ИН4С

ИН4С портал

Кинеском милијардеру 18 година затвора због критике власти

За Суна се наводи да је близак неким истакнутим кинеским политичким дисидентима и у прошлости је критиковао владину аграрну политику
kina

Кина

Кинески милијардер осуђен је на 18 година затвора и то је најновија пресуда у низу казни против шефова великих компанија који критикују власти.

Сун Даву води једно од највећих приватних пољопривредних предузећа у земљи у сјеверној провинцији Хебеи.

Сун (67) је у прошлости говорио о људским правима и политички осјетљивим темама.

Проглашен је кривим за „изазивање невоља” – оптужба коју кинеске власти често користе против активиста.

Остале оптужбе против њега укључују нелегално заузимање пољопривредног земљишта, позив људима да се супроставе државним органима и ометање државних службеника да обављају дужности.

Добио је и новчану казну од 3,11 милиона јуана (404.000 еура).

Сунова компанија једна је од највећих у Кини, са пословима прераде меса и производњи хране за кућне љубимце, до школа и болница.

Наводно је притворен прошле године, заједно са 20 рођака и пословних сарадника, због спора око земље са пољопривредном задругом којом управља држава.

Тада је рекао да су десетине његових запослених повријеђене у сукобу са полицијом у вези са тим, пренијела је тада агенција Франс прес (АФП).

Фото: Твитер

За Суна се наводи да је близак неким истакнутим кинеским политичким дисидентима и у прошлости је критиковао владину аграрну политику.

Био је један од ријетких који су отворено оптужили владу за прикривање избијања афричке свињске грипе, која је погодила његове фарме 2019. године, а касније девастирала већи дио индустрије земље.

Такође је осуђен на затвор 2003. године, због „нелегалног прикупљања средстава”, али је случај оборен послије велике подршке опозиционих политичких активиста и јавности.

Сун је наводно негирао многе оптужбе против њега на претпретресном рочишту, описујући себе као „изванредног члана Комунистичке партије”.

Међутим, наводно је признао да је правио грешке, као што је објављивање порука на друштвеним мрежама.

„Због начина на који се води истрага против мене, трпе људи мени блиски, а радују се они који нас мрзе. Спреман сам да преузмем све оптужбе на себе, чак и ако су озбиљне, у замјену за пуштање других. Ми смо људи који су дали допринос друштву”, рекао је.

Кина предузима сурове мјере против предузећа и предузетника у земљи.

Велике технолошке компаније, попут Алибабе, Диди и Тенсент, налазе се под истрагом због разних питања.

Извор: ЦдМ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *