Извођењем представе Медитеран балетски ансамбл МЦЦГ показао амбицију и напредак
1 min read
Извођењем представе Медитеран, у продукцији Музичког центра Црне Горе (МЦЦГ), балетски ансамбл те институције показао је да је наставио да амбициозно ради, развија се и технички напредује и потврдио још једном да балет у нашој држави мора да се професионализује.
Чланице ансамбла Ксенија Синђић, Ангела Михова, Марија Бољевић, Кристина Мркић и Сташа Шћепановић представиће се вечерас публици у МЦЦЦГ, другом представом од када је основан Балетски студио Музичког центра.
Кореографкиња балета је Саша Евтимова, асистенткиња кореграфкиње Ксенија Синђић, док је видео дизајн радио Синиша Радуловић. Редитељ представе је Александар Вујовић, а музику за “Медитеран” компоновали су Срђан Булатовић и Дарко Никчевић.
Евтимова је, након представе, казала да је публика громогласним аплаузом рекла све.
„Јуче смо имали фантастичан аплауз и у Будви. Баш ми је драго што имамо једну врхунску представу која може даље да се плеше. Мислим да је то фантастичан почетак балетског ансамбла у Црној Гори“, навела је Евтимова.
Упитана да објасни симболику реквизита, кутија, које су дјевојке користиле у представи, Евтимова је појаснила да кутије у представи симболизују живот, сјећање на поријекло и корјене.
„То су наше срце, емоције, нада, губитак. Тако да та коцка значи пуно живота“, навела је Евтимова.
Казала је да су балерине са којима је радила фантастичне и да су сви заједно напорно радили на овој представи.
„Повезала сам се јако са дјевојкама и хтјела бих да овај рад наставим са њима. У њима видим велики потенцијал“, казала је Евтимова.
Балерина Ксенија Синђић, казала је да је дуго држао утисак од извођења представе, а да је слично осјећала и синоћ након премијерног извођења представе у Будви.
„Јуче смо били на сцени поред мора, па је била лаганија ситуација, ово вечерас је за нас било озбиљније. Задовољна сам и мислим да је публика одлично реаговала на нашу игру као сваки пут“, рекла је Синђић.
Говорећи како је текао рад на представи, Синђић је навела да је било јако тешко и да су још у фебруару почеле припреме представе.
„С обзиром да је наша кореграфкиња из Македоније, морали смо да се уклапамо са терминима проба. Али кад год она није била ту, ја сам водила пробе као њена асистенткиња, уз сву помоћ осталих дјевојака. Ми смо остварили невјероватну конекцију са Сашом“, рекла је Синђић.
Казала је да је музика у представи била јако инспиративна и полетна.
„Музика у представи је карактеристична, јер нема тачан ритам на који смо навикли. Мислим да смо се добро снашле и да смо кореографски то супер испратиле“, навела је Синђић.
Редитељ Александар Вујовић казао је да је извођење балетске представе освјежење за црногорску културну сцену и да је веома срећан што је имао прилику да режира једну од првих представа у црногорској продукцији овог типа.
„Синоћ смо имали премијерно извођење у Будви, како тамо, тако и вечерас у Подгорици, утисци су феноменални. Надам се да је публика уживала“, навео је Вујовић.
Указао је да је раније режирао мултимедијалне представе, али и да му је представљао изазов режирати балетку представу.
„Гледали смо да овој представи дамо мултимедијални карактер због саме динамике и ритма, као и теме коју носи. Веома смо задовољни. Сигуран сам да ће овај ансамбал, у кратком периоду, имати шта да покаже региону и да ће се са поносом играти црногорске продукције у региону и Европи“, рекао је Вујовић.
Пословна директорица МЦЦГ Исидора Дамјановић казала је да је рад на представи имао пуно непредвиђених ситуација, али да су се, упркост томе, одлично снашли.
„Ову представу смо радили на један озбиљан начин. Не само што смо кореографкињу Евтимову ангажовали, већ је кореографију пратио и рад на техници балерина. Тако да смо имали три педагошка гостовања, по 15-20 дана. Уколико су постојале мањкавости код балерина, гостовањем врхунских педагога из окружења, биле су исправљене.“, навела је Дамјановић.
Појаснила је да је њена идеја била да направе представу која је „хомемаде“ – да на њој раде балерине из Црне Горе, сценограф, композитори музике и тонци.
„Овом представом мислим да смо показали да можемо на сопственим ресурсима да направимо нешто што може да се представи у региону и шире. Са овим представом гостујемо у Сарајеву 24. јуна“, истакла је Дамјановић.
Говорећи плановима за балетски студио, Дамјановић је подсјетила да је њена тенденција кад су почели прошле године са балетом била да једно вријеме буде у експерименталној фази.
„Балет, као једна организациона структура, је непознат МЦЦГ. Не постоји професионални балет у Црној Гори, што мислим да је срамота за државу у 21. вијеку и у срцу Европе. Нама је било потребно да видимо са чиме располажемо, колико то кошта и шта то захтјева у техничком и смислу ресурса. Намјерно смо оставили да овај експериментални период потраје двије године“, појаснила је Дамјановић.
Према њеним ријечима, ова представа је поново потврдила да балет мора да се професионализује.
„У том смислу, унутар нове систематизације смо предвидјели балетски ансамбл. Наше балерине које окончају школовање, после положене аудиције и ако задовоље неопходне критеријуме, могу да остварују своју професионалну каријеру у МЦЦГ“, рекла је Дамјановић.
Сматра да ће то бити велика мотивација балеринама у Црној Гори.
„Наравно да ћемо морати да ангажујемо плесаче из региона и инистранства. Ово је све замишљено да бисмо добили професионални црногорски балет, јер на тај начин оправдавамо постојање ниже и средње балетске школе одакле свршене балерине немају мотива да наставе са школовањем, јер им ова држава до данас није понудила ништа“, казала је Дамјановић.
Како је прецизирала, сстематизација је прихваћена од стране Савјета МЦЦГ, а сада је на височијој инстанци.
„Надамо се да ће се у предстојећем периоду то ријешити. Систематизацију смо припремили консултујући многа документа држава из региона и ЕУ, јер нам је стало да то буде на високом професионалноим ниову. Било би лијепо да окончамо административни процес до почетка следеће сезоне“, закључила је Дамјановић.
Професор Владимир Томашевић, који је руководилац Института за Уметничку игру из Београда, казао је да му је драго што је вечерас присуствовао извођењу представе Медитеран, која за њега представља тренутак континуитета, подсјећајући да је прошле године присуствовао и првој представи Тре сорелле.
„Након вечерашње представе видимо да је ово једна врста родоначелништва балета у Подгорици. Прошле године сам рекао да се Подгорица први пут ставила на мапу Западног Балкана као играчка пријестоница. Драго ми је да сам био у праву, јер годину дана касније могу да кажем да се успон квалитета види свакодневно. Могу да честитам менаџменту МЦЦГ“, навео је Томашевић.
Кореограф и директор Културног центра Београда Александар Илић казао је да му је изузетно драго да види да балетски ансамбл Црне Горе наставља врло амбициозно да ради, да се развија и да технички напредује.
„Кроз ову кореографију видјели смо да су играчице остале у форми, да су напредовале у односу на прошлогодишњи наступ у представи Тре сорелле и потпуно пружиле једну визуру и тумачење савремене умјетничке игре. Пред нама су велики изазови. Оно што је МЦЦГ поставио као циљ је стварање првог професионалног ансамбла Црне Горе. Радујем се новом успјеху, изазовима и желим им пуно среће“, истакао је Илић.
Умјетничка директорица националне опере и балета у Сјеверној Македонији Олга Панго рекла је да је срећна што се један пионирски рад, почетак стварања балета, дешава у Црној Гори.
„Радујем се да се ансамбл формира и да имамо сарадњу са Црном Гором. Пуно се радујем што су двије моје колегинице укључене у представу. Срећна сам да можемо да помогнемо. Захвална сам руководству МЦЦГ што су ми омогућили да будем дио догађаја и да га подржимо“, рекла је Панго.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

