ИН4С

ИН4С портал

Кланови са Балкана под лупом аустријске полиције

1 min read

Фото: УПЦГ

Прије скоро двије године у Аустрији је покренута највећа криминалистичка истрага која је икада постојала у тој земљи, операција „Ахилеј“, у оквиру које је обухваћено 10.000 особа за које се наводи да су повезане и припадају мафијашким организацијама у Србији и Црној Гори, објавио је аустријски јавни сервис (ОРФ) на свом интернет сајту. До сада је, у оквиру ове операције, изречено више од 200 година затворских казни.

Како се наводи у тексту, у сарадњи са америчким ФБИ, дешифровани су криптовани разговори путем мобилних телефона. Истрага је, између осталог, обухватила трговину дрогом, мучења и наручена убиства.

У интервјуу за Радио О1, Данијел Лихтенегер један од главних инспектора који се бави наркотицима у Федералној канцеларији криминалистичке полиције, објаснио је: „Говоримо о сломљеним костима, мучењу, злостављању, убиству, де факто погубљењима, укључујући уклањање разних удова…То се дешава усред Европе. И не желим да искључим да се то догодило и у Бечу“, казао је инспектор.

У Аустрији је на томе радило, како преноси ОРФ, око 15 истражитеља из Федералне канцеларије криминалистичке полиције и још на десетине других.

Они су анализирали разговоре, фотографије и видео снимке више од 10.000 људи и око 50 организованих криминалних удружења повезаних са Аустријом. У фокусу су, преноси ОРФ, српски и црногорски кланови.

Лихтенегер је навео да је Аустрија представљала мјесто повлачења и преговора ових кланова. Мучења и убиства на Балкану су углавном дио ратова криминалних банди и акција за кажњавање, наводи ОРФ. Наводни број три из кавачког клана је, према писању аустријског медија, 34-годишњак са надимком „Декстер“ и он се, како се наводи у тексту, сматра посебно бруталним.

„У суштини, он је оптужен да је наложио осам убистава“, каже Лихтенегер, преноси РТЦГ портал.

Поменути „Декстер” је био један од укупно 81 особе ухапшене у Аустрији у јуну 2021. године, у оквиру друге међународне полицијске операције. Прва пресуда против њега је била на једанаест година затвора, а адвокат Вернер Томанек најавио је жалбу.

„Количина података, односно огромне количине података, су и благослов и проклетство. Проклетство, јер је то повезано са ресурсима. То значи да нам треба још десет година. Ово је једноставно највећи комплекс кривичних истрага у Аустрији који је икада постојао“, рекао је Лихтенегер.

Укупне затворске казне изречене као резултат „операције Ахил“ до сада износе више од 200 година, преноси ОРФ, пише Дан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *