Јапански лист: Политика Токија према Москви доживела неуспех
1 min read
фото: Екатерина Аристархова/Спутњик
Током састанка са представницима рибарских предузећа на Курилским острвима, Мишустин је рекао да се тренутно разматра могућност увођења режима слободне царинске зоне на овој територији имогућности ослобађања од плаћања пореза за предузетнике и инвеститоре који раде на овим острвима. Премијер сматра да ће специјални економски режим на острвима омогућити интересовање страних партнера, укључујући Јапан.
Аутор чланка огорчен је што Русија предлаже економску сарадњу на Курилским острвима не само Токију, већ и другим државама. Напомиње се да став Јапана полази од чињенице да су четири спорна острва Курилског архипелага исконско јапанска територија, па стога Токио инсистира на посебним условима под којима се одређени закони Русије не би примењивали на грађане земље и бизнис на овим острвима.
„Позивање других земаља осим Јапана у супротности је са концептом сарадње који земља заговара, чији је предмет само Јапан. У том случају, уз учешће бизниса из трећих земаљаЈапан може остати без ичега“, пишу новине.
Аутор је подсетио и на речи бившег премијера Абеа који је, након разговора са руским председником Владимиром Путином 2016. године, с поносом изјавио да је Путин пристао на заједничке економске активности на Курилским острвима, преноси Спутњик
Међутим, како се наводи у чланку, то је био само „неосновани оптимистички закључак“. Наглашава се да се, уствари, сагласност Русије од самог почетка заснивала на чињеници да се њени закони морају поштовати приликом обављања активности на Курилским острвима и Москва то није скривала. Токио је, пак, затворио очи пред овим неугодним моментом приређујући „представу“ за грађане Јапана.
Аутор сматра да су као резултат тога преговори запали у ћорсокак – исто као и дискусија о предаји два острва Јапану.
„Неопходно је признати неуспех претходне владе и преиспитати политику према Русији. Ова одговорност лежи на влади (Јошихиде) Суга“, закључују новине.