ИН4С

ИН4С портал

Колико нас је убио НАТО: 11 недјеља ваздушних напада, 2 300 удара, 22 000 тона пројектила

1 min read
Ни после двије деценије не постоји тачан списак свих жртава, а процјене су да је од 24. марта до 10. јуна 1999. погинуло између 1.500 и 2.500 људи, а око 6.000 рањено. Међутим, њихова имена нико није пописао, нити направио јединствену базу података.

НАТО бомбардовање

На иницијативу предсједника Србије, ускоро би требало да буде формирана комисија која ће утврдити тачан број страдалих током НАТО агресије на Југославију 1999.

Како пишу „Вечерње новости“, идеја је да комисија „стартује“ до 24. марта, на годишњицу почетка бомбардовања, а биће формирана одлуком Владе Србије, која ће обезбиједити и средства за њен рад.

Како објашњавају „Новости“, структура ће се заснивати на вертикалној организацији – од локалне полицијске станице и војних одсјека, до гробаља и црквених парохија.

У министарствима, посебно војном и МУП-у, као и ВБА и БИА, и на нивоу покрајине и локалних самоуправа, биће формиране радне групе за истраживања, које ће имати сараднике и привремена радна тијела.

Сви они ће бити „под капом“ државне комисије, додају „Новости“.

Ни после двије деценије не постоји тачан списак свих жртава, а процјене су да је од 24. марта до 10. јуна 1999. погинуло између 1.500 и 2.500 људи, а око 6.000 рањено.
Међутим, њихова имена нико није пописао, нити направио јединствену базу података, наводи Б92.

Засад се зна да је за 78 дана агресије погинуло најмање 79 дјеце и 754 припадника Војске и МУП-а.

Уколико би се посматрао период од 1. јануара 1998. до краја бомбардовања, убијено су 1.002 припадника војске и полиције.

За 11 недјеља свакодневних ваздушних напада, НАТО је извршио 2.300 удара на тадању СР Југосалвију и бацио 22.000 тона пројектила, међу којима 37.000 забрањених касетних бомби и бомби пуњених обогаћеним уранијумом.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Колико нас је убио НАТО: 11 недјеља ваздушних напада, 2 300 удара, 22 000 тона пројектила

  1. Nije na inicijativu predsednika, već upornim insistiranjem struke! iz raznih oblasti. Dakle svakodnevni višegodišnji pritisak ljudi koji neće odustati!
    Da se aktivira tužba!
    Da se raskrsti sa teroristima, čistka.
    I još po nešto, zna predsednik dobro kako stvari stoje..

  2. Нијесу новинари правници и судски вјештаци!Важно се покренути причу да се не заборави!

  3. Kakve bombe sa osiromasenim uranijumom? Tim glupostima samo nanosimo stetu eventualnoj tuzbi prema NATO clanicama zbog bombardovanja, kojim je srusen medjunarodni pravni poredak, pobijeni civili i nanijete ogromna steta zemlji koja je medju osnivacima UN. Insistiranje na prici o bombama sa osiromasenim uranijumom samo se diskreditujemo bez potrebe. Ovdje treba biti precizan i ne dozvoliti novinarima neznalicama da lupetanjem ucine jednu ozbiljnu pricu krajnje neozbiljnom. Jedini izvor osiromasenog uranijuma, koji jeste zagadio djelove Srbije i posebno Kosova, je protivoklopna municija topa kalibra 30 mm sa aviona A-10 kojeg zovu popularno ubica tenkova. U ukupnom zagadjenju citavog prostora koji je izazvao NATO svojom intervencijom i koji je ogromnih razmjera i ima uticaja na sve susjedne zemlje, zagadjenje osiromasenim uranijumom je vazna, ali samo jedna stavka. Bombe sa osiromasenim uranijumom ne postoje u smislu u kome se taj termin upotrebljava u nasim medijima. Vi imate termonuklearne bombe sa tamperom od U238 koji je podlozan sekundarnoj fisiji brzim neutronima, ali to je druga prica i nema veze sa nasom situacijom. Kad pisu o ozbiljnim stvarima,kao sto je ova tema, novinari treba da se malo vise upute u problematiku inace zauvjek ostase „univerzalne neznalice“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *