ИН4С

ИН4С портал

Концерти у доба вируса

1 min read
Остаје отворено питање када ћемо моћи да слушамо овог лета концерте уживо, под звезданим градским небом, кад већ нисмо то могли да учинимо у дворанама због пандемије.

фото: Марко Ђоковић

Остаје отворено питање када ћемо моћи да слушамо овог лета концерте уживо, под звезданим градским небом, кад већ нисмо то могли да учинимо у дворанама због пандемије. У културној понуди у наредном периоду наћи ће се позоришне представе престоничких театара крајем јуна и у јулу на Летњој сцени на Ташмајдану, а биоскопске пројекције на отвореном су и ранијих година биле пракса у Београду. Тако ће 1. јуна на паркиралишту Аде Циганлије свечано бити отворен први драјв-ин биоскоп у граду, са светским филмским хитом оскаровца Квентина Тарантина „Било једном у Холивуду”. Током читавог месеца публика ће моћи на паркиралишту, капацитета 150 аутомобила, бесплатно  да ужива у великим филмским остварењима.

Када је реч о музици за сада знамо да ће на већ поменутој Летњој позорници Ташмајдана, поред позоришних представа национални театар понудити публици једно оперско и једно балетско гала вече. Иначе, многи организатори музичких догађаја су се повукли пред пандемијом из више оправданих разлога. Први је зато што праве пробе оркестра, на којима треба да буде присутно око 70 музичара, још нису прихватљиве. Исто то важи и за хорске ансамбле. Други разлог је зато што о пројектима те врсте треба размишљати и припремати их унапред, а овог пролећа нико није могао са сигурношћу да тврди како ће се ситуација одвијати. Један од разлога је новац који се додељује на конкурсима Министарства културе и односи се на наредну сезону, а град за сада не додељује средства у те сврхе.

Управо је то проблем с којим се сусреће Коларчева задужбина, која иако је институција од националног значаја, о којој држава треба да брине, нема стално финансирање. Министарство културе обезбеђује део средстава за одржавање објекта, а програми се, попут концертне делатности, финансирају по пројекту. Циклус „Коларац – твој свет музике” треба да стартује почетком сезоне од јесени, када се добију средства на конкурсу Министарства културе. Публика памти незаборавне наступе великих светских музичара у овој институцији, које је организовао Центар за музику, а нарочито се сећа наступа Немање Радуловића, виолинисте под ведрим небом у Студентском парку. Ипак, новца за сада нема. Може се слободно рећи да Коларчева задужбина у ових неколико месеци пролази кроз велике тешкоће. И нигде као у концертној делатности изрека „колико пара толико и музике” није до те мере истинита.

Београдска филхармонија је претходних година била позната по концертима под отвореним небом на Ушћу. О томе да ли се нешто слично планира током лета добили смо одговор који се односио само на почетак следеће сезоне у затвореном и гласио је:

– Београдска филхармонија је усредсређена на јесење планове и на процену када ће почети продају сезоне 2020/2021 која је већ увелико готова. Филхармонија је спремна да се комплетно адаптира и прилагоди различитим сценаријима и да припремљено дочека будуће препоруке за концертирање у затвореном, уколико их буде било.

Како сазнаје „Политика”, постоје три верзије сваког концерта Београдске филхармоније, од септембра до јуна 2021. у затвореном простору, у зависности од процена домаћих стручњака и Светске здравствене организације.

Бојан Суђић, директор Музичке продукције РТС-а, која броји више ансамбала, иначе и шеф диригент Симфонијског оркестра РТС-а је у краткој изјави за „Политику” рекао:

– Ми у Музичкој продукцији РТС-а окренути смо ка 28. августу и ка традиционалној „Ноћи музике” коју планирамо да обележимо својим концертом на Ташмајдану. На који начин ћемо то урадити до тада ћемо видети. Све зависи од околности.

Када је реч о концертима на отвореном Културни центар Београда планира да на платоу у Кнез Михаиловој улици организује серију наступа. За сада смо сазнали да ће међу првима наступити Хор Дечјег културног центра Београда, као и ученици џез оркестра МШ „Станковић”. Занимљиво је и то да се у свету и код нас сваке године 21. јуна обележава Светски дан музике, који је први пут установљен 1982. у Француској. Овог пута пандемија је учинила своје. Како ће музичари обележити овај датум не знамо, тим пре што се код нас на Светски дан музике организују избори.

Прочитајте ЈОШ:

Пјеснички конкурс на тему “Не дамо светиње, јер оне нису дале нас”

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *