ИН4С

ИН4С портал

Казна за непослушну Немачку

1 min read
„Некадашња СР Немачка била је земља без спољне политику“, рекао је једном бивши амерички шеф дипломатије Хенри Кисинџер. Трампова влада очигледно жали за тим временима.

Доналд Трамп

„Некадашња СР Немачка била је земља без спољне политику“, рекао је једном бивши амерички шеф дипломатије Хенри Кисинџер. Трампова влада очигледно жали за тим временима.

Да ли Немачка сме да има своје интересе и да их следи? Одговор из Вашингтона је, чини се, јасан: само уз благослов америчке владе! А она прети да ће увести санкције европским компанијама које су укључене у изградњу гасовода Северни ток 2, а који је 96 одсто већ готов. Да подсетимо, тај гасовод кроз Балтичко море, заобилазећи друге земље, директно спаја Русију и Немачку, и даље води ка осталим државама ЕУ.

Немачка живи од извоза. Њеној индустрији потребна је енергетска сигурност. Зато немачка привреда и влада подржавају изградњу гасовода. Влада такође покушава да одагна сумње у тај пројекат – посебно оне који стижу из Пољске или Украјине – и све то да уклопи у своју политику.

Гренелов допринос билатералним односима

Белој кући то не значи ништа. Председник Трамп свим силама жели да осујети тај пројекат, добрим делом и уз помоћ америчког амбасадора у Берлину Ричарда Гренела. Тај недипломатски дипломата у међувремену је дао значајан допринос билатералним односима двеју земаља: 1. јуна отишао је са функције и напустио Немачку.

Други снажни агитатор који се противи гасоводу је Тед Круз, ултрадесничараски републикански сенатор из Тексаса. Човек за којег неки људи из његове сопствене странке кажу да је „отелотворење ђавола“. А други кажу: Када би којим случајем Круз тешко повређен лежао у америчком Конгресу, нико не би позвао доктора. Теда Круза већ годинама спонзорише америчка индустрија фрекинга. Она у Европи жели да прода свој гас. Њен проблем је што је амерички гас, због захтевне производње и транспорта, скупљи од руског. Вашингтон се – ко би то рекао за бившег заговорника слободне тржишне економије – устручава конкуренције. Лакше је замахнути штапом за санкције.

То је политика коју Трамп зове „America first“. При том њему није проблем да наруши односе с једним од највернијих америчких савезника. Јавно хвали канцеларку Ангелу Меркел, али новинари и службеници владе кажу да су њихови разговори жестоки. При том је канцеларка – за разлику од црногорског премијера којег амерички председник једноставно помери у страну ако му смета или стоји на путу – саздана од друге врсте материјала. С Ангелом Меркел тако нешто није могуће. Она се не може уплашити, а то, чини се, много смета Трампу.

Повлачење америчких војника

Он сада жели да је казни за непослушност, тако што ће ове године повући готово 10.000 америчких војника из Немачке. Већину Немаца то не дотиче, све док земља није изложена никаквим војним претњама споља. Годинама су грађани ионако критиковали буку и загађење животне средине коју су узроковале америчке трупе.

Због повлачења америчких војника страхују градоначелници и привредници у оним местима у Немачкој у којима су амерички војници стационирани. Американци су присутни у Немачкој, јер је то пре свега у њиховом сопственом интересу (мисије у Ираку и Авганистану контролишу се из Немачке) и интересу НАТО. Ако Трамп сада повуче већи контингент америчких војника, он пре свега наноси штету себи, а САД још више удаљава од Европе.

Ко се последњи смеје, најслађе се смеје – а то је сада Кина. Сваки сукоб унутар Запада јача позицију Пекинга у односу на Вашингтон. Због тога како се Американци тренутно понашају, тешко да могу да рачунају на помоћ ЕУ у трговинском спору с Кином. Напротив. Берлин од јула преузима председавање Европској унији. Канцеларка Меркел не одустаје од састанка шефова држава и влада ЕУ с председником Сијем Ђинпингом – иако је првобитни датум, средина септембра, отказан због короне. Непосредно уочи америчких председничких избора, такав самит би за Вашингтон, наравно, био провокација. Трамп не би био позван. Он би као посматрач о томе могао само да твитује.

Ако Трампова администрација не буде поново изабрана у новембру, односи између Сједињених Држава и Немачке брзо ће се нормализовати. Тим пре што Трампов изазивач и демократа Џо Бајден разуме да и Немачка има своје интересе као и право да их следи.

Аутор: Миодраг Шорић

(Извор: DW)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<