Кипарска економија и даље тоне

Кипарска привреда је у трећем кварталу потонула 0,4 одсто, након истог резултата из претходна три мјесеца, показали су званични подаци у Никозији.
Кипар 13 узастопних квартала биљежи негативан привредни раст, а резултат из другог тромјесечја ревидиран је на минус 0,4, са минус 0,3 одсто, саопштено је из кипарског Завода за статистику, преноси Тањуг.
Реални бруто домаћи производ, заснован на сезонски прилагођеним подацима, потонуо је у три мјесеца, закључно са септембром, два одсто на годишњем нивоу, након пада од 2,2 одсто из претходног квартала.
Међународни кредитори Кипра ревидирали су прогнозу привредног пада за ову годину на 4,8 одсто са 4,2 одсто. Економија је у прошлој години потонула 5,4 одсто.
Због високог јавног дуга и незапослености од око 17 одсто, кредитори су снизили и прогнозу за идућу годину, па се сада очекује позитиван раст од 0,4 умјесто 0,9 одсто.
Европска комисија (ЕК), Европска централна банка (ЕЦБ) и Међународни монетарни фонд (ММФ) су Никозији прошле године одобрили пакет помоћи вриједан десет милијарди ЕУР, а идућа транша тог кредита, вриједна 436 милиона, очекује се у децембру.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

