ИН4С

ИН4С портал

Како да нам бегоније буду декоративније и пуне цвјетова

1 min read

Илустрација

Уколико сте љубитељ декоративног цвећа које можете подједнако гајити и у споља и унутра, онда сте сигурно чули за бегоније.

Цвеће бегонија

Уколико сте љубитељ декоративног цвећа које можете подједнако гајити и у споља и унутра, онда сте сигурно чули за бегоније. Ова биљка је позната по својим сјајним цветовима и декоративним листовима. Поврх тога, бегонија цвеће се релативно лако гаји, било да се одлучите да га посадите у затвореном или напољу.

Укратко, цвеће бегонија је прелепа украсна биљка која краси многобројне домове. Ова вишегодишња цветница броји преко 1700 врста.

Цвеће бегонија потиче из тропских и суптропских области као што су Јужна и Средња Америка, Цејлон, источна Индија, источна и јужна Кина и влажна западна Африка. Постоје различите врсте бегонија, неке су велике као на пример Б. арборесценс, која може нарасти и до 3 метра, док су неке веома мале као на пример Б. хуменопхyллаа, која расте свега 5-6 цм у висину.

Можете наћи бегоније са дрвенастим, усправним, увијеним, пузавим, жбунастим или пак веома ниским ризомом. Лист је код свих врста помало асиметричан, неки листови су округли, срцолики, а могу бити и подељени на неколико режњева, затим јајасти, дугуљасти, изрезани и неких других занимљивих облика. Листови такође могу бити длакави или глатки, са испупченим или утиснутим белим, црвеним или зеленим нервима.

Следите ове кораке како би научили да се бринете о овој биљци.

Бегоније узгој, нега, заливање

Када је узгој бегонија у питању, најпре изаберите праву локацију за сетву. Посадите све врсте бегонија на локацији која је делимично или благо у хладу, након што се уверите да је прошла опасност од мраза.

Ваше бегоније треба рано ујутру или касно поподне да буду изложене сунцу како би се осигурао њихов најбољи процват.

Избегавајте да садите бегоније у контејнерима на врелим површинама као што су асфалт или бетон.

Садња бегонија

Одаберите плодно тло за садњу бегонија. Бегоније воле плодно земљиште које је богато хранљивим састојцима. Можете да припремите ову врсту земљишта додавањем тресета или компоста. Такође треба да се уверите да корени ваших биљака имају добру дренажу.

Покушајте да избегнете садњу бегоније у областима са јаким ветром, јер имају слабе стабљике које могу бити оштећене великим налетима ветра.

Заливање бегонија

Заливајте редовно своје бегоније. Треба их заливати док земљиште не постане влажно, али никако натопљено водом. Превише влажно земљиште може довести до труљења или до тога да биљка увене.

Дакле, чим приметите да је земљиште суво на додир, залијте биљку.

Ђубрење бегонија

Бегоније преферирају уравнотежено ђубриво, што значи да ђубриво треба да буде неутрално, а не кисело или базно. Пре него што посадите своју биљку, земљиште треба нађубрити споро-ослобађајућим гранулираним ђубривом. Прочитајте и пратите упутства на етикети када је коришћење ђубрива у питању. Поновите примену ђубрива једном у три месеца.

Користите водорастворно ђубриво за цветање биљке једном недељно ако не користите гранулирано ђубриво.

Редовно уклањајте увело цвеће и лишће. Овако ћете осигурати да здрави делови биљке могу слободно да наставе са растом.

Орезујте своје бегоније. Смањите бегоније неколико центиметара на свака 4 месеца у благим климатским условима где нема мраза да обнови биљке. На тај начин ћете обезбедити да оне наставе да расту и остану здраве.

Размножавање

Најпре изаберите велике листове бегоније, па оштрим сечивом (најбоље ножем) засеците лисне нерве. Листове затим треба да положите тако да полеђина буде окренута на доле, на влажан песак, а лисне нерве фиксирајте жицом. Обавезно обезбедите топлу подлогу.

Из места реза ће се развити младице, које потом треба посадити у саксију кад мало буду порасле. Водите рачуна да не оштетите корен!

Одсеците врхове изданака са три лисна пара, уклоните доње листове, као и цветне пупољке ако их има. Резнице затим треба да умочите у прашкасти хормон, те их ставите у влажно земљиште уз ивицу саксије, забодите штапиће, и онда ставите фолију и држите саксију на температури око 21 °Ц. Нови изданци ће бити доказ да се ваша резница ожилила, када је можете посадити у одговарајућусаксију.

Гајење бегонија у саксији

Када је собна бегонија у питању, морате нарочито водити рачуна о избору саксије. Овде треба имати три фактора на уму: тип земљишта, величину саксије и количину земљишта коју користите. Када бирате супстрат за узгој бегоније у саксији, желите да земљиште буде релативно неутралне или благо киселе пХ вредности.

Саксија треба приближно да одговара величини ваше биљке – желите да задржите раст корена, али саксија не треба да буде претерано велика. Уколико користите превелику саксију, то аутоматски значи да ћете морати да користите превише земљишта. Када саксија садржи превише земље, то може довести до влажног земљишта које би потенцијално могло “удавити” корен ваше биљке и на тај начин уништити бегонију.

Бегоније воле много светлости, тако да треба да их држите поред прозора. Собна бегонија би требало да буде изложена светлу отприлике 12 сати дневно. Имајте на уму да ћете морати чешће да заливате своју биљку када користите вештачко светло.

Бегоније не воле хладноћу, па ће минимална температура ноћу морати да буде 13ºЦ. Ова биљка ће патити на нижим температурама.

Заливајте своје бегоније док не осетите да је површина супстрата влажна, али никако натопљена. Ако је могуће, користите воду која је стајала на собној температури која је дестилована.

Собна бегонија би требало да се ђубри са ђубривом за цвеће које је растворљиво у води, једном месечно од фебруара до септембра. Ређе би требало да је ђубрите током касних јесењих и зимских месеци. Припремите ђубриво према упутствима на етикети.

Редовно уклањајте увеле цветове и лишће. Такође би требало да уклоните сломљене стабљике, како би промовисали раст биљке. Очистите листове од прашине ако је потребно.

Бегонија зими

Бегонија зими захтева да је чувате у затвореном. Дакле, ископајте биљке пре првог мраза и ставите их у саксије, те даље негујте у затвореном простору. Не заборавите на орошавање биљке и често проветравање просторије у којој је држите.

Висеће бегоније

Висећа бегонија, чије је научно име Бегониа пендула, јесте гомољаста бегонија карактеристичних полеглих стабљика и асиметричних листова. Висеће бегоније су веома лепе и њихови цветови могу бити свих дугиних боја, осим плаве. Ова украсна биљка је одличан избор за висеће саксије или корпе.

Требало би да знате да висеће бегоније не толеришу јако сунце, брзо расту и врло лако се пресађују.

Извор: https://prirodnoizdravo.com/

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *