ИН4С

ИН4С портал

Катедрале које су гореле

1 min read
Пожар који је прошле недеље захватио Нотр Дам потресао је Парижане и туристе који су сатима гледали како гори један од симбола Француске. Историја ипак показује да оно што је изгорело, или је било уништено у рату, може да се подигне из пепела.
Notr Dam

Илустрација

Пожар који је прошле недеље захватио Нотр Дам потресао је Парижане и туристе који су сатима гледали како гори један од симбола Француске. Историја ипак показује да оно што је изгорело, или је било уништено у рату, може да се подигне из пепела.

Десетине европских катедрала је кроз историју горело – док су неке била само оштећене, друге су биле уништене до темеља. На истим мjестима грађене су цркве које су данас туристичке атракције. Ово су само неке од катедрала које историја није штедjела.

На Ладгејт Хилу, највишој тачки Лондона, од 604. године налази се катедрала. Међутим, Катедрала Светог Павла која се данас тамо налази изграђена је у 17. вијеку и четврта је катедрала која је саграђена на овом мјесту.

Фото: ртс / Пожар у Катедрали Светог Павла

Од 1135. године до Великог пожара 1666. који је разорио Лондон ту се налазила истоимена катедрала.

Данашња катедрала је висока 365 стопа – по једна стопа за сваки дан године.

У Уједињеном Краљевству пожари нису штедјели ни цркве у Њукаслу, Шефилду, Кантерберију, Ковентрију.

Кроз бурну историју прошла је и Катедрала Светог Мартина у холандском Утрехту. Фрањевци су је подигли око 630. године, али су је Нормани уништили у деветом вијеку.

Изнова и изнова је била подизана због бројних пожара, да би коначно као романескна црква била освештана 1023. године.

Фото: ртс / Катедрала Светог Мартина пре него што се урушио централни брод

Велику штету њој, као и остатку Утрехта, нанио је пожар који је избио 1253. године. Све до 16. вијека рађена је реконструкција у готичком стилу.

За данашњи изглед Катедрале Светог Мартина одговорна је снажна олуја 1674. године услед које се урушио централни брод цркве, који никада није обновљен.

Најболнија је историја француских катедрала. Пожари су захватили цркве у Руану, Стразбуру Нанту, Мецу, Дижону, Амјену. Није био поштеђен ни Нотр-Дам у Ремсу.

У овој чувеној катедрали источно од Париза крунисано је 25 француских краљева. На њеном мјесту је и раније постојала црква која је изгорела у пожару 1210. године.

Око осамдесет година, од 1211, трајали су главни радови на овој катедрали која заузима површину од 6650 метара квадратних. Пожар ју је захватио у 15. вијеку, када је уништен централни торањ.

У Првом свјетском рату гранатирала ју је њемачка војска, због чега је избио пожар у сјеверној кули. Комплетно је рестаурирана у периоду од 1918. до 1937. године.

Фото: ртс / Приказ пожара у Првом светском рату у Нотр Даму у Ремсу

Ова богомоља је један од првих споменика регистрованих у Унесковом списку светске баштине.

Током изградње готичке Базилике Санта Марија дел Мар у Барселони 1379. избио је пожар у којем је велики дио радова уништен. Ипак, градња је настављена и она је освештана у 14. вијеку. Када је 1428. године Каталонију погодио земљотрес, велика штета нанета је и овој базилици, али то није било ништа у поређењу са оним што ју је тек чекало.

Током Шпанског грађанског рата 1936. године ова базилика је горела 11 дана. Уништени су барокни олтар, иконе и документа великог историјског значаја. Међутим, очувани су зидови, стубови и неки од витража.

Берлин, Дрезден, Либек, Келн – неки су од њемачких градова у којима је пожар захватио истоимене катедрале.

Фото: ртс / Амерички војник испред катедрале у Келну након савезничког бомбардовања

Градња велелепне Келнске катедрале почела је 1248. и трајала је више од шест вјекова. Једна је од највећих и највиших светских катедрала, са кулама високим 157 метара.

Келн је сравњен у савезничком бомбардовању у Другом свјетском рату, али је катедрала успјела да се одржи, иако са великим оштећењима. Била је погођена са више од 80 бомби, срушени су сводови главног брода и сјеверни дјелови бочних бродова.

Келнска катедрала је, иначе, најпосећенија њемачка атракција.

 

Извор: ртс

 

Прочитајте још:

ДСС: Србија шаље помоћ за Нотр Дам, а гдје је била њихова донација за Хиландар?

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Катедрале које су гореле

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *