zahtjeva i bili su zadovoljni time. To su smatrali važnim ostvaranjem, jer su tu situaciju koristili da u župama djeluju kao albanski nacionalni ideolozi. Albanski svećenici su se tako uspjeli osloboditi utjecaja, ne samo svećenika Hrvata, već i svećenika don Bušića koji je bio jugoslovenski orijentiran. [10] U novije vrijeme barski nadbiskupi su Albanci, a mnogi albanski svećenici su imali prezimena koja završavaju na vić, ić. Misionarska Barska nadbiksupija je 1966. imala 18 svećenika, od toga 14 Albanaca. Od tih 14 Albanaca njih 9 su imali čista slavenska prezimena: Anzelmo Marstjepović, Pavle Marvulić, Petar Perkolić, Marko Kolović, Anto Marđokić, Frano Markić, Tomo Kočović, Josip Demirović, Marko Bakočević. Samo pet svećenik Albanaca su imali, vremenom već albanizirana ili albanska prezimena: Simon Filipaj, Egidije Berišaj, Josip Jankaj, Deda Markolaj i Roko Mirdita.

    https://hr.wikipedia.org/wiki/Barska_nadbiskupija

  2. I najveći koljači u Jasenovcu su bili pokatoličeni Srbi,Crnogorci pa se niko sa njihovim porijeklom ne fali.

  3. Ništa spektakularnom, pre dve godine se sin Hašima Taćija prepucavao sa Kurtijem n tviteru i prozivao ga da je Srbin „Vladimir Kurtović“.
    Ovo šiptari danas su veštačka nacija, potpuno heterogena.
    Nekadašnji šiptari su razna azijska plemena nastanjena i jednom delu današnje Albanije, dva domintna su Gege koje su sa Kavkaza doveli Turci i Toske koje sunekoliko vekova ranije doveli Romeji, zato govor Tiska obiluje grcizmima a govor Gega slovenskim rečima.

    Zašto si stvoreni „Albanci“?

    Propašću osmanskom carstva u tom delu je ostalo dosta šaloliko muslimansko stanovništvo, nekad su svi bili turski narod/vernici, „milet“, gde je nacija bila tek u drugom planu.

    Da ih nebi asimilovali, najviše natrag u slovenski faktor, Beč je odabrao taj mali albanski identitet koji je udisao sve Muslimane.
    Albance čine, Albanci i poarnaućeni Srbi, Cincari, Grci, Čerkezi, Turci, Tatari, Romi i Aškalije. Srba je tu istina najviše, možda trećina ali ima i drugih, recimo Ćemalj Ismalji, otac nacije je bio Cincarin, kao i Majka Tereza recimo. Tako da to je odgovor i na njihov broj, s obzirom da su se pojavili niotkuda i zauzeli tolike zemlje, nije to samo od množenja.

    1. Pravo pitanje je kako Kurtoviću i sličnima ne dosadi mijenjati prezime ili onome da mijenja djedu spomenik…???

  4. @Miloš Bar,
    Tačno, bez greške! U rodoslovu Drekalovića ( i ja im pripadam) ne postoji albansko prezime u više od 15 generacija. Muka na ove poturčenjake, njima ne treba više od 5-6 generacija da dođu do srpskog prezimena. Ali tu im ne mogu pomoći!

  5. Može li se ljudi, kako počinut’ od ovog Komlena? Evo da progovorim( i napišem) na „crnogorski“, ako treba! Ima li mu lijeka? Da tražimo đe god se može, pokrićemo i Evropu i Ameriku!

  6. Nad družinom terorističkom „Mosad“ nema jurisdikciju.
    Kako god, ponaosob znaju sudbinu.
    Nema im spasa.

  7. Citat iz članka:
    naročito ako se ima u vidu da je krajem 2001. odlukom Vojislava Koštunice,
    tadašnjeg predsednika SRJ, pušten na slobodu,
    što znači da je izdršao svega godinu i po dana zatvora.
    *****
    Ni hiljadu puta ponovljena laž NEĆE nikada postati ISTINA.
    Koštunica je prvo ispao naivan,
    a posle je doneo gomilu pogrešnih odluka,
    ali Koštunica NIJE oslobodio arrnaute,
    to je odvratna laž koju je plasirala žuta gamad.
    _____
    Ovo je NEOBORIV DOKAZ

    Odluka Savezne vlade

    SPORAZUM O PREMESTANJU ZATVORENIKA između SRJ i UNMIK-a

    BEOGRAD, 21. Marta 2002g
    – Savezna vlada je na danasnjoj sednici, kojoj je predsedavao premijier Dragisa Pesic, usvojila tekst Sporazuma izmedju SRJ i UNMIK o premestanju osudjenih lica, saopsteno je iz vlade.

    P. P.
    Potpisnici
    Sporazum su potpisali savezni i republicki premijeri Dragisa Pesic i dr Zoran Djindjic, potpredsednik Vlade Srbije i sef Koordinacionog centra za Kosmet dr Nebojsa Covic i sef Unmika Mihael Stajner.

  8. Prije će bit da su Crnogorci. No, ako vi mislite da Crnogorci ne postoje onda barem nemojte plakat kako ste „etnički ugroženi“ od tih nepostojećih ljudi.

    1. Lovcen, da Crnogorci odnosno Srbi iz Crne Gore.
      A ako si sa Lovcena trebao bi da znas da su i Katunsku Nahiju naselili Srbi iz Hercegovine nesto u 15 v a vecinom u 17 v,brastva Eraci ,Raici ,Petrovici itd.
      Cetinje prvi naseljenici Srbi sa Zlatibora i planine Stari Vlah .Prva Crkva na Cetinju Vlaska Crkve.

      1. Još i oni s kraja planinske Dalmacije, a bogami podosta ih biše i iz središnje Bosne!
        Sviđelo se to kome ili ne, kako se mojim plemenicim, recimo, više sviđa da gataju kako su od Kosova plemstvo.

  9. Svi Albanci koji nešto znače su Srbi, od Skenddrbega naovamo. Tačno Gojko. Tači je Danilović. Ovaj mali nije za potcjenjivanje mada je jasno da je u saradnji i sa srpskom službom. Oni su ga vaspitavali. Biće od njega dobar glumac. Dako zakuca šipce u konačnom! Sve ide ka tome!

  10. Porijeklo vožda Karađorđa Petrovića a time i cijele dinastije Karađorđevića je albansko, pola Kuča je albanskog porijekla, u Vladimiru i okolini danas ima albanaca katolika koji se izjašnjavaju kao crnogorci, u Albaniji su svi albanci bez obzira kojoj vjeri pripadaju. Svijet je šareno mjesto a jedino srbi žive u mržnji i omrazi prema svima, pa i najrođenijima.

    1
    3
    1. Porijeklo vožda Karadjordja nije albansko već iz Vasojevića, uostalom otac mu se prezivao Vasojević. To što albanska plemena Hoti i Krasnići imaju zajedničko porijeklo sa Vasojevićima, Čevljanima(Ozrinićima) i Piperima ne znači da su Vasojevići albanskog nego da su Hoti i Piperi slovenskog porijekla o čemu govore imena predaka tih plemena. Sad kad si dobio lekciju, potrudi se da je i zapamtiš.

      1. Karadjordjevo je dalje poreklo je od Vojinovica iz Vucitrna,a tacno je da su mu preci jedno vreme bili u Vasojevicicima…

    2. obrnuto druze, obrnuto… nikad se vecina nije odvajala od manjine nego obratno… i sa malesorima je ista prica… jedna od dobrih strana nase podijeljenosti po plemenima je upravo ta, sto se tacno zna ko je sa koje strane „zastranio“ tj. turcio se ili katolicio

    3. Porijeklo Karadjordja Petrovica nema veze sa Albancima ,Karadjordjevici slave Svetog Klimenta hriscanskog sveca a poarbanaseno srpsko pleme Klimenti nema veze sa Karadjordjevicima nego to je podmetacina ,pristalica Obrenovica u istorijskom sukobu Karadjordjevica i Obrenovica.
      Veliki dio Albanca u Kucima i Malesiji su poarbanseni Srbi ,sto se moze i dan danas vidjeti po imenima, Ljubo,Vaso,Stefan,Vuksan,Vojo,Stanisa (Stanisaj)itd i svi slave Krsnu Slavu tipicni srpski obicaj a i po fizionomiji i gradji lice Slavenima Srbima.

      A i politicari sa Kosova vidi se i po izgledu, Hasim Taci od Danilovica ,Kurti od Kurtovica, Haradinaja potomak Cerkeza koji su dosli sa Turcima, Agim Ceku ,Kavkaz, Badzet Pacoli ,Cincar itd .

    4. Nije taćno i upravo je suprotno.Svi šovinisti slični Acu mrze Srbe jer su dominantan narod na prostoru bivše SFRJ.Takođe zbog toga jer su nsda sve izuzetno inteligentan i radan narod.

    5. Ne lupaj o Kučima ako o tom plemenu pojma nemaš.Pola Kuča su Starokuči ,odnosno potomci srpske vlastele Mrnjavčevića.Druga polovina su Drekalovići kojima i sam pripadam.Od 15 pasova koje znam ( a to je nekih 500 godina unazad) u mojoj lozi nema ni jednog šiptarskog imena.Graniče se sa Arbanasima nije rijedak slučaj da se dovede đevojka Arbanaška (obratno jok) pa otud poznavanje i jezika i običaja.Narodna nošnja arbanaška i kučka nemaju veze jedna sa drugom.Kad se već interesuješ za Kuče,mogao bi da pročitaš po koju pametnu misao od Marka Miljanova i što je on u to vrijeme govorio o svom narodu,ili možda nije jadan dobro znao ko je i što jer još nisu bili rođeni razni Šukovići,Rastoderi Andrijaševići ili Adžići da ga prosvijetle skrivenim stranama povijesti :
      „Dijele se Srbi na Crnogorce,Brđane,`Ercegovce,Šumadince,Staro-Srbe…a SVI SMO đeca jedne iste majke“.
      „Kao Kuč mrem srećan a kao SRBIN prilično nesrećan…“

      1. Svak zdrave pameti, svaki koji hoće zna isto što i ti, Miloše.
        Nije ti za utjehu, jer, budala je ođe izgleda poviše od pametnih!
        Zdrav bio ponosni Kuču!

      2. Sad reche da su vechinom vashe majke Albanke? Nije ichudo shto se na motor nemozhes ispentrat i popet….hahah.
        Ali nijesve u visini. Ponekad je i u shirini… nemoj ljutish. Zagrebavamose!!!

        1. Opet izvrćeš što sam rekao anonimna montenjarska „junačino“ koja i dalje ne smije da mi priđe da se „upoznamo“ iako dobro znaš ko sam i što sam ?!Naše majke nijesu Arbanaške niti su u većini.Ako se tu i tamo dovela đevojka iz tih krajeva kad su nam Arbanasi bili prijatelji,dok nas satanski Zapad nije zavadio na krv i nož,u čemu je problem ?Ali ipak je Srbin Kuč pravio male Kuče Srbe,tako da je krv naša prejaka.A vas su pravili žabarski okupatori 1941.god pa ste takvi kakvi ste.Mali,nejaki,puni otrova.Izrod,nakot i ništa roba.
          E *ebem li vas u usta žvalava,što bi rekao onomad Dejan Savićević 🙂

    6. @Komlen;!,Danas je nista lakse nego provjeriti ko je ko.
      Haplogrupa,dnk i pljuvackom za 120e utvrdite ko vam je rod i pomoz Bog.Skoro je bila emisija gde su ucestvovali geneticari iz Zagreba, Sarajeva i Beograda i bio jevto strucan i zaista izuzetan razgovor sa jasnim naucnim otkricem o poreklu ljudi sa Balkana.Gde god je dominantna grupa I2 i R1 to su poreklom Sloveni.A to je zastupljeno kod Srba najvise,Hrvata,Bosnjaka,Crnogoraca i mnogih albanskih plemena sa severa.Naravno da Komlen ima I2 ali ne sme da kaze?.Vazno je reci da su ovi bivs Srbi najgori za svoj rod,narocito elite.Jer uvek mora dz se dokazuje mrznjom,ne delom,nego mrznjom,ka ovaj sto kevce po portalu .

    7. Komlene, genetika (testirana haplogrupa I2a, i to jedna grana izrazito vezana za Srbe) oborila tu tvrdnju o navodnom porijeklu Karadjordja iz Klimenata. Izmedju ostalog, sama porodica je uvijek tvrdila da je porijeklom iz Vasojevica, a dalje iz Zete.

      Sa druge strane, Komlene, pricas kako je svijet sarenoliko mjesto, i kako su svi u miru i slozi, a pljujes Srbe dje god stignes, govoris kako mrze sve i slicno… Ja bih to nazva sovinizmom i netrpeljivoscu prema Srbima, posto su ti svi Srbi taki, kako govoris. A sa druge strane, nesto ne vidjeh da se u centralnoj Srbiji i Vojvodini ruse groblja, kamenuju ambulante, desava stotine etnicki motivisanih napada na ljude jer su druge nacionalnosti (tako veli Stejt Depratment za Kosovo u 2018-toj godini), Srbi vrijedjaju i slicno… Bas su Srbi okoreli u mrznji, da u Beogradu moze biti ko god zeli, dok u Pristini ko prozbori srpski, odmah biva vrijedjan i napadnut (uvjerili smo se desetinama puta, evo Stejt Department potvrdi to). Sporova izmedju onih koji se osjecaju Srbima i onih koji se osjecaju da su etnicki Crnogorci ima, ali nikada mrznje i sukoba nije bilo, jer se poslije svakog takvog razgovora ljudi okrenu ka necim drugim, poput sporta, posla, rodbine i slicno. A oni koji uporno nastavljaju, ka ti, da napadaju Srbe dje stignu, da govore kako Srbi nijesu obrazovani (a onda se sami izblamiraju nekakvim „drzanjem lekcije iz istorije“, ali u zalosnome pokusaju, jer su procitali po koje tekstove, ali ih nijesu razumjeli), kako su ovakvi, onakvi, to je klasican primjer mrznje, a nesto nijesam primetio da je to u duhu nas Crnogoraca ma kako god se osjecali, da tako mrze onoga ko im je najblizi, vec samo onih koji se prave na internetu da su Crnogorci, a sa njima veze nemaju.

    8. Kao cete ovi Kuci nabiti noga budalo ili mti izvuci usi , bolje da se malo primiris nego svasta baljezgas po obicaju sve ti znas !

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *