Аустралијски и амерички истражитељи тајно су пратили око 900 килограма кокаина које је кријумчарила група Радоја Звицера и Васа Улића, да би у једном тренутку паковања са дрогом замијенили идентичним копијама у којима се налазио садржај медицинског састава.
Наводе то специјални тужиоци у списима предмета против вишечлане групе окривљене за транснационални шверц кокаина, а процесуираних у међународној обавјештајној акцији “Генерал”…
Црногорско Специјално државно тужилаштво (СДТ) и Специјално полицијско одјељење (СПО) у том подухвату мјесецима су тијесно сарађивали са са Агенцијом Европске уније за сарадњу органа за спровођење закона (ЕУРОПОЛ), Федералним истражним бироом (ФБИ), америчком Управом за сузбијање наркотика (ДЕА) и Аустралијском федералном полицијом (АФП).
У списима предмета против чланова тог наводног криминалног удружења, наводи се да су Улић, Звицер, Веселн Павличић, Иван Делић, Дамир Мандић, Вук Вулевић, Драган Павличевић, Радован Пантовић и друге неидентификоване особе, од краја новембра 2020. до краја јуна 2021.године, неовлашћено а ради даље продаје преносили око 900 килограма кокаина.
Објашњава се да је та група функционисала на територији Црне Горе, Колумбије, Еквадора, Аустралије и Холандије…
“На начин што су непозната лица на подручју Еквадора поступајући по наредбама окривљених Улић Васа и Радоја Звицера, на за сада неутврђеној локацији на пловила утоварили опојну дрогу кокаин у количини од 900 кг која је била запакована у појединачним паковањима тежине од 25 кг и 30 кг на којима се налазио жиг у облику великих латиничних слова ‘ДРЛ’”, наводи се у списима предмета.
Након што су побројали колико је коме дроге припадало, истражитељи наводе да је Пантовић у том периоду, поступајући по наредбама Звицера, учествовао у неовлашћеном преношењу те опојне дроге, тако што је преко SKY ECC апликације неким особама са територије Колумбије давао упутства и савјете у погледу набавке кокаина, али и у погледу праћења плаћања исте:
“Од тренутка када се опојна дрога преноси од производача из тзв. ‘кухиње’ до њеног складиштења у луци Педерналес – Еквадор, након чега су средином априла 2021. године нн лица, опојну дрогу кокаин са више мањих пловила пренијели до брода – ремаркера, који се налазио у територијалним водама Еквадора удаљен око 230 НМ од луке Педерналес, на локацији са координатама 84°00”W 00”30”N”, додаје се у документима СДТ-а.
Наводи се да су након тога, надлежни органи Аустралије и Сједињених Америчких Држава (САД), спровели поступак тајног праћења превоза и испоруке, када је кокаин замијењен са идентичним копијама паковања у којима се налазио садржај медицинског састава.
“Тада је спроведен поступак тајног праћења превоза и испоруке, којом приликом је опојна дрога кокаин замијењена са идентичним копијама паковања у којима се налазио садржај медицинског састава, након чега је тако контролисана испорука поморским путем, у периоду од априла 2021. године до 25. 5. 2021. године пренијета и ускладиштена у луку Сиднеј – Нови Јужни Велс, да би 3. јуна 2021. године на територији Новог Јужног Велса, Аустралија, надлежни државни органи лишили слободе Трајковски Менда, Гјелосх Николаи, Балуцх Мостафу и Николао Мису, против којих су покренули кривични поступак”, стоји у тексту истражитеља.
У недавно објављеној јавној верзији Процјене опасности од тешког и организованог криминала (SOCTA 2024), наводи се да балканске криминалне групе користе и нове руте за кријумчарење кокаина.
“И поред чињенице да већи дио ове врсте наркотика и даље у Европу улази преко лука у Шпанији и Холандији, криминалне организације су, током извјештајног периода, интензивирале коришћење ‘источне’ руте, гдје се кокаин прекоокеанским бродовима кријумчари до држава Југоисточне и Источне Европе, одакле улази на европско тржиште. Такође, регистровано је више покушаја кријумчарења кокаина преко луке Бар. У извјештајном периоду регистровано је све чешће организовање кријумчарења кокаина преко лука у Африци, гдје се посебно издваја лука Александрија у Египту, као и луке у Либији. Луке у Африци су првенствено транзитна подручја преко којих се врши кријумчарење кокаина из Јужне Америке ка државама Европе, Азије и Аустралије”, наводи се у документу који је сачинио међуресорни тим састављен од представника органа обавјештајно безбједносног сектора и Специјалног државног тужилаштва, уз координацију Бироа за оперативну координацију органа обавјештајно безбједносног сектора.
“Генерал”
У безбједносним круговима акција “Генерала” означена је као један од најважнијих удараца мафији, с обзиром на имена с деветнаесточлане листе осумњичених за транснационални шверц кокаина.
Неки од окривљених у том предмету Специјалног државног тужилаштва (СДТ) више од двије деценије међу главним играчима су у криминалним круговима широм свијета – Улић, Веселин Паро Павличић, Вукан (Винету) Чоковић Матић, Вук Вулевић, Иван Делић, браћа Виктор и Леон Дрешај, Вјекослава Ламбулића, Звицер…
То потврђују и званични наводи Управе полиције – да су слободе лишене и “вође и високопозиционирани чланови високоризичних организованих криминалних група, са дугогодишњим континуитетом у спровођењу криминалних активности из области организованог криминала”.
Саговорник Вијести тврди да је црногорским истражитељима у том премету достављен је обиман пакет обавјештајних података о илегалним активностима чланова криминалне групе који су дуже били под својеврсним надзором…
Он је казао да се списак ухапшених није коначан и да има повезаних лица, а да “истрага треба да иде до самог врха државе и претходне власти”…
“Ријеч је о особама које су деценијама заведене у обавјештајним подацима иностраних служби, које располажу информацијама о њиховим контактима са бившим функционерима безбједносних служби у Црној Гори, под чијим плаштом и заштитом су многи били недодирљиви. Ради се о великим међународним шверцерима дуванских и наркотичких средстава. Тек сада су се створили услови за међународну акцију. Раније она није била могућа због страха од константног цурења података и инволвираности бивших безбједносних и политичких структура”, рекао је извор листа.
Око 40 одсто кокаина у Европу улази кроз луку Антверпен
Према извјештају Европског центра за праћење дрога и зависности од дроге (EMCDDA), државе чланице Европске уније у 2022. години пријавиле су 84.000 запљена кокаина, што је износило 323 тоне (у односу на 303 тоне у 2021. години) и представља рекордан износ шесту годину заредом.
“Водеће позиције у запљени кокаина заузимају Белгија са 111 тона, Холандија са 51,5 тона и Шпанија 58,3 тона, што чини 68 одсто укупне заплијењене количине. Процјењује се да 40 одсто кокаина кријумчареног из Латинске Америке у Европу улази преко луке Антверпен, која и даље представља главно чвориште за улаз кријумчареног кокаина у Европу, затим слиједе лука Ротердам и Валенсија. Током 2023. године у луци Антверпен запљена кокаина износила је 116 тона, што представља значајан пораст у односу на 2022. годину када је заплијењено 110 тона. Такође, током 2023. године Шпанија је регистровала највећу запљену кокаина у једној пошиљци, око 9,5 тона, који је био скривен у пошиљци банана из Еквадора”, наводи се у недавно објављеном документу SOCTA.
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: