Конститутивна сједница новог Тужилачког савјета: Одложен избор новог в.д. ВДТ-а, наставак сједнице 5. фебруара
1 min read
Сједница савјета, фото: Лука Зековић
Иако је постојала могућност да тужилачка организација остане без вршиоца дужности врховног државног тужиоца, то се није догодило јер је на конститутивној сједници Тужилачког савјета направљен компромис, како би тужилац Дражен Бурић у в. д. мандату остао до 5. фебруара, када би требало да се изабере нови в.д. Врховног државног тужиоца (ВДТ), пишу подгоричке Вијести у извјештају са конститутивне сједнице новог Тужилачког савјета.
Тужилачки савјет донио је одлуку, којом је обавезао Секретаријат ТС-а, да одмах објави позив заинтересованим кандидатима, који испуњавају законске услове, да у наредних пет дана доставе пријаве, како би са тог списка чланови новог сазива могли да изаберу новог вршиоца дужности ВДТ-а, којем ће мандат бити орочен док се не изабере нови врховни државни тужилац.
На једној од најзанимљивијих сједница Тужилачког савјета, гдје су готово три сата врло оштро мишљења укрстили чланови из реда тужилаштва са једне и представници НВО, угледних правника и Министарства правде с друге стране, тако да је донијета и одлука да тужитељка Врховног државног тужилаштва Ђурђина Нина Ивановић буде замјеница предсједника ТС-а док се не изабере нови вршилац дужности Врховног државног тужиоца.
Вршилац дужности ВДТ-а Дражен Бурић искористио је прилику да нагласи да се њему „насилно прекида мандат в. д. ВДТ-а, јер је по старом Закону о државном тужилаштву, одређен за в. д. све до избора новог ВДТ-а“. Он је изнио и чврст став да не дозволи осталим члановима ТС-а да му констатују прекид в. д. мандата, а да се прије тога не одреди нови в. д. ВДТ-а и то из тужилачке организације…
Конститутивна сједница ТС-а почела је захтјевом члана из реда угледних правника Синише Газиводе, који је одмах тражио измјену предложеног дневног реда, чиме је осујетио могућност али и жељу представника ТС-а из тужилаштва да се још јуче изабере нови вршилац дужности ВДТ-а, јер је тражио да се у што краћем року распише позив како би се кандидати „охрабрили да се пријаве за кровно мјесто у тужилачкој организацији“.
„Имајући у виду нашу законску обавезу из члана 184ц Закона о државном тужилаштву, да на првој сједници одредимо в. д. ВДТ-а, а посебно имајући у виду да постоји правна празнина на који начин треба испунити ту законску обавезу, поставља се питање како ћемо то учинити. Више је могућих модела, од којих би неки били да сви предлажемо по једног или три условно речено кандидата, али то би отворило донекле оправдану критику, а можда и створило сумњу у интегритет тек конституисаног ТС-а и то, вјерујем, да није никоме од нас у корист. Отворило би се питање како знамо да било који предложени кандидат, прије свега испуњава услове, а потом уколико га одредимо па га обавијестимо да је изабран, да ли је тај неко сагласан и шта да радимо ако није. Отворило би се питање да ли смо се сјетили свих квалитетних кандидата, првенствено из тужилачке организације, и дали им шансу или се в.д. ВДТ-а одређује само међу корпусом појединаца, које познаје или препознаје неко из ТС-а. Отворило би се и питање да ли је било неких преговора, договора или лобирања ван сједнице ТС-а што би било, вјерујем, врло неугодно за сваког од нас. Због тога сматрам да је неопходно да процедуру учинимо транспарентном, да је спроведемо у складу са принципом интегритета, омогућимо неку врсту компетитивности и правну празнину попунимо тако што ћемо расписати позив који би био консултативног карактера, и из којег би видјели која су то лица која су заинтересована за привремено вршење ове дужности“, предложио је Газивода.
Он је нагласио да ТС нема правну норму која упућује да је то неопходно учинити, али да би то био почетак „стварања добре праксе“.
„Посебна норма, која каже да треба примијенити неки други модел, такође, не постоји. Уосталом имамо и један од основних уставних принципа који дозвољава све што није Уставом и законом забрањено“, навео је Газивода.
Више кандидата, дужи рок за избор
Тужитељка Ивановић успротивила се том предлогу, наглашавајући да би тако нешто било незаконито.
„Наш задатак је једноставан, да изаберемо данас в. д. ВДТ-а, свакако ће то бити на кратак неки рок. Ако би усвојили предлог Газиводе, онда би ушли у незаконито поступање и то би све била импровизација“, казала је Ивановићева.
Предлог адвоката Газиводе подржали су члан ТС-а из реда НВО Стево Мук, појашњавајући да је „разуман и да може свима да помогне“.
„У овом предлогу не видим ништа незаконито, јер сматрам да би тим позивом добили шири круг кандидата, али и рок да мало промислимо“, казао је Мук.
Предлог Газиводе није наишао на одобравање в. д. ВДТ-а Бурића, који је отворио неколико питања – како би изгледао јавни позив јер у Закону о тужилаштву или Пословнику ТС-а не постоји правна норму за расписивање јавног позива за вршиоца дужности ВДТ-а.
„Немам ништа против да се овдје бира транспарентно, али ми приближите како да напишемо тај јавни позив. Закон је одредио дневни ред – на конститутивној сједници се одређује нови в.д. ВДТ-а и констатује прекид. Ништа немам против ако је неко рјешење да се виде биографије, али то није уређено законом и пословником, па је питање је ли законито“, упозорио је Бурић.
Он је подсјетио и да је раније у неколико наврата ТС одређивао в.д. ВДТ-а, а потом се осврнуо на бројне правне норме које су написане у измјенама и допунама Закон о државном тужилаштву, који је ступио на снагу у јуну прошле године.
„Члан 48, за тај члан ми из тужилачке организације сматрамо да је потпуно неуставан и зато смо предали Предлог Уставном суду за оцјену такве одлуке, обавијестили смо и све међународне институције јер сматрамо да је у супротности са Уставом, који каже да послове тужиоца и руководиоца тужилаштава могу обављати само државни тужиоци сходно члану 135 Устава. Одредити в. д. ВДТ-а ван тужилачке организације не може и то јасно каже и члан 78 Закона о државном тужилаштву, која се односи на заклетву, јер да би неко био тужилац мора да буде изабран, а не одређен“, рекао је Бурић.
Пауза смирила страсти
Након 15-минутне паузе, као да су се страсти смириле, тако да је уводна напета атмосфера на релацији – тужиоци – остали чланови ТС-а постала смиренија, па је наставак сједнице био у духу компромиса са обје стране.
Предлог Газиводе редом су подржали чланови ТС-а Милош Вуксановић, Филип Јововић, Борис Марић и Боривоје Ђукановић, који је нагласио и да је „законска норма 184 ц Закона о државном тужилаштва, појмовно и етимиолошки – непотпуна“.
„Да би се неко одредио, мора бити предложен. Зато сам сагласан са колегама јер зашто би слијепо пратили шта пише у норми. Оно што потенцира колега Газивода је транспарентност, мислим да је све ово у функцији оснажења рада овог ТС-а, а то јавност од нас очекује. Ово су најнужније ствари, а за нас су императив, законски и уставни, те нико нема право да окрене томе леђа“, казао је Ђукановић.
На крају је усвојен измијењени дневни ред, са четири тачке, како је то предложио Синиша Газивода, тако да је договорено да се до наредне сједнице 5. фебруара, прибаве кадровске биографије свих тужилаца, који имају услове да уђу у избор за в. д. ВДТ-а, али и да би се избјегла могућност да се изабере неко ко већ има законске услове за старосну пензију.
Наставак конститутивне сједнице заказан је за 5. фебруар у 11 часова.
Извор: Вијести


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

