ИН4С

ИН4С портал

Конференција ДигНест пројекта: О изазовима дигиталне трансформације на Универзитету Црне Горе

1 min read

Фото: УЦГ

Конференција „Изазови дигиталне трансформације“, организована у оквиру Ерасмус + пројекта „Дигитално предузетничко гнијездо и индустрија 4.0 у Црној Гори” (ДигНест), окупила је у Ректорату Универзитета Црне Горе велики број научника – истраживача, представника високошколских институција, привреде, цивилног сектора и јавне администрације.

Пројекат Дигитално предузетничко гнијездо и индустрија 4.0 у Црној Гори (ДигНест) за циљ има подршку у модернизацији високошколских установа у Црној Гори и јачање њихове сарадње са водец́им предузец́има на тржишту.

Координаторка пројекта и проректорица за науку и истраживање УЦГ проф. др Ирена Оровић отворила је конференцију указујући на изазове дигиталне трансформације и модерно друштво које је условљено да данас мисли дигитално. “Није више питање да ли ћемо или када ћемо већ како ћемо развити и примјењивати агенду дигиталне трансформације”, истакла је професорица Оровић. Данашња конференција је, додала је она, важна управо због сарадње, умрежавања и холистичког приступа примјени дигиталне технологије у образовању, привреди, здравству и јавној администрацији.

Проф. др Ивана Огњановић, координатор пројекта са Универзитета Доња Горица, подсјетила је да је кроз овај пројекат пласиран позив за студенте свих црногорских универзитета за достављење идеја за развој иновативних рјешења у области дигитализације пољопривреде и медицине. Кроз пројекат обезбијеђена је подршка за најмање 20 студентских тимова, а на сам позив одазвало се 70 тимова.

Стратешки оквир успостављен кроз усвајање Стратегије за паметну специјализацију и Стратегије дигиталне трансформације, представља добру полазну тачку за примјену дигиталне трансформације, указала је и Маријета Барјактаровић Ланзарди, из Министарства науке и технолошког развоја. Дигитална трансформација, истакла је, захтијева не само добру стратешку основу већ и добар акциони план уз синергију четири сектора: јавне администрације, цивилног, приватног и академског сектора.

Након уводних излагања, током радног дијела конференције одржане су презентације и дискусије на теме сајбер безједности, машинског учења, изазова дигиталне трансформације у образовању и истраживању, црногорском здравству, медицини, кроз конкретну реализацију ЕУ пројеката, као и у пољопривреди.

Кроз овај пројекат предвиђено је јачање односа између високошколских установа и националне економије у Црној Гори стварањем МНЕ Академског центра, као и подизање нивоа компетенција и вјештина особља високошколских установа. Кроз нове облике практичних обука и проучавања дигитализованог тржишта рада тежи се повец́ању квалитета високог образовања. Од важности је и побољшање интернациионализације високошколских установа кроз умрежавања са другим центрима за дигиталне иновације и центрима компетенција, размјену знања и стручности.

Партнери на овом пројекту, са сједиштем у Црној Гори, су Универзитет Цррна Гора, Универзитет Доња Горица, Привредна комора ЦГ, Клинички центар ЦГ, Минситарство здравља ЦГ, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде ЦГ, и Шимшић доо. Партнери из иностранства су: Хоцхсцхуле Фуртwанген (Њемачка); Будапести Мусзаки Ес Газдасагтудоманyи Егyетем (Њемачка), Етхнико Каи Каподистриако Панепистимио Атхинон (Грчка), Арцтур Рацуналниски Инзениринг доо (Словенија), Цомтраде Сyстем Интегратион д.о.о. (Србија). Пројекат финансира Европска комисија кроз Ерасмус+ програм.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *