ИН4С

ИН4С портал

Казне за кафеџије до милион динара?

Влада Србије у четвртак усвојила је предлог закона, којим би ова област требало да се уреди успостављањем јединственог система и мера заштите које ће се доследно примењивати.

Влада Србије у четвртак усвојила је предлог закона, којим би ова област требало да се уреди успостављањем јединственог система и мера заштите које ће се доследно примењивати.

Сходно слову закона, угоститељски објекат у којем се емитује музика или изводи забавни програм дужан је да обезбеди прописане услове и мере звучне заштите. Контролу и мерење буке, као и до сада, обављаће комунални милиционар, с тим што ће одмах по пријави моћи уређајем да измери ниво децибела. Како се прописује новим законом, предложена решења предвиђају и превентивне мере које се односе на планирање и изградњу, пишу Новости.

„У просторним и урбанистичким плановима биће обезбеђене мере и услови заштите од буке, а нарочито међусобни просторни распоред инфраструктуре, индустријских, стамбених, рекреационих и других објеката, као и акустично зонирање и утврђивање посебних режима коришћења тих подручја“, саопштено је из Владе Србије.

При пројектовању, грађењу и реконструкцији објеката или саобраћајне инфраструктуре морају да се спроведу мере звучне заштите.

„У поступку техничког прегледа и издавања употребне дозволе за објекте утврђује се испуњеност мера звучне заштите у складу са техничким прописима“, наводи се у предлогу Закона.

Уколико се угоститељи оглуше о меру, запрећене су казне од 250.000 до пола милиона динара. За понављање преступа очекује их казне и до милион динара. Комунални милиционар моћи ће и да привремено одузме емитера буке, али и да поднесе иницијативу инспекцији да се забрани употреба звучника или обаваљање делатности.

Санкције и за управу

Прописане су и казне за одговорно лице у органу државне управе уколико није обавио акустично зонирање или је одобрио одржавање јавног окупљања без акта јединице локалне самоуправње. Висина санкција је од 25.000 до 50.000 динара.

Прочитајте ЈОШ:

И бакшиш ће кроз касу? Министарство финансија размишља да напојница постане обавезни део рачуна

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *