IN4S

IN4S portal

Ko stoji iza blokada na Belvederu?

1 min read

Foto : Cetinjski list

Protesti na Belvederu u Cetinju traju od početka januara, a tragični događaj od 1. januara 2025, u kojem je stradalo 13 osoba, među kojima i dvoje djece, bio je povod, uz dužno sjećanje na nevino stradale i poziv na odgovornost nadležnih institucija, za gotovo svakodnevnu blokadu putnog pravca Podgorica-Cetinje. Protesti nisu prijavljivani policiji, ali policijski službenici i pored toga, uredno obezbjeđuje skupove i, zasad, ne reaguju na blokade saobraćaja. Obustave traju po sat vremena, a vozači strpljivo čekaju u kolonama.

Međutim, kako iz same organizacije protestnih blokada najavljuju radikalizaciju, postavlja se pitanje koristi li se tragedija kao alat za ostvarivanje političkih i ekonomskih interesa određenih pojedinaca.

Sporna kupovina fabrike „Košuta“

Među ključnim akterima organizacije protesta pojavljuju se biznismeni Milenko Mito Marković, vlasnik kompanije Eurogum, i Jovo Kaluđerović, vlasnik Zrnožita. Ove firme su učestvovale u kupovini imovine fabrike obuće „Košuta“ po izuzetno niskoj cijeni – samo 13,9 evra po kvadratnom metru. Predmeti vezani za bivšu Košutu, stečaj i prodaju imovine, odavno se nalaze u Specijalnom državnom tužilaštvu.

Fabrika je otišla u stečaj 2013. godine, a imovina je 2015. prodata za samo 340 hiljada evra, iako je procijenjena vrijednosti imovine bila mnogo veća, preko 2,2 miliona evra. Pored privatnih firmi, dio imovine kupila je i prijestonica Cetinje. Ova transakcija bila je izazvala negodovanje među bivšim radnicima, kojima u tom trenutku nisu bile isplaćene zaostale zarade, a izostalo je bilo i povezivanje radnog staža. Odlukom aktuelne Vlade Crne Gore radnici su dobili svoja potraživanja krajem prošle godina nakon višemjesečnih protesta organizovanih takođe na Kruševom Ždrijelu, na Belvederu.

Foto: REUTERS/Stevo Vasiljević

Povezani akteri protesta

Na protestima se mogu vidjeti i „vladika“ Boris, član frakcije Crnogorske pravoslavne crkve (CPC), koja je bliska Markoviću, kao i Stefan Marković, njegov sin i protojerej, dok drugi sin, Mirko Marković, vodi portal GlasCg, koji podržava blokade i pruža im medijsku pomoć.

Među blokaderima su i pojedinci bliski Fakultetu za crnogorski jezik i književnost (FCJK), poznatom po dobro održavanim odnosima sa DPS-om, a na nedavno organizovanoj proslavi ovog fakulteta prisutan je bio i Milo Đukanović, što samo potvrđuje duboke političke veze.

Redovni su i simpatizeri DPS-a, među kojima se izdvajaju provjerena komitkinja Ivana Pajović, kao i Peđa Kaluđerović, brat odbjeglog kriminalca Nena Kaluđerovića, koji je tokom ustoličenja mitropolita Joanikija bio jedan od organizatora protesta. Jelena Perović, bivša direktorica Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), protiv koje se vodi postupak za zloupotrebu službenog položaja, daje doprinos blokadama puta.

Pitanje političkih dugova i lojalnosti

Jedno od ključnih pitanja koje se postavlja je da li pojedinci koji organizuju ove blokade pokušavaju da vrate dugove bivšoj vlasti DPS-a. Jovo Kaluđerović, na primjer, postao je prepoznatljiv tokom protesta protiv ustoličenja mitropolita Joanikija, kada je šlepere parkirao na Belvederu, blokirajući promet i izazivajući haos. Ovo ukazuje na povezanost sa ranijom vlašću, što dovodi do sumnje da blokade na Belvederu nisu samo građanski protest, već i pokušaj vraćanja političkih dugova prema DPS-u.

Osim što izazivaju političke spekulacije, blokade ozbiljno ugrožavaju svakodnevni život građana Cetinja. Za mnoge, a posebno za one koji svakodnevno napuštaju Cetinje i putuju na posao, ovo predstavlja ozbiljan problem. Može se slobodno utvrditi da je to direktna posljedica politike koju je sprovodio DPS, a koja nije bila u službi građana, već političke agende bivšeg režima.

Protesti nisu izraz građanskog nezadovoljstva u širem smislu, jer blokade na Belvederu organizuje samo mala grupa od najviše 30-ak ljudi, koja konstantno izaziva tenzije na Cetinju, diže bune i stvara dodatne nesuglasice među građanima. Čudno je i da policija ne reaguje adekvatno na ovu situaciju, uprkos mogućim sukobima među građanima.

Istini za volju, među blokaderima ima i građana koji iz iskrenih pobuda stoje uz pomenutu grupu koja zloupotrebljava njihove emocije u odnosu na žrtve tragedije

Ko stoji iza blokada?

Blokade na Belvederu okupljaju različite aktere – od biznismena i „vjerskih“ predstavnika, do političara i medijskih radnika. Veze sa DPS-om, koje uključuju bivše funkcionere i simpatizere ove stranke, kao i podršku medija poput GlasCg, otvaraju pitanje političke pozadine protesta.

Javnost neka procijeni jesu li blokade iskren izraz građanskog nezadovoljstva ili dio šire političko-ekonomske agende koja koristi tragediju i žrtve za ostvarivanje ličnih ciljeva.

Peđa Kaluđerović, ,,vladika“ Boris , Mito Marković
Mit Marković
Podjelite tekst putem:

6 thoughts on “Ko stoji iza blokada na Belvederu?

  1. Dok je bio Milo onda su ćutali ko pi..ke, a sad protestuju. Iza njih i tkz kama sjutra stoji DPS. Naivni pokušaji da se omete normalni život. Sve ih treba vratiti u vukojebine odakle su stigli. Nema više da kradu po fabrikama.

  2. U Srbiji već hapse one koji rganizuju nasilne demonstracije, a i kod vas je sazrelo. Znaće kamo šjutra: u Souž!

    6
    2

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *