ИН4С

ИН4С портал

Кларић са представницама ОЕБС-ове Канцеларије за демократске институције и људска права (ОДИХР)

1 min read

Генерални секретар Скупштине Црне Горе Александар Кларић разговарао је са представницама ОЕБС-ове Канцеларије за демократске институције и људска права (ОДИХР), Ан Лиз Шателан, шефицом Одељења за законодавну подршку, Надијом Сиренко, правном сарадницом у Одељењу за законодавну подршку и Аном Крушић, сарадницом на програму демократизације.

Током састанка на коме је разговорано о потенцијалној прелиминарној процјени законодавног процеса у Црној Гори коју би спровела ОЕБС-ова Канцеларија за демократске институције и људска права (ОДИХР), указано је на фазе које би укључио поступак процјене законодавног процеса, те констатовано да су досадашњи резултати које је остварила Служба Скупштине Црне Горе фасцинантини.

Истичући да црногорски парламент остварује конструктивну, успјешну и плодотворну сарадњу са Мисијом ОЕБС -а у Црној Гори, генерални секретар Кларић је нагласио да партнерски однос два субјекта почива на уважавању и у том контексту изразио захвалност на чињеници да Мисија у сваком тренутку препознаје квалитет рада највишег законодавног дома, као и јасну визију Скупштине чије су полазне претпоставке потпуна отвореност ка грађанима, највиши степен транспарентности рада, као и заокруживање поцеса дигитализације. Препознат као лидер у иновацијама у региону, црногорски парламент је, како је истакао Кларић, више пута позитивно оцијењен у извјештајима Европске комисије, али и мјерењима других релевантних чинилаца.

Кларић је нагласио да је Скупштина Црне Горе до краја отворена и спремна да уважавајући могуће смјернице, које би кроз експертску процјену законодавног процеса у Црној Гори биле накнадно понуђене, имплементира све препоруке и алате у сврху потребног и пожељног подизања капацитета нашег законодавног процеса. Он је оцијенио да ,,Скупштина овом пројекту и анализи придаје велики значај”, као и да је ,,јак законодавни процес, претпоставка ваљане интеграције у европске процесе”, што је крајњи циљ коме се институционално тежи.

У том контексту, генерални секретар је поновио и раније изнијет став да Скупштине Црне Горе остаје до краја отворена за прихватање и имплементацију могућих модела међуинституционалне сарадње који би значили јачање система у цјелини.

Истичући да је радује што види да су резултати које је остварила Скупштина Црне Горе превазишли очекивања, шефица Одељења за законодавну подршку Ан Лиз Шателан је навела да је одушевљена представљеним достигнућима црногорског парламента, издвајајући резултате остварене у дијелу транспарентности и отворености рада, што је како је казала, у складу са приоритетима које Мисија заговара.

Она је осврћући се на неке примјере из региона, упознала генералног секретара са поступком процјене законодавног процеса, појашњавајући да би сама анализа подразумијевала више фаза и то најприје ангажовање представника ОДИХР-а и експерата које ангажује ОДИХР који би анализирали законодавни оквир који регулише поступак доношења закона и сарадњу кључних државних институција у овом поступку, као и накнадно, прикупљање података „на терену“ организовањем посјета земљи чији се законодавни поступак анализира, те дефинисање могућих препорука за његово унапређење.

Похваливши пројекте и достигнућа Скупштине, правна сарадница у Одељењу за законодавну подршку, Надија Сиренко је указала на неопходност спровођења поменуте анализе законодавног процеса, па нагласила да је важно посебан простор дати јачању кадровских капацитета и даљој обуци кадра, настављајући процесе јачања стручне Службе.

Саговорници су се сагласили да је процес анализе законодавних процеса потребно спровести што скорије, како би се дошло до траженог пресјека стања, односно примијениле могуће смјернице за краткорочна или дугорочна дјеловања која би процес додатно унаприједила и дала тражене резултате.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<