ИН4С

ИН4С портал

Како је нестала Краљевина Црна Гора

1 min read
И даље је омиљена тема Велика народна скупштина у Подгорици 1918. године, или како они воле да кажу ,,Подгоричка скупштина“, која је наводно главни узрок престанка постојања Краљевине Црне Горе као суверене државе.

Краљ Никола са синовима и краљ Александар

Пише: Јован Б. Маркуш

Као и уочи трећег референдума у историји Црне Горе одржаног 2006. године, тако и данас када властима нешто затреба онда својим  сателитима дају налог да покрећу питања која подстичу подјела у Црној Гори.

И даље је омиљена тема Велика народна скупштина у Подгорици 1918. године, или како они воле да кажу „Подгоричка скупштина“, која је наводно главни узрок престанка постојања Краљевине Црне Горе као суверене државе. Њих само сљепачки занимају посљедице, али не и узроци који су довели до одржавања Велике народне скупштине у Подгорици. При томе се намјерно избјегава саопштавање логичким редом неспорних чињеница које су довеле до одржавања Велике народне скупштине, као и оних о догађајима које су потом услиједили.

Крај Краљевине Црне Горе као суверене државе фактички је отпочео преговорима о примирју са Аустро-угарском, а потом одлуком Владе Црне Горе да потпише акт о капитулацији и изађе из рата 1916.године. То је Краљевину Црну Гору довело у ранг поражених држава на обије зараћене стране. Иако режимска  историографија у Црној Гори избјегава да пише о томе, Црна Горе се више није водила као савезничка држава, већ као земља која је поражена и која је изашла из рата потписујући капитулацију са Аустро-угарском. Из овог је произишао режим који је заведен у Црној Гори послије завршетка Првог свјетског рата, да она буде заправо окупирана од савезничких трупа. Белгији и Србији се то није догодило јер су оне, иако окупиране, опстале у рату. Извеле су своју војску и своје краљеве из земље, и нијесу потписале никакав документ о капитулацији. Отуда је у новембру 1918. године одредбама примирја са Аустро-угарском, било предвиђено да Црна Гора буде окупирана од стране савезничких трупа, као дио Аустро-угарске територије.

Најкраће речено, Краљевина Црна Гора је ушла у Први свјетски рат као савезничка држава, али несрећном одлуком о капитуацији, 1916. године она је третирана на крају рата као поражена држава под савезничком окупацијом. Као поражена држава, са краљем и владом у егзилу, којима силе подбједнице нијесу дозволиле повратак, Црна Гора је могла или даље остати под окупационим режимом и безвлашћем, или изабрати своју власт. Избори за Велику народну скупштину 1918. године и њене одлуке нијесу биле узрок фактичког  краја Краљевине Црне Горе, већ и посљедица напријед изнијетих чињеница.

Велика народна скупштина у Подгорици 26. новембра 1918, којој су присуствовали изабрани посланици са “бјелашке“ и “зеленашке“ стране, поименичним гласањем једногласно је одлучила, између осталог, “да се Црна Гора уједини са братском Србијом под династијом Карађорђевића, те тако уједињењи ступе у заједничку отаџбину нашег троименог народа Срба, Хрвата и Словенаца“.

Одлуку о уједињењу у Краљевину СХС донијела је и Народна скупштина Краљевине Србије 29. децембра 1918.године, што значи да је Краљевина Србија као и Краљевина Црна Гора престала да постоји као суверена држава. Ову неспорну чињеницу политичари и режимски историчари у Црној Гори упорно прећуткују.

Такође се прећуткује да је први конзулт народа, или референдум у историји Црне Горе, одржан 28. новембра 1920. године. Највише података о разлозима за одржавање референдума је оставио посљедњи предсједник владе у егзилу Краљевине Црне Горе и политички вођа Божићне побуне Јован Пламенац. Послије повратка из егзила Јован Пламенац је саслушан код првостепеног суда, 30. октобра 1926. г. У записнику пише, између осталог, сљедеће: “Стална историјска била је жеља народа Црне Горе, да се подигне велико и уједињено Српство…Сви ми, било да смо били на престољу, или у колиби, били смо за народно и државно уједињење и у часу, кад су пале Централне Силе – у години 1918. само, што су једни сматрали да се то има спровести једним путем, док су други говорили да то треба извршити другим путем…“.

На питање: до када сам вршио дужност министра председника имам ово одговорити: Да би влада Краљевине Црне Горе једанпут за свагда скинула међународно с дневног реда Црногорско Питање одржата је једна историјска министарска седница у Кап – Мартену у Француској под председништвом Краља Николе I, на којој је одлучено, да се попусти Великим Силама у питању њиховог тражења о консултовању народа у Црној Гори о његовој даљој политичкој и државној будућности али под контролом Великих Сила, ма да се је то противило суверенитету једне независне државе, да њене изборе контролишу стране државе. На основу те одлуке предао сам, као шеф Владе и министар иностраних дела, Конференцији мира у Сан Рему, ону познату црногорску санремску ноту.

Велике силе савезнице усвојиле су својим одговорима речени предлог црногорске владе. Остало је великим силама, да изаберу тренутак, кад ће се моћи у поменутом циљу консултовати народ Црне Горе.

Кад су велике силе дознале, да ће се на дан 28. новембра 1920. год. вршити избори у држави Срба, Хрвата и Словенаца за њену Народну Уставотворну скупштину, оне су одлучиле, да тога дана буду проведени избори и на територији Краљевине Црне Горе и да то буде горе речени консулт. О тој одлуци – о реченом изборном дану, као и о именима лица, која су одређена као чланови Контролне делегације – велике силе саопштили су Црногорској влади са својим нотама.

Избори су извршени на речени дан. Изабрани црногорски посланици нису се зауставили у Црној Гори, него су отишли у Београд и постали су чланови Уставотворног Парламента државе Срба, Хрвата и Словенаца, што је значило да народ Црне Горе не жели да уђе путем свога државног суверенитета у јединствену државу Срба, Хрвата и Словенаца, него да његова отаџбина уђе као бивша ослобођена непријатељска провинција.

Чим су велике силе константирале овај факт, по пријему извјештаја од стране Изборне контролне комисије, донеле су одлуку ишчезнућу међудржавног суверенитета Краљевине Црне Горе и присаједињењу исте држави Срба, Хрвата и Словенаца.

Прва о овој одлуци известила ме је влада француске републике, својом нотом од 20. децембра 1920. год. и да она услед тога опозива покрај Краља и црногорске владе свога опуномоћеног министра г. Делароша Вернеа. Копију ове ноте поседа без сумње и наше Министарство иностраних дела у Београду. Иза овога су постепено стизале и ноте осталих великих сила савезничких.

Краљ Никола је после овога умро. Влада је распустила војску у првој половини године 1921. Убрзо иза овога поднела је моја влада оставку…

У вези са овим напомињем: док сам ја још био министар председник распуштена је црногорска војска. То је било у првој половини 1921. године.“( Легат др Пера Шоћа, Централна библиотека Цетиње, кутија 7, фасц. 33. пред. 21/2)

Јован Пламенац као некадашњи народни посланик, предсједник Народне скупштине, министар разних ресора, државни савјетник и тадашњи предсједник Владе добро је знао, што и наводи у изјави, да су велике силе прихватиле резултате избора од 28. новембра 1920. као легитимно изражену вољу народа Црне Горе за будући живот у држави Срба, Хрвата и Словенаца. Као искусни политичар и државник свјестан је био да доношењем Устава државе Срба, Хрвата и Словенаца престаје и формално важење Устава и Краљевине Црне Горе као међународног субјекта тј. као посебне државе.

Није тешко уочити да указ о оставци владе Јована Пламенца носи датум 28. јун 1921. Тога дана проглашен је Устав државе Срба, Хрвата и Словенаца, у народу познат као Видовдански устав.

Овој контроверзној личности могле би се вјероватно приговорити многе ствари, али не политичка неписменост и непознавање редосљеда потеза. Логично произлази да је за подношење његове оставке 28. јуна 1921. пресудни разлог и формални нестанак Краљевине Црне Горе као државе. Од 28. јуна 1921. он је могао бити само на папиру предсједник владе Краљевине, која више није постојала.

Данас као да се намјерно, вјероватно из дневнополитичких разлога, прећуткује неколико неспорних чињеница када се говори о крају Краљевине Црне Горе: Прва, да су Краљевина Црна Гора и Краљевина Србија de faкto (стварно) престале да постоје 1918. године, у корист нове државе Краљевине СХС. Црногорци су то прихватили на Великој народној скупштини од 26. новембра 1918, а Србијанци на Народној скупштини од 29. децембра 1918.године.

Друга, да је у Црној Гори провјерена воља народа, на изборима од 28. новембра 1920. године, што је међународна заједница третирала као референдум (конзулт народа), за који су дали сагласност краљ и влада у емиграцији. Значи, не само на Подгоричкој скупштини, већ и на референдуму, народ у Црној Гори се изјаснио за уједињење. Вјероватно да би се прикрила чињеница да је одржан референдум, данас политичари и режимски историчари, недовољно информисаној јавности помињу само одлуке  тзв.Подгоричке скупштине, али не и одлуку народа Црне Горе на референдуму који је био под међународном контролом.

Трећa, као што су заједнички на Берлинском конгресу 1878. године међународно признате као независне државе, проглашењем Устава државе Краљевине СХС 28. јуна 1921. престају и de јure (формално правно) да постоје Краљевина Црна Гора и Краљевина Србија као међународни субјекти, тј. као посебне државе.

Данашњи политичари и режимски историчари прећуткују и да су се Црногорци у Краљевини Црној Гори национално исказивали као Срби, и да је програм ,,зеленаша“ на Великој народној скупштини тѕв.Подгоричкој скупштини био за, а не против уједињења, односно да је скоро читав народ Краљевине Црне Горе био за уједињење у државу Срба, Хрвата и Словенаца. О изборима од 28. новембра 1920. године и резултатима избора др Шербо Растодер у студији “Политичке странке у Црној Гори 1918-1929“ (Бар, 2000, стр.435-477) пише, између осталог, следеће:

,,Из свега наведеног може се закључити да су парламентарни избори 1920. године вршени, не само по нешто либералнијим законским рјешењима, већ су за највећи дио Црне Горе и по форми и по карактеру били апсолутна новина. Парламентарни избори 1920. године имали су за Црну Гору посебан значај. Њима је требало потврдити легитимитет Подгоричке скупштине и конституисати демократску политичку инфраструктуру, тј. власт која би, кроз Уставотворну скупштину, донијела Устав као највиши правни акт народне воље. Британска влада је с посебним интересовањем пратила резултате избора. У Црну Гору су, као посматрачи на изборима, упућени Roland Bryce и мајор L.E.Ottley. У поднесеном извјештају наводи се да су избори поштено извршени и да није постојало неко чврсто расположење против уједињења са Србијом, што је условило да британска влада повуче признање црногорског конзула у Британији, а то су, изузев Италије, убрзо урадиле и друге земље.

Наведени извори недвосмислено указују да су резултати избора 1920. године у изборном округу Црна Гора, превасходно проматрани кроз опцију односа присталица и противника безусловног уједињења Црне Горе и Србије, без обзира на чињеницу што на овим изборима ниједна страначка групација није оспоравала одлуке Подгоричке скупштине.“

О извјештају Међународне посматрачке мисије, поводом одржаних избора који су третирани као референдум, проф.др Драгољуб Живојиновић пише између осталог, следеће: „Међународни посматрачи су закључили да је гласање обављено у складу са изборним законом и да је обезбијеђена њихова потпуна тајност. Начин гласања је био прилагођен чињеници да је у земљи, међу гласачима, постојао велики број неписмених. На начин гласања нијесу имали никаквих примједби. Испитани гласачи, припадници различитих друштвених слојева становништва, нијесу имали примједбе на поштење и тајност гласања. Избори су прошли мирно и без инцидената, осим једног безначајног сукоба у Колашину, без политичке позадине. Војска и полиција нијесу били примијећени, а није било ни случајева да су се власти мијешале или вршиле притисак на бираче.“

Проф. Живојиновић истиче да је досадашња историографија о проблему Црне Горе у Првом светском рату и након његовог завршетка била је, сем ријетких изузетака, окренута проучавању односа између Црне Горе и Србије, пре свега њихових суревњивости, сукоба и повремене сарадње. Таква једнодушност у истраживачком напорима одређивала је приступ, као и резултате. Скоро све остало, било је занемарено, потиснуто на страну. У свему томе било је доста и текуће политике, старије и новије. Појединци су откривали “нечасну улогу“ једне или друге стране, “издају“ краља Николе, “намјеру“ Србије да уништи Црну Гору или жељу Карађорђевића да “уклоне“ Петровиће Његоше

Посљедица тога било је скоро потпуно слепило према сушаственим питањима црногорске државе – политичким циљевима, ставовима великих сила, држању Мировне конференције. Ова и са њима повезана питања остајала су неистражена, занемарена, као да су била презрена и кужна. Први приступ, узајамно оптуживање Београда и Цетиња, био је лакши и прихватљивији. Није се дирало у стварност, коју као да нико није желео да види, од које су скоро сви зазирали. Већ давно утврђене чињенице су се потврђивале, а нове као да никога нису привлачиле…

На крају, поставља се питање каква је у свему томе била улога Србије о којој се тако много говори? Проф. Живојиновић, који је истражио готово све свјетске архиве и објавио четири  књиге на ову тему, каже следеће: ,,Оно што пише у грађи у савезничким архивима показује да је много истицана улога Србије у процесу нестајања Црне Горе, без обзира на сву галаму, била скоро маргинална. Будући да је и сама била у великим невољама, а потом у изгнанству, њен глас, без обзира на жеље и намере, био је слабашан, једва чујан. Савезничке владе су доносиле одлуке не узимајући у обзир њене предлоге, жеље и захтеве, иако су они постојали. Како то показују радови објављени у књизи, њен глас се тек повремено чуо…“.

У посљедњој од четири, по нашем мишљењу импозантне, књиге које документима свједоче о овом периоду историје, под насловом “Крај Краљевине Црне Горе“ проф. др Драгољуб Р. Живојиновић је још одређенији и закључује сљедеће:“С обзиром да су велике силе кројиле нову политичку карту Европе и утицале на њен коначан изглед, њихова реч је била пресудна у уклањању Црне Горе и њене династије са политичке сцене. Оне су биле свесне тога, али су биле неспремне да признају своју одговорност за такав исход мировних напора.“

Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца је у времену од 1918. до 1922. године била подијељена на округе и жупаније, а потом од 1922. до 1929. године на 33 области. Промјеном службеног назива државе Срба, Хрвата и Словенаца у Краљевину Југославију она је подијељена 1929. године на девет бановина:

  1. Дравска са сједиштем у Љубљани;
  2. Савска са сједиштем у Загребу;
  3. Врбаска са сједиштем у Бањалуци;
  4. Приморска са сједиштем у Сплиту;
  5. Дринска са сједиштем у Сарајеву;
  6. Зетска са сједиштем на Цетињу;
  7. Дунавска са сједиштем у Новом Саду;
  8. Моравска са сједиштем у Нишу;
  9. Вардарска са сједиштем у Скопљу.

Територија некадашње Краљевине Србије је била подијељена на четири бановине: (Дунавску, Дринску, Моравску и Вардарску) и Управу града Београда. Територију некадашње Краљевине Црне Горе је обухватала Зетска бановина, којој су припојене: Бока Которска са Будвом и Петровцем; Јужна Далмација (Корчула, Мљет, Пељешац) са Дубровником; Источна Херцеговина (Требиње, Столац, Љубиње, Билећа, Гацко, Невесиње, Фоча и Калиновик) са Чапљином; Рашка област (Прибој, Нова Варош, Пријепоље, Сјеница, Тутин, Нови Пазар, Рашка, Студеница и Ивањица) и Митровица са Косова.

Зетска бановина је по територији била преко два пута већа од Краљевине Црне Горе (30.741 км2 : 14.443 км2), као и према броју становника (787.972 ст : приближно 350.000 ст) и са бољим природним предиспозицијама за економски развој. (Алманах-Шематизам Зетске Бановине, Сарајево 1931, стр. 37).

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

20 thoughts on “Како је нестала Краљевина Црна Гора

  1. E ojadjeli Maso Jovo Markus je odlicje istine to vas muci…Istorisko jezgro CT su uklonili oni te im je Srbstvo trn u Oko(vraticese) a Dvorac Ivan Bega Crnojevica Vladara slavne Srbske Zete ne pominji jel ti bas Srbstvo nije po ukusu…A stamparija postoji samo se zalozi da se sto vise Cirilica koristi po Crnoj Gori no ces i to slagat

  2. To je Joca Markus. Uradice sve samo da je blizi Amfilohijevim skutima.
    A koliko su mu mile cinjenice i sto je sve spreman da uradi da bi dosao do njemu odgovarajuce „istine“ se moze najbolje vidjeti sto je uradio od istorijskog jezgra Cetinja dok je bio gradonacelnik grada. Uz podsticaj i SPC u Crnoj Gori, doticni je raskopao cipancijelo istorisko jezgro grada da bi napravio podvoznjak i uzput unistio vecinu tragova postojanja Dvorca Ivanbega i prvobitne crkve. Jedna od stvari koju nikada vise necemo biti u prilici otkriti, jer je zemljiste i materijal preoran, je i postojanje stamparije na tom potezu. O ostalim arheoloskim nalazima ni da govorimo…
    Joca Markus, Amfilohijev covjek od povjerenja.

  3. “Ove cetiri lazi govore o podmuklosti srpskog projekta,podpomognutog masonskim lozama Francuske i Engleske,jer u slucaju ujedinjenja dvije kraljevine ,stariji kralj uzima presto,to je praksa i pravilo”
    Чобанине,па ти си шампион.По теби стари краљ поново узима престо без обзира што је утекао и оставио народ на милост и немилост аустријском окупатору ?Онај што је поражен и капитулирао преузима власт од побједника и ослободиоца тек онако само зато што је старији ?!Е то није било откако је прасе искривило реп.Да слабији командује јачем.А и поред тога,мислим да глас народа је ипак био пресуђујући и тада.А био је такав да 90 % Црне Горе подржало уједињење.Да није,не би се на тзв.”устанак” у комите одазвало свега 2000 људи у цијелој ЦГ.Чак ни цијела стара Црна Гора.

  4. Ovakvih izdajnika nema u istoriji.Da vidimo nakaradne zakljucke iz par premisa:
    -Crna Gora nema pravo na postojanje
    -Petrovici nemaju pravo ma crnogorski tron,vec iskljucivo srbi iz pasaluka,zbog toga sto su kapitulirali.
    -Zbog kapitulacije se gubi i pravo ucestvovanja u pravljenju Jugoslavije.
    -Srbija nije ucestvovala u podgorickoj skupstini,i ako je uvestvovala to je bilo minorno.Sta tzv. profesore Markus znaci“minorno ucestvovala“?
    -Kralj Nikola nije imao pravo na novu kraljevinu.
    Ove cetiri lazi govore o podmuklosti srpskog projekta,podpomognutog masonskim lozama Francuske i Engleske,jer u slucaju ujedinjenja dvije kraljevine ,stariji kralj uzima presto,to je praksa i pravilo.Ali,avaj malo unuce uklanja prepreke i na „regularnom “ referendumu ukida se drzava Crna Gora,a mnogi komiti ginu sa porodicama od Aca -palikuce,medju njima i dva moga pradjeda brata od 18 i 19 godima ,a uzimaju im sve ,tj prodavaju ogromno imanje iz vremena kralja Nikole za tacno 10 ovaca i malo brasna.Naravno ,svi postaju komunisti i ucestvuju u Nob.Inace po srpskim kriterijumima ,oni bi bili razbojnici bez gaca koji su otisli u partizane.Dalje projekat ,Nacertanija je projekat 19 vijeka ,a srbi ga rabe iz svojih laznih istorija i pumpaju danas.Zato ne moze niko da vas razumije u komsiluku,tu vasu paranoju.Ili je mozda zavjera protiv Srba?

  5. Dobar pokusaj spinovanja. Dakle, Crna Gora, zemlja saveznica je okupirana, kapitulirala pa eto izgubila pravo na postojanje!? Kako to pravo nije izgubila Francuska koja je kapitulirala u II svjetskom ratu? Ili ostale evropske drzave? Zaboravio to da objasni ovaj strucnjak za pravo. Dakle, pokusava da kaze da je drzava koja je kapitulirala, posle “oslobodjenja” osudjena na okupaciju od strane saveznika? Dakle, to je onda okupacija neprijatelja. Cudno je i to kako to da nepostojeca drzava odjednom ipak postaje postojeca, posto je prestala da postoji formalno 28 juna 1921? Ili je postojala ili nije, odlucite se? Pa dalje, kakvo je to “oslobodjenje” u kojem vojska ubija one koje je kao dosla da oslobadja, protjeruje legitimne vlasti drzave i kao okupaciona vojska bira ko ce ucestvovati na tzv. Podgorickoj Skupstini? To je prakticno isto ono sto su nacisti radili 20-ak godina kasnije. A sto se “referenduma” tice, nije to bio referendum, nego izbori. Posto nije bilo postavljeno pitanje o samostalnosti Crne Gore. Dakle, opet pokusaj spinovanja. Cinjenica je da je Srbija okupirala Crnu Goru, Karadjordjevici protjerali Petrovice jer Karadjordjevici i nisu bili dinastija, posto su prije Aleksandra imali ukupno dva vladara (Petra i Aleksandra I), a poznato je i kako su dosli na vlast, masakrom Obrenovica, kada su pobili vise od 200 clanova te dinastije za 24 sata. Tada je dobri kralj Pera slao zandarme da bajonetima ubijaju i djecu u kolijevkama.
    Na kraju, sve je to proslo, Srbi su prosli kako su prosli, platili su dug Karadjordjevica, tako da mogu slobodno da slave one koji su ih kostali 4 miliona zivota.

    1. … Sve vama staje u laž!
      Sto je godina kako Montenegrini, lažni Crnogorci koji nijesu Srbi rađu i mru i jednoj te istoj laži!!!
      Ovo o kralju Peru, osim što je nečasno, morbidno je!
      Kako druga strana, za koju ne znam kako da je krstim, jednako previđa mogućnost formiranja druge srpske države.
      Kako ona, ta mogućnost, otpada jer nije formirana ni srpska država Srbija!???
      Samo i tom kontekstu se može objektivno sagledati i sudbina srpske Crne Gore i dinastije Petrovića!
      … A da li se moglo pametnije, makar to nije nedoumica ni pitanje!
      Nuto blesanja i šizofrene, bolesne samoobmane o nekakvoj “ srbijanskoj okupaciji „!???

  6. Masa ,strana vojska na teritoriju Crne Gore je umarsirala 1916 i okupirala a okupaciju je potpisao i sam kralj Nikola.
    Saveznicka srpska vojska je oslobodia bratsku i saveznicku Crnu Goru. U vrijeme odrzavanje Podgoricke Skupstine u Crnoj Gori je bilo 500 vojnka iz Jugoslovenskih jedinica ne Srpskih a u Crna Gora je imala 40 000 naoruzanih vojnika ,tako ne vjerujem da su Crnogorci prepali pa tako glasali na Skupstini.

  7. Publicista Markuš nam je baš lijepo objasnio da okupacija 1918 u stvari nije bila okupacija , nego je samo vojska tuđe države umarširala na teritoriju naše države , organizovala neke persone da izglasaju ono što odgovara interesima te tuđe države ?
    Dakle , ono što je komandant srpskih okupacionih trupa Živojin Mišić rekao :“da se na teritoriji koju je nasa vojska OKUPIRALA …“ više ne važi , jer su na Podgoričkoj skupini , uz pomoć švajcarskih franaka , izabrani od strane vojske tuđe države , van Ustava i Zakona naše države , donijeli odluku da se Crnoj Gori ukine država , crkva , dinastija ….i kako veli publicista i bivši komunista Markuš to je sasvim u redu ???
    Viđeli smo koliko je bilo u redu kad je samo nakon 20 godina crnogorski narod masovnim ustankom 13 jula , predvođen KPJ kroz NOB vratio državnost .
    Državu smo vratili , i ostalo ćemo uskoro !!!

    1
    1
    1. Daaaa da vojska tudje drzave tacno..1916 Austrougarske NE Srbska vojska..i dobro procitaj sto pise sta je bilo prije 1918 to krijete aaaaaa Dukljani montenegrinski…Licno za mene K Aleksandar je najveci unistitelj Srbstva i ne volim ga jer1918 je moga da stvori Veliku Srbiju kakvu je htijo a on spasava Hrvate Slovence Srbe Crnogorce s Yugoslaviom Da ova CG ima imalo obraza treba da slave1918 i da svaki gradic ima spomenik Kralja aleksandra

  8. U republici danas istoricari zale za monarhijom i svadjaju se kako je koja kraljevina pala … Sto je bilo bilo je ne moze se promjeniti , sta ce biti e tu se vec moze nesto cinjeti . Nadam se da se necemo na monarhiju vratiti mada ima pretedenata i njihovih poltrona koliko hoces no nemaju pedigre …

  9. Vrijeme otreznjenja,tako bi trebalo nazvati ovo vrijeme.KSHS i sve kasnije Jugosklavije do one zajednice Srbije i Crne Gore su bile volja politicra i starnaih faktora i samo iskredna volja nas Srba,svi drugi su usli kalkulantski i razbijacki u tu zajednicu.Izgubili smo dvije kraljevine a dobili to sto nas je kostalo 3 miliona ljudi zena i djece,uglavnom nasijeh,mada dijelom i drugih koji u najvecoj mjeri pogibose u borbi protivu nas i nseg nacionalnog bica!
    Tu smo gdje jesmo u dvije drzave i jednu provinciju i jedan okupirani teritiriji onaj koji je duhovno naijvazniji,primimo to tako kao jeste i ucinimo sve da se sve dosadasnje nedoumice i istoriske istine iznesu na vidjelo,jedino tako mozemo napred.
    Nijese se samo raspala Jugoslavij evo vidimo raspadaju se i druge drzave,jer na djelu je Teroija haosa koju je promovisao Njemac-Jvrej Leo Straus rodjen u Njemackoj a umro u USA 1973 godine,to je danas zvanicana politika USA ,u stvari mocnika ovoga svijeta,Kondoliza Rajs je gvorila ne o sveopstem haosu nego o djelimicnom haosu ,a kada su krecali prema Avganistanu Dzordz Fridman je rekao „mi nemamo namjeru da uspostvimo red ,nego jednostvno da stare strukture vlasti skinemo „,samim tim uspostvimo haos koa stanje koje cemo postepeno resavati“
    Kako funkcionise ta hirda haosa Amerike,ima vise nacina ,jer nemoze se svuda posalti vojska to kosta a ima i zrtava.Rezimi koji se postave drze se u saci ucjenama ,ukoliko bilo sta krnu na nacionalnom ili nekom drugom planu budu sruseni,tako da je ova prica Djuknovica o nacionalnosti jedna obican glupost i da se on za to bori,to je orudje pomocu kojeg se rusi sve,zar misli da smo toliko coravi da je nacionalni crnogorac i istorija, Crnogorski pokret i Miras Dedaic.Na drugoj strani kao u slucaju Brazila ako se ne mogu obracunati sa vodjama drzava publikuje se kampanja i govri se o korupciji ,ili slucaj Njemacka uvoze se milioni izbjeglica koji ce vremenom postati destabilizujuci faktor i problem zemlje.
    Zato je nasoj opoziciji- Df nemoguce protiv Djuknovica ista uraditi kao kruptnre vlasti jer to Zapad zna i drze ga sve dok ne procijen da se njime vise gubi nego dobija,a nejga mogu skinuti samo nemiri i obracuni izemdju sebe u vrhu vlasti.
    Nas cilj je jasan ,netreba zurit,koristiti sve sto je na rspolaganju za ujedinjenje i svaki vid udruzenja neka tome streme,a ovakva vlast sama po sebi je najveci neprijatelj sam sebi ,kada sjutra ode a otici hoce,treba imati jasne stavove o ujedinjeju i sve do tancina sada spremati ,sa ovima, i njihovim navikam se to lako resava ,kada se uspostvi regularna drzava !
    Ulazak u EU je konacno odbacen ,doklaze drugi planovi i drugi ekonomski uslovi za koje se moramo pripremiti,ili ce zemlja opustjeti i sve se preseliti na Zapad,pitanje do kada se i ovamo moze,mada jos ide,samo do kada…?
    Ako je cilj fizicki nestanak Crne Gore ,sto nije iskljuceno,onda je Djukanovic najbolji za to,Sjever je skoro prazan,postepeno se prazni i Nikisic, i Podgorica dolazi na red,a jedna propala turisticka sezona opustosit ce i Primorje,to je jacina ove drzve,koja stoji pred ambisom ,kao god se okrene,dobro biti nece,za drzavu i njenog presjedavajuceg i hiljdugodisnje tradicije pivarstva i cojstava ?Da imamo bar i jogurta koliko svega drugoga,ali nemamo ni soli odavnao,jer izgleda ni more nije vise slano,vladaju nesalni odavno !

    1
    1
    1. Nikola brate,spasa nam nema,propasti necemo.
      Izmedju dve SrBske Dinastije,na zalost, pobedila je manje srBska. Ovde novocrnogorci zale za Jugoslavijom a osudjuju kralja koji im je tu zemlju stvorio,nonsens bez presedana.

      Zivela Srbija(Republika Srpska) i Crna Gora najlepsa drzava na svetu.

    1. Sve se zna,sve je dokumentovano!
      O odnosima u vremenu o kojem gos.Markuš piše ima toliko dokumenata, izjava živih ljudi,učesnika događaja da tu u stvari ne postoji niti jedna nepoznanica ali to očito nekim ljudima nije dovoljno.
      Da bi opravdali ovo današnje stanje istoričari „po zadatku“su primorani da siluju istoriju,prećutkuju najvažnije stvari pritom okrivljujući Srbiju i kralja Aleksandra za sve i svašta,uostalom,kralj Aleksandar je do tada bio jedini član obadvije dinastije i Petrović-Njegoš i Karađorđević koji je rođen na Cetinju i kao takav imao je pravo kako na srpsku tako i na crnogorsku krunu!

      1. Kojom logikom si ti dosao do zakljucka da je imao pravo na crnogorsku krunu!? Nije imao pravo jer je crnogorska kruna imala svoje nasljednike. Aleksandar Kardjordjevic je okupator, nikakav nasljednik.

        1. O kakvim okupatorima vi pričate,kako neko može okupirati samoga sebe.
          „Ono što se nešće u lance vezati,to se zbježe u ove planine“
          Najbolji odgovor ko su Crnogorci i odakle su došli.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *