ИН4С

ИН4С портал

Кафана „Косово“ на Цетињу 1907.

1 min read
"Потпуно реновирана, почела са радом 16. овог мјесеца. Поред добре кујне, снабдијевена је чистим и добрим пићем, те се најтоплије препоручује и моли за што већу посјету. Цијене умјерене, услуга брза и тачна"

Кафана „Косово“ на Цетињу!

Слава великог боја и косовски завјет дубоко су уткани у животу сваког Србина. Славна традиција и историја, посебно се чувала и чува у Црној Гори, иако данас многи покушавају да фалсификују историју и чињенице. 

У прилог чињеници и очувању традиције и сјећања, погледајте како се звала кафана на Цетињу 1907. године.

Фото: ФБ, Јован Маркуш

 

„Потпуно реновирана, почела са радом 16. овог мјесеца. Поред добре кујне, снабдијевена је чистим и добрим пићем, те се најтоплије препоручује и моли за што већу посјету. Цијене умјерене, услуга брза и тачна“

Извор: Фејсбук, Јован Маркуш

Овако је гостионичар Никола Кнежевић рекламирао своју кафану-гостионицу на Цетињу, 16. септембра 1907. године.

 

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

16 thoughts on “Кафана „Косово“ на Цетињу 1907.

  1. Najsmešnije je kada neki tvrde da Crnogorci nisu Srbi zato što kosovski mit nije postojao među Crnogorcima, već je nametnut od strane srpskog uticaja.

    Kosovski mit nije postojao među vojvođanskim Srbima i nikada se tamo nije ni ustalio, pa jel neko tvrdi da ti ljudi nisu Srbi? Naravno da ne.

    Svakakvi razlozi i “argumenti“ se izmišljaju samo da bi se Crnogorci i njihova istorija rasrbili. Nažalost mnogi nasedaju na te priče i prihvataju ih.

    1
    1
    1. Iste ako ne i gore su tvrdnje da se izvorni Crnogorci (4 nahije) nisu u najvećem broju rasrbili.Cetinje sa Plavom i Rožajima u tom smislu figuriše sa vrlo visokom procentu kao etnički čisto mjesto.Tvrdnja da je proces reverzibilan je netačna što najbolje dokazuju upravo Plav i Rožaje ili možda neko misli da tamo živi neki autohtoni živalj porijeklom iz Anadolije.

  2. Zaboravih pomenut pjesmu KRALJA NIKOLE ONAM ONAMO . Ovi NIKSICANI i MOJKOVCANI sto su sad na vlast neznaju stihove i znacenje ove pjesme .

  3. Да се обнови па да у њу свраћају отпадници од црногорства,либерали и сл.руља,хахаха!

  4. Za vrijeme nasih djedova i pradjedova KOSOVSKI MIT je bio u srcu svakog CETINJANINA . Sama pomen na najvise odlikovanje OBILICA MEDALJE pa OBILICA POLJANA dje je sad stadion LOVCENA . A ovo danas je susta suprotnost , zbog para i GUZICE bi dali . Crn vi obraz IZDAJNICI !

  5. Reklo bi se na ovom snimku da gost kafane ovi stari gospodin ima crnogorsku kapu sa 4 ocila .
    Da je grb Crne Gore na kapi bio bi preko cijele kape na sredini a ovo izgleda kao polukrug na strani kape sa 4 ocila.

    1. Osim grba Crne Gore, ponositi Crnogorac je na kapi imao i inicijale Gospodara kao i svoje tj inicijale vlasnika kape.
      Srpska oznaka 4S na kapi se u kraljevini CG pojavila poslije srpske okupacije 1918 i zabrane nošenja crnogorskw kape od strane porobljivačkih, srpskih vlasti…
      A za kafanu „Kosovo“* samo da priupitam onako uzgred – što čekaše Crnogorci nekih 500 ikusur godina da bi je otvorili tj nađenuli joj to ime?!
      Staying yours…

      1
      2
      1. Што лупаш ти јадна не била ?!Знаш ли да је црни обод на ЦГ капи,у ствари црни флор који симболизује „жал за Косовом“…Ајде мучи ту и иди кући и вари ручак,није ово за тебе бистрино.

        1
        1
    2. Тада је био обичај стављати на капу иницијале Николе Првог,а оцила након 1918.јер су ти иницијали постали табу,али оцила и србство славе и прије 1918. Ево,Мило Јововић у Босанској вили:
      Bosanska vila, Samo sloga Srbina spasava, broj 3, str. 73. Sarajevo. 1896.

      http://www.digitalna.nb.rs/wb/NBS/casopisi_pretrazivi_po_datumu/bosanska_vila/1896/03/b005#page/4/mode/1up

      1
      1
    3. У музеју Марка Миљанова на Медуну,на првом спрату у првој витрини кад се уђе са лијеве стране,налази се Маркова црногорска капа са 4С.Капа је шивена у 19 вијеку у Петрограду,а Марко је умро 1901.г.Далеко прије фамозне 1918 и тзв „окупације“ како вичу Дукљани на сва звона.Мада су се у задње вријеме нешто и ућутали око овог „аргумента“ да ЦГ капе са 4С нема прије 1918.г.Ућутали се, јер како народ каже „у лажи су кратке ноге“.

      6
      1
      1. Milose stranog imena… ti ovdje dakle tvrdis da je Marko Miljanov u grob posa tj bio sahranjen u recimo… pidzamu a ne u svoju crnogorsku nosnju, s kapom na prsima?!

        1
        1
        1. Прво о имену.Поносно носим своје име по прађеду.А он га је добио – погоди,по нашем најсветијем витезу,Милошу Обилићу.Мој прађед је рођен 1868 год. у Куче на Медун.Чудо како му тада не дадоше име рецимо,Домагој,Трпимир, или Томислав,Јосип…Борна.Но сваки други тада бјеше Милош,Јован,Стеван,Лазар,Вук,Раде,Радош,Митар,Димитрије,Павле…Милош је типично словенско име.Милош Војиновић,Милош Црњански,Милош Форман,Оскар Милош…често чешко и пољско име.У Срба једно од најчешћих имена.Чак има и једно усташко гов*до са именом Милош.Видим ви се све поломисте да својој ђеци дате имена:Бодин ,Кочопар,Јаквинта,Десислава,Драгиња и Градиња…
          О капи и ношњи:кад вас покопамо аргументима,ви Дукљани идете замјеном теза са ниским ударцима и омаловажавањем.Типично лацмански и подмукло.
          Та капа са 4 оцила је у музеју,а имао их је више.Тамо је и перјаничка капа и још једна или двије његове ношње.Врло вјероватно да је једна од капа сахрањена са њим.Па није један војвода и јунак и господин какав је био Марко Миљанов,носио цио живот једну једину капу и ношњу ?!Носиш ли ти да те питам, цио живот једне те исте ципеле ?Промијениш ли их понекад ?Имаш ли какве резервне кад се усмрде или испрљају?Суштина ове приче није у капи ни у тим тим детаљима на капи.Тада си могао да тражиш да ти извезу било што,па и та 4 слова С.Никакав „правилник“ НИЈЕ ПОСТОЈАО о обавезним симболима на ЦГ капи.Овдје је ријеч о дукљанском историјском ФАЛСИФИКАТУ да се та капа појавила први пут тек послије 1918 год.Наравно да није.Постојала је и ношена прије „фамозне“ 1918.г.Нису је носили баш сви,али је итекако била „у моди“.Осим капе и ношње има у музеју,претпостављам да си био, доста његових рукописа у којима поред приповиједања и препричавања историјских догађаја из тог доба,доминира ријеч СРБИН.Кад се пењеш уз степенице,примијетићеш један рељефни натпис који је прекречен још одавно за вријеме комунистичке власти али се слова помало назиру:“ДИЈЕЛЕ СЕ СРБИ НА КОМАДЕ:ЈЕДАН КАЖЕ,ЈА САМ ЦРНОГОРАЦ,ДРУГИ БОКЕЉ ИЛИ ЕРЦЕГОВАЦ,ТРЕЋИ ОПЕТ ДА ЈЕ БОШЊАК,ДАЛМАТИНАЦ ИЛИ ВОЈВОЂАНИН,СРБИЈАНАЦ ИЛИ СТАРО-СРБИН,А СВИ СМО ЂЕЦА ЈЕДНЕ ИСТЕ МАЈКЕ !“

          2
          1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *