Калуђеровић: Неопходно укидање екстерне провјере знања током пандемије корона вируса

Снежана Калуђеровић
Центар за грађанско образовање (ЦГО) поднио је Министарству просвјете, науке, културе и спорта Иницијативу за укидање екстерне провјере знања за школску 2020/21 и 2021/22 годину до краја трајања пандемије коронавируса, а имајући у виду чињеницу да ученици већ годину дана немају наставу у уобичајеним околностима.
Како се наводи у саопштењу више правне савјетнице Снежане Калуђеровић, ЦГО се обратио велики број родитеља и ученика са молбом да и они допринесу да се екстерно тестирање за ученике 9. разреда, које је планирано за 6. април 2021. године, не одржи, односно да се укине.
„Ова Иницијатива је утемељена и на другим бројним разлозима, почев од неадекватних услова, узрокованих пандемијом корона вируса, због чега је редовна настава сведена на минимум директног рада наставника и ученика. То се не може надокнадити онлине наставом, курсевима и другим онлине активностима, а оптерећење су и честе замјене наставног кадра по предметима што је утицало на ментално здравље дјеце која се стално прилагођавају новој педагошкој и наставној структури. У свему овом, изостао је најзначајнији дио стицања образовања за полуматуранте и средњошколце које им је неопходно за завршно екстерно тестирање“, наводи се у саопштењу.
Додају да проблем неусвајања потпуних програма рада посебно погађа ученике садашњег деветог, осмог и седмог разреда, али и средњошколце.
„Ова школска година је и каснила мјесец дана, а то је оно вријеме које је углавном предвиђено за обнављање градива из претходне године која је завршена, такође, у ванредним околностима. Иако треће тромјесечје још није готово, враћање на онлине наставу због повећаног броја заражених коронавирусом извјесно је и до краја ове школске године. Додатно, с обзиром да пандемија коронавируса не јењава, и почетак нове школске године ће бити под знаком питања, а то све има одраз на ниво њиховог знања“.
Калуђеровић у саопштењу наводи, да је тестирање за ову годину заказано знатно раније него претходних година и то када смо на врхунцу стопе по заражености коронавирусом.
„У том контексту, постоји и висок епидемиолошки ризик организовања екстерних тестирања, јер може индуковати талас зараза ученика и наставника. Такође, већ се велики број налази у изолацији, односно један број ученика неће ни моћи да присуствује екстерној провјери знања. И ученици средњих школа су у истој ситуацији па ЦГО предлаже да се ова иницијатива усвоји и за екстерна тестирања у средњој школи“.
Калуђеровић је истакла дај е ЦГО био и остао заговорник пријемних испита при упису на сваки сљедећи образовни ниво.
„Цијенимо да су то облици испита знања и зрелости кроз који морају проћи сви ученици. Али, то мора да се обави искључиво у редовним околностима образовања, јер у супротном се губи и смисао таквих испита. Зато сада треба направити изузетак и наћи разумијевања за осјетљиву структуру младих у једном несвакидашњем стању којем се не назире крај, а како би се допринијело очувању менталног здравља дјеце макар кроз ослобађање од рокова и притисака док траје пандемија“, закључује се у саопштењу.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Слажем се у потпуности. Ова година, а и задње тромесечје прошле године, тотално су пропале на жалост. Али деца су млада и надокнадиће то све.