ИН4С

ИН4С портал

Књига „Успон једне идеје“ занимљива због историјских података

1 min read
Додик је након промоције књиге "Успон једне идеје - Слобода и самосталност Републике Српске и улога Милорада Додика" навео да је у књизи представљена идеја о слободи и самосталности, сагледана из свих аспеката.

Фото: РТРС

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је данас у Бањалуци да је поносан што су књигу о његовој улози у слободи и самосталности Републике Српске написали еминентни стручњаци, те да би требало сви да је прочитају због историјских података које садржи.

Додик је након промоције књиге „Успон једне идеје – Слобода и самосталност Републике Српске и улога Милорада Додика“ навео да је у књизи представљена идеја о слободи и самосталности, сагледана из свих аспеката.

– Из те књиге нисам ништа научио о себи, него сам научио и видио да је било више од 100 устанака Срба против турске окупације на овим просторима, само што они нису били синхронизовани – рекао је Додик новинарима.

Он је напоменуо да у то вријеме није било мобилних телефона и других комуникацијских средстава, те кад Срби у Невесињу дигну устанак, не знају то и они што живе на другим просторима.

Према његовим ријечима, у књизи се наводи и да су од 56 срезова у БиХ, њих 42 1918. године тражила припајање Србији.

– Књигу је интересантно читати јер има доста историјских података. Препоручио бих свима да је прочитају, а ако им је иритантно да читају о Додику, нека то прескоче – рекао је Додик.

Коаутор књиге Александар Врањеш рекао је да је ријеч о књизи која се налази у домену историје политичких идеја, јер обрађује вишевјековну идеју српског народа са ове стране Дрине.

– Та идеја је имала своје успоне и падове и различито се манифестовала, али се увијек односила на слободу, почевши од окупације у вријеме отоманске империје па до данас – рекао је Врањеш новинарима.

Он је навео да се та идеја кроз Републику Српску достигла свој максимум, односно коначну материјализацију, јер је Република Српска можда и највећи израз и контекст њеног успона.

– Тек у контексту тога анализирамо Додикове политике и покушавамо да повежемо оно што је његова идеја са оним што је уставотворна идеја, која је настала из народа, а која је уткана у Додикове и идеје СНСД-а – рекао је Врањеш.

Коаутор књиге Ненад Кецмановић каже да ова књига није историја Републике Српске, али ни монографија о Додику.

– Ово је књига која се уврштава у област историја политичка идеја. То је историја или успон идеје слободе и самосталности, која је у српском народу трајна категорија – рекао је Кецмановић, обраћајући се на промоцији.

Према његовим ријечима, српски народ је вјечито био поробљен, та идеја је ферментирала.

– Та идеја се успињала, али само као идеја, да би била и остварена у вријеме рада оснивача Републике Српске, а затим доживјела скок у периоду који не без разлога везујемо личност Милорад Додика – рекао је Кецмановић.

Он је рекао да су аутори књиге покушали Додика да смјесте у реалне димензије, али да свако има право на приговоре и критике.

– Нека критикују, али нека онда и кажу, ако смо неоправдано дали толики значај Додику, зашто га онда народ толике године бира за свог лидера, Јер, то је још увијек једини критеријум објективности – рекао је Кецмановић.

Трећи коаутор књиге је Жељко Будимир.

(РТРС)

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *