ИН4С

ИН4С портал

Кампања „Имовину на сунце!“: Цртица о Милутину и „великосрској алавости“

1 min read
А што се тиче цркава у Црној Гори, нити сте их градили, нити сте их ослобађали, нити сте их чували, па нема потребе ни да сада прискачете.

„- А што се тиче цркава у Црној Гори, нити сте их градили, нити сте их ослобађали, нити сте их чували, па нема потребе ни да сада прискачете. А како сте прискакали и ускакали у друге земље најбоље сведоче празни манастири у њима и свештеници који тамо не служе свом народу, већ сада уносе немир и неслогу и у Црну Гору“, поручио је министар Милутин Симовић влади у Београду у једном од многих критиковања „мијешања Србије“ у унутрашње послове Црне Горе. У истом саопштењу од прошле године прецизирао је поменуто мијешање као „великосроску алавост“.

Кампања „Имовину на сунце!“ коју је покренула Фејсбук-група „Не дамо светиње“ подсјећа јавност на пар чињеница везаних за имовинско стање породице Симовић, а читаоци ће просудити на чијој страни је „алавост“.

Прије него што је почетком 2019. године од Владе добила 40.000 евра стамбеног кредита под повољним условима, помоћница министра рада и социјалног старања Љиљана Симовић је на малољетну кћерку преписала кућу од преко 200 метара квадратних, а супруг Милутин Симовић је лани постао власник стана од 150 квадрата, закључује се из имовинских картона које су доставили Агенцији за спречавање корупције.

Љиљана Симовић

Мада живи са родитељима, кућа која је преписана на Х. С. не помиње се у редовном годишњем имовинском картону за прошлу годину. То је могуће на основу члана 27 Закона о спречавању корупције, којим је прописано да се у имовинским картонима не објављују подаци који се тичу дјеце до навршених 16 година живота.

По налогу премијера Душка Марковића, Владина Комисија за стамбена питања је 10. августа објелоданила списак стотињак оних који су током његовог мандата добили станове или стамбене кредите под повољним условима.

Средином фебруара, 40.000 евра стамбеног кредита добила је Симовићева.

Симовићи су у том тренутку имали три некретнине – на потпредсједника Владе и министра пољопривреде и руралног развоја водио се стан од 150 квадрата, на помоћницу министра рада и социјалног старања викендица од 85 квадрата на Жабљаку, а на ћерку кућа од 214 метара квадратних у Подгорици.

Стан се први пут помиње у посљедњем редовном годишњем имовинском картону.

На питање “Вијести” да ли је он икад добио стан или стамбени кредит под повољним условима, Симовић је казао: “Никада нијесам добио стан”.

“Стан сам купио банкарским хипотекарним кредитом, уз учешће и кредита који је добила моја супруга након 20 година рада у јавној управи, што смо и пријавили у својим редовним имовинским картонима, у којима је назначено да је у процедури упис те непокретности. О томе можете стећи непосредан увид у надлежној Агенцији за спречавање корупције”, казао је Симовић.

Додао је да је Агенција била и “благовремено обавијештена о реализацији наведених кредита”.

Када је ријеч о кући преписаној на кћерку, Симовић истиче да је све уредно пријављено Агенцији.

“Своје приходе и имовину коју сам стицао породичним, личним и кредитним средствима током 33 године рада у државним институцијама, у складу са прописима, евидентирао сам у прописаним извјештајима”.

Међутим, није конкретно одговорио да ли је током куповине стана од 150 метара квадратних Агенцији доставио посебан имовински картон који се доставља у случају увећања имовине за вриједност већу од 5.000 евра.

Simović
Милутин Симовић

Према члану 23 Закону о спречавању корупције, јавни функционер дужан је да у року од 30 дана од дана увећања имовине вриједности веће од 5.000 евра Агенцији достави ванредни имовински картон.

У регистру Агенције доступни су редовни годишњи имовински картони Симовића, али не и ванредни.

Према имовинском картону, Симовић од новембра 2017. године отплаћује 120.000 евра хипотекарног кредита који је искористио за куповину стана. Мјесечна рата за кредит износи непуних 855 евра.

Од 2013, односно 2015. године, отплаћује два потрошачка кредита од по 3.500 евра, у ратама од 58,33 евра.

Није познато колико износи рата кредита који враћа супруга, добијеног под повољним условима.

Симовићи нису одговорили да ли намјеравају да у блиској будућности поново затраже помоћ Владине Комисије за стамбена питања. Нису одговорили ни да ли сматрају да је кредит под повољним условима био пречи неком другом јавном функционеру или државном службенику, с обзиром на то да су већ били стамбено осигурани и да имају висока примања.

Мјесечна примања супружника су прошле године износила скоро 3.500 евра.

Основна плата потпредсједника Владе и министра пољопривреде и руралног развоја износила је прошле године 1.742 евра, а сваког мјесеца је примао још 535 евра као замјеник предсједника Владиног Савјета за приватизацију и капиталне пројекте.

Основна плата Љиљане Симовић, директорице Директората за европске интеграције, програмирање и имплементацију ЕУ фондова, износила је прошле године 1.071 евро.

Она је пријавила да је у посљедња четири мјесеца прошле године од ренте зарађивала по 1.500 евра мјесечно.

Док потпредсједник нема возила на своје име, супругра има два – “голф крос” из 2007. купљен уз помоћ кредита и “голф 1.9 е” амортизован из 1988. године.

Супружници имају 79 акција у “Стакленицима” и 405 у Југопетролу Котор.

Симовићи су Агенцији дали сагласност за увид у банкарске рачуне.

Подсјетимо, Фејсбук-група „Не дамо светиње“ покренула је кампању „Имовину на сунце!“, подстакнута захтјевом представника Владе Црне Горе да се СПЦ „региструје“ у овдашњим институцијама. Кампања је усмјерена ка имовини поменутих представника Владе Црне Горе и аферама везаним за токове новца у последњих тридесет година.

Прочитајте ЈОШ:

Кампања „Имовину на сунце!“: Колико плаћамо школовање дјеце функционера?

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Кампања „Имовину на сунце!“: Цртица о Милутину и „великосрској алавости“

  1. Slaba vam je ta istraga.Komšilak priča da Simović ima neke bagere i slične mašine na Smokovac i da mu taj posao nadgleda tast(jedna stara špijunčina).Toliko je alav,kad bi mogao i pasad bi škopio,ne bi dao da ko drugi uzme dinar.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *