Коме се Мило умилио?
1 min read
И шта сад? Све су црногорски комунисти добро одиграли. Толико су били добри и успјешни да је власт за њих постала нешто као тешка кожна болест, коју је теже изгубити него добити. Толико су били успјешни и добри да нису били у стању нити једном да дозволе слободне и поштене изборе. И мада држе све полуге власти и у сукобе улазе тек када обезбиједе подршку јачих (од Милошевића до Сједињених Држава и СР Њемачке) нешто их стеже у грлу и на мјесту гдје би, према неким очигледно непрецизним и оборивим биолошким законима, требало да се налази срце.
Зашто би иначе једна тако успјешна и популарна власт морала да мијења име, идентитет, нацију и вјеру…? Ако су тако успјешни и доследни, зашто дрхте пред сваким европским бирократом и служе одреда све владе Републике Хрватске? Коначно, зашто пред сваке, чак и најбезначајније локалне изборе, на једној страни шире мржњу према српском народу у Црној Гори, а на другој покушавају да придобију јерархе Српске православне цркве?
Да ли је власт толико слатка (хајде да будем неискрен па кажем ,,господине“), господине Ђукановићу? Или је, можда, као и код свих безобзирних тирана студена и језива сама помисао на живот без моћи, оптерећен свим последицама вишедеценијеког самовлашћа?
Страх је разумљивији и природнији од ирационалних злоће и подлости. Режим Мила Ђукановића утемељен је на мржњи и тиранији. Да није тако, не би „независни“ медији разглабали о његовој покварености само онда када пред изборе покаже мало попустљивости према обесправљеном српском народу.
Језик којим говори већина грађана Црне Горе означен је као неуставан, па када у Скупштини режим, ипак, прихвати да га не избацује из школа (макар привемено), онда се нађе неко независно перо, у опозиционим новинама које нису баш биле противне шовинистичкој кампањи која је и зацарила Ђукановића, да примијети како је то „умиљавање“ бирачком тијелу (каквом бирачком тијелу кад Срба и „нема“ у Црној Гори). Умиљавање је и када Тринаестојулску награду добију неки дрзници који су били против референдума. Ја сам, наиван, мислио да у Црној Гори постоји нека награда која није повезана са емотивним односом према владајућој партији.
Најстарије, некада државне, а несумњиво режимске новине, баве се црногорским древностима. Доказују да је „Црногорска православна црква“ постојала прије неколико стољећа. У том случају постоје и „Хрватска православна црква“ и „Војвођанска православна црква“… Само Српска православна црква није постојала, пошто је под тим именом регистрована у суду тек у 20. вијеку. То је била патријаршија у Пеји (Пећи), а зна се да је она на Косову. Личност са круном у Грачаници није неки Милутин Краљ србијански безвезник са Дорћола, већ Ми-љутини Нимани, дјед по бабиној линији албанског поглавице Хашима Тачија. То сви знају, а посебно режимлијски уредници, који су тако упорно и неуспјешно ратовали против српског национализма на порталима у опасном и фашистичком Београду.