ИН4С

ИН4С портал

Колико у свемиру има активних сателита, а колико оних који су у „орбити гробља“?

Спутњик 1 лансиран је у орбиту 4. октобра 1957. Летом првог вештачког сателита, који је направио Совјетски Савез, почело је свемирско доба, а нешто мање од 70 година касније небо је препуно сателита, од којих неки и неконтролисано падају назад на Земљу.

Колико сателита тренутно има у свемиру?
Деценијама је број лансираних сателита био константан. Од Спутњика 1 у орбиту је лансирано између 50 и 100 летелица годишње.
Такав је тренд био све до прошле деценије, када је дошло до појаве приватних свемирских компанија попут „Спејс Икса“ Илона Маска, најбогатијег човека на свету. Од тог тренутка број лансирања је драматично скочио, а само у 2024. у свемир је лансирана по једна ракета на свака 34 сата, а више од 2.800 сателита је завршило у орбити, , пише „Лајв сајенс“, преноси Спутњик.

У мају 2025. у орбити око Земље налази се отприлике 11.700 активних сателита, а већина њих је у ниској орбити, испод 2.000 километара изнад површине мора, рекао је Џонатан Мекдауел, астроном Центра за астрофизику Харварда и Смитсонијана, који прати сателите у орбити од 1989. године.
То су активни сателити. Међутим, укупан број сателита, од којих су многи престали да раде и чекају да буду враћени на Земљу или су подигнути у „орбиту гробља“, могао би да буде и 14.923, показују подаци Канцеларије за свемирске послове Уједињених нација (УН).
Ипак, стручњаци наглашавају, да је број неактивних сателита тешко пратити. Примера ради, прошле недеље пала је назад на Земљу сонда Космос 482. Она је лансирана 31. марта 1972. ка Венери, али није успела да напусти орбиту Земље и у њој је остала 53 године.
Број активних сателита могао би драстично да се увећа у наредним годинама, јер многе од компанија, попут „Спејс Икса“ или „Блу ориџина“ Џефа Безоса, у орбиту шаљу сазвежђа сателита.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *