ИН4С

ИН4С портал

Протест испред Вишег суда у Подгорици: Милатовић постхумно да одликује Љубишу Мрдака

1 min read

Грађани су се данас окупили испред зграде Вишег суда у Подгорици у знак протеста због ослобађајуће пресуде осумњичених за убиство и пљачку поште која се догодила 20. октобра 2021. године.

Окупљени су у писаном захтјеву, који су предали надлежним државним органима, навели:

„На основу члана 51. став 1. Устава Црне Горе, ми, слободни грађани и држављани Црне Горе, од државних органа тражимо одговоре на следеће:

1. Да ли је надлежни или Врховни државни тужилац преиспитао начин поступања тужилаца у случају убиства Љубише Мрдака и пљачке новца намијењеног за пензије и социјална примања у Никшићу 20.октобра 2021. године ?

Ако јесте, какав је резултат тог поступка и како се могло десити да оптужница падне на суду?Ако није, да ли има намјеру и када да изврши провјеру поступања?

2. Да ли је надлежни судски орган преиспитао правилност поступања предпретресног судског вијећа које је потврдило оптужницу тужиоца у овом поступку?

Ако јесте, какав је налаз провјере и како се могло десити да потврђена оптужница буде тако „траљава“ и падне пред поступајућим судским вијећем? Ако није, има ли намјеру и када да изврши провјеру поступања судског вијећа?

3. Да ли Тужилачки савјет има контролу над радом тужилаца? Уколико има, да ли је неко од тужилаца позван на одговорност?

Уколико нема, да ли постоје субјекти у наведеном савјету који су спремни да своју професију, част и достојанство ставе изнад личних интереса?

4. Да ли је у склопу спроведеног истражног поступка извршена провјера радњи и поступака Поште Црне Горе и Агенције Секјурити Гард Монтенегро која је у том периоду била ангажована за транспорт и обезбеђење новца за потребе Поште Црне Горе?

С обзиром да смо упознати са пропустима који су довели до наведеног злочина, и да су ти пропусти више пута помињани у средствима јавног информисања, да ли су надлежни органи спремни да позову на одговорност Поште Црне Горе и Агенцију Секјурити Гард Монтенегро или ће ћутањем на евидентне чињенице и даље прихватати улогу саучесника у овом злочину?

5. Да ли Министарство унутрашњих послова и Влада Црне Горе, у сарадњи са агенцијама за обезбеђење, планирају израду новог Закона о заштити лица и имовине, којим ће детаљније бити регулисана ова област како би се у наредном периоду спријечиле овакве или сличне трагедије у току вршења наведене службе?

6. Да ли ће надлежни органи почети да селектирају појединце који су својим нестручним и непрофесионалним радом или својим нечињењем довели до пропуста који су довели до урушавања основних постулата правне државе или ће и у наредном периоду институције, као групни субјект, преузимати одговорност за несавјестан и неодговоран рад појединаца?

7. Да ли актуелне власти имају намјеру да формирају независну комисију која ће испитати рад свих истражних, тужилачких и судских органа у вези са свим нерасвијетљеним убиствима у претходних 30 година?

8. Да ли Агенција за спречавање корупције има увид у имовинско стање тужилаца и судија, како садашњих тако и оних који су већ остварили пензију? Ако има, да ли се кроз тај увид могу уочити евентуални разлози за огроман број нерасвијетљених убистава у Црној Гори?“

– Уколико нема, да ли планира да се позабави наведеном проблематиком ради сузбијања скрнављења правде и омогућавања слободног живота евентуалним саучесницима у извршењу убистава као најтежих кривичних дјела ? На основу члана 2., став 1 и 2 Устава Црне Горе, ми окупљени и други грађани и држављани Црне Горе, као легитимни чиниоци државног суверенитета, тражимо од свих парламентарних странака Скупштине Црне Горе и од Владе Црне Горе, да по хитном поступку поново размотре и донесу Закон о ветингу или лустрацији у судској грани власти. На тај начин би се здраво ткиво тужилачких и судских органа, заједно са свим часним, поштеним, независним и непристрасним тужиоцима и судијама одвојили од оних тужиоца и судија који су у претходном периоду својим радом компромитовали правосудне органе – истичу они.

Додају да имајући у виду трагична дешавања у претходном периоду, која су резултирала смртним исходом за грађане Црне Горе, који су својом жртвом запечатили своју оданост држави Црној Гори и као такви служе за примјер свим грађанима Црне Горе и шире, предлажемо и следеће:

– Да Предсједник Црне Горе постхумно одликује Љубишу Мрдака – Да министар унутрашњих послова донесе уредбу којом ће полицијска академија у Даниловграду носити име инспектора Славољуба Шћекића -Да градоначелник Подгорице донесе уредбу о преименовању улице 13. јула у Булевар Душка Јовановића (улица у којој је убијен) а некој другој улици дати име за подсјећање на велики државни Празник.

– Одговоре на наше захтјеве и предлоге очекујемо од надлежних институција најкасније до 28. марта 2025. године – поручују окупљени грађани.

Обраћање су доставили: Предсједнику Црне Горе, Предсједнику Владе Црне Горе, Предсједнику Скупштине Црне Горе, Предсједнику Врховног суда, Врховном државном тужиоцу, Градоначелнику Подгорице, Посланичким клубовима у Скупштини Црне Горе, Министру унутрашњих послова, Агенцији за спречавање корупције, преноси Дан.

Подносиоци захтјева је Петар Вуковић (у име организатора протестних окупљања), Ратко Чворовић, (Клуб добровољних давалаца крви „СВЕТИ САВА“), Момир Момо Јоксимовић (Удружење грађана „ВРАНЕШ“), Здравко Нишавић, („Михољски ЗБОР“), Блажо Петровић (Струковни синдикат заштитара), Зоран Дамјановић, (НВО „Воз непребола“), Славица Шћекић, група грађана) -Боривоје Оровић, (група грађана) и остали окупљени грађани….

Подсјетимо, Митар Кнежевић, Стојан Албијанић, Немања Миљковић, Петар Золак, Срђан Свјетлановић, Давид Бањац и Стефан Регојевић ослобођени су оптужби за пљачку поште, у којој је Мрдак, радник обезбеђења, убијен док је покушавао да заштити новац намењен за исплату пензија. Судија је навео да су ослобођени због недостатка доказа и истакао да је суд „доведен пред свршен чин“ те да је због такве оптужнице морао да преузме улогу истражног органа.

Више државно тужилаштво у Подгорици најавило је жалбу на пресуду.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *