ИН4С

ИН4С портал

Кинезима дугујемо још 663 милиона евра

1 min read

илустрација

Кинеској Ексим банци до сада је плаћено шест рата кредита у укупном износу од 289,88 милиона евра, од чега се на главницу односу 190,5 милиона долара, а на отплату рата камате 99,4 милиона долара, прецизирали су за „Дан“ из Министарства финансија (МФ). У питању је кредит за финансирање приоритетне дионице ауто-пута Бар–Бољаре, од Смоковца до Матешева. Отплата по основу главнице кредита почела је 21. јула 2021. године и врши се полугодишње.

– Кредит са Ексим Кина банком закључен је на износ од 944 милиона долара, од чега су искоришћена средства у износу од 911,74 милиона долара. Стање дуга на дан 25.1.2024. године износи 721,28 милиона долара, односно 663,55 милиона евра (према просјечном уговореном курсу са банкама) – саопштили су из Министарства финансија, на чијем челу је Новица Вуковић.

Кредитни аранжман са Ексим Кина банком закључен је 2014. године, уз грејс период од шест година и роком отплате од 14 година.

– Као што је познато, отплата главнице кредита почела је 21. јула 2021. године, отплата се врши полугодишње, а крајњи рок доспијећа је 21.1.2035. године, што значи да су преостале да се отплате још 22 рате кредита – истичу из МФ-а.

Недавно је Министарство финансија закључило хеџинг аранжман са четири банке за кредит код Ексим банке. Хеџинг аранжман је закључен до краја отплате кредита, до 2035. године, уз ревизију услова након двије године. Након хеџинга, Црна Гора кредит плаћа у еврима по камати од 0,98 одсто, док је прије хеџинга кредит плаћала у доларима по камати од два одсто. Ово је други пут да се уради хеџинг кредита и досад је само једна од шест рата плаћена у доларима.

– Последња рата кредита, са роком доспијећа 21. јануар 2024. године, укупно је износила 40,49 милиона долара. Од наведеног износа, на отплату главницу односи се 32,78 милиона долара, а на отплату камате 7,71 милиона долара. Црна Гора је, умјесто 37,24 милиона евра, које би на дан плаћања платила за отплату рате кредита Ексим Кина банци (према средњем курсу ЦБЦГ на дан 19.1.2024. године – дан плаћања рате), захваљујући хеџинг аранжману, за потребе отплате рате кинеског кредита издвојила износ од 33,69 милиона еура. Дакле, укупна уштеда захваљујући хеџинг аранжману за посљедњу рату кредита износила је 3,6 милиона евра -– нагласили су из тог владиног ресора.

Називе банака са којим је склопљен хеџинг аранжман нису нам открили, већ су само рекли да се ради о четири реномиране, кредибилне европске и америчке банке.

– Министарство финансија засад није у могућности да пружи додатне информације у вези са банакама са којима се реализовало хеџинг аранжман, имајући у виду да је документација у вези са хеџинг аранжманом означена степеном тајности „интерно“. Указујемо да је у уговорима овог типа стандард да се без сагласности друге стране, не могу објављивати детаљи ако није сагласна и друга страна – навели су из Министарства финансија.

Кредит захтијева константно управљање ризиком

Министарство финансија смо питали и да ли има ризика у вези са хеџинг аранжманом, с обзиром да смо до сада слушали само о бенефитима.

– Најважније је да се Црна Гора хеџинг аранжманом заштитила од валутног ризика у наредном периоду, да се на овај начин показује одговорно управљање јавним финансијама и управљање дугом, што додатно јача позицију Црне Горе када говоримо о међународном тржишту. Додатно ће се остварити и значајне уштеде које произилазе по основу каматне стопе, а посебно је важно да је, без обзира што је аранжман закључен до краја отплате кредита, уговорена ревизија услова након двије године – саопштили су из МФ-а.

Хеџирање, како су додали, представља закључавање параметара трансакције по тржишним условима који преовлађују у тренутку реализације трансакције.

– Услови трансакције остају фиксирани без обзира на тржишна кретања све до тренутка крајњег доспијећа трансакције, или тренутка ревизије услова прије доспијећа, што је обично случај за трансакције које имају изузетно дуг рок доспијећа – оњаснили су из МФ-а.

Истакли су да уговорени кредит са Ексим банком захтијева константно управљање ризиком који је настао као посљедица кредита уговореног у страној валути од Ексим банке.

– Иако се ризици у будућности не могу у потпуности изоловати, важно је динамично и активно управљање ризиком, и предузимање мјера које доприносе минимизирању ризика – саопштили су из МФ-а.

<

Указали су и да у те мјере спадају прије свега повећање броја уговора у оквиру ИСДА, затим активно посматрање кретања на тржишту и одржавање контакта на регулатној основи са међународним финансијским институцијама за потребе даљих анализа хеџинга и радити на поспјешивању параметара црногорске економије, што би резултирало повећањем кредитног рејтинга.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *