Копривица: Тајним надзором до ефикасног процесуирања криминала ДПС-а
1 min read
Без мјера тајног надзора нема ефикасног процесуирања изборног криминала ДПС-а, а Законик о кривичном поступку ( ЗКП) не даје правне претпоставке за одређивање мјера тајног надзора (МТН) у случају кривичних дјела против изборних права, што је озбиљан недостатак, сматра потпредсједник Демократске Црне Горе Момо Копривица.
Саопштење Копривице преносимо у цјелости:
Упркос постојању кривичних дјела против изборних права, у Црној Гори се, умјесто јавних напада тужилаштва на изборне лопове и уцјењиваче, дешава самоодбрана грађана путем приватних снимака од предизборних агената ДПС-а. Важно је ко ће се борити против изборног криминала, али је важно и која средства за борбу он има у рукама. Цијели број помножен са нулом даје нулу, а висока казна помножена нултом вјероватноћом њене примјене даје нулту вриједност очекиване казне. Другим ријечима: ништа од казне и превенције!
Опомињућа је стара мисао чувеног судије Феликса Франкфуртера да „историја слободе јесте историја придржавања процедуралних гаранција“. У Црној Гори не постоје адекватне процедуре, процесне форме и институционална јемства да ће се спроводити норме о кривичним дјелима против изборних права. Потребни су нови кривично-процесни инструменти који би олакшали прикупљање доказа о овим, уистину, тешко доказивим дјелима, уз неопходно поштовање принципа сигурности грађана и заштите људских права. На тај начин би се оголила спремност тужилаштва да се упусти у процесуирање изборног криминала. Доказни дефицит се онда не би могао оправдати законским дефицитом, већ би се објаснио тужилачким дефицитом, који јесте по сриједи и сада. Тужиоци не би могли да „јашу на репу“ непотпуних закона, да дају недостојне изговоре и да апелују на јавност да припомогне као да они нијесу државни функционери који по службеној дужности морају да гоне криминалце и то уз ексклузивну потпору апарата принуде.
ЗКП прописује да се мјере тајног надзора одређују за кривична дјела за која је прописана казна изнад 10 година, а у таква дјела не спадају кривична дјела против изборних права, а она нијесу ни уврштена у попис таксативно наведених дјела за које се могу одредити МТН. Потребно је додати и то да упркос чињеници да Дпс чини ова дјела на систематичан, координисан начин и уз учешће већег броја лица, ова дјела се не могу подвести под законску дефиницију организованог криминала (за који се могу одредити МТН) јер ЗКП тражи и да је прописана казна изнад 4 године да би се дјела оквалификовала као организовани криминал, а за ова дјела су прописане ниже казне.
МТН су значајне зато што класичне извиђајне радње у бројним ситуацијама могу отежати откривање трговаца личних карата. МТН пружају осим могућности надзирања злогласних изборних лопова и могућност да се ангажују прикривени иследници, односно својеврсни провокатори који ће „изнутра“ и непосредним контактима са трговцима личних карата доприносити расвјетљењу ових кривичних дјела. Такође, омогућило би да тужилац може за прикривене иследнике да ангажује лица запослена у органима у којима функционери ДПС-а врше притиске на запослене.