ИН4С

ИН4С портал

Kлиматски споразум – шанса за улагање 23.000 милијарди долара

1 min read

Историјски глобални споразум о борби против климатских промена, усвојен у Паризу прошле године, отворио је могућности за улагања у паметне пројекте у тој области на тржиштима у успону у вредности од 23.000 милијарди долара до 2030. године, према студији Међународне финансијске корпорације (ИФЦ).

Русија, Србија, Турска и Украјина су у источној Европи највећа тржишта за улагања у „паметне“ пројекте, који треба да допринесу борби са климатским променама, наводи се у студији ИФЦ, и прецизира да у тим земљама постоји заједнички инвестициони потенцијал од 665 милијарди долара, углавном у области енергетске ефикасности и зелене градње.

Како истиче ова чланица Светске банке, највећи потенцијал на свету за таква улагања је у источној Азији и Пацифику, где Кина, Индонезија, Филипини и Вијетнам, имају потенцијал за климатски-паметна улагања од 16.000 милијарди долара.

Латинска Америка и Кариби нуде друге највеће могућности, нарочито у сектору одрживог транспорта, при чему потенцијал за улагања у Аргентини, Бразилу, Колумбији и Мексику, износи око 2.600 милијарди долара.

Прилике за улагања у јужној Азији су највеће у инфраструктури отпорној на климатске услоге, при чему у Индији и Бангладешу постоје могућности за улагања у вредности од 2.500 милијарди долара.

У субсахарској Африци, постоје могућности за улагања у вредности од 783 милиона долара, док је на Блиском истоку и у северној Африци укупан потенцијал за климатска улагања процењен на 265 милијарди долара.

У студији, која се базира на националним обавезама везано за климатске промене и основним политикама у 21 земљи у развоју, идентификовани су сектори у којима је највећи потенцијал за улагања.

У извештају се, такође, наводи да ће акције влада бити од кључног значаја како би се „откључао“ пун потенцијал могућих улагања.

Откако је у децембру прошле године усвојен климатски споразум у Паризу, укупно 189 земаља је отада доставило националне планове који имају за циљ агресиван раст у климатским решењима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *