Изван територије Русије: 16 најљепших руских православних храмова
1 min read
Legion Media / Russia Beyond
Руски православни храмови раштркани су по цијелом свијету. Сваки такав храм је мјесто где се вјерници моле Богу, али је уједно и мјесто гдје сви заинтересовани имају одличну прилику да боље упознају руску културу и историју.
1. Храм Покрова Пресвете Богородице (Мелбурн, Аустралија)

Овај храм званично има преко 4000 парохијана. Поред представника руске емиграције у Мелбурну, у овај храм долазе и вјерници из других помјесних Православних цркава – Грчке, Македонске, Српске и Бугарске.
2. Руски спомен-храм (Лајпциг, Немачка)

Руски спомен-храм је подигнут 1913. године у знак сјећања на око 130 000 Руса који су се у Бици народа 1813. године борили против Наполеона за ослобођење Њемачке.
3. Манастир Свете Тројице (Џорданвил, САД)

Ово је најстарији и највећи руски православни манастир у САД. Подигнут је 1929. године. Сматра се да је то један од главних духовних центара руског православља на Западу. Манастир обухвата Свјато-тројицку православну богословију, издавачку мисију, иконописачки атеље и музеј.
4. Храм Васкресења Христовог (Токио, Јапан)

Црква је озбиљно оштећена 1923. у великом земљотресу „Велики Канто“. Тада је срушен звоник, као и западни улаз, док су све дрвене конструкције изгореле у пожару који је уследио. Пламен је био толико јак да су се истопила звона и црквене утвари и сасуди од сребра. Рестаурација храма је трајала 70 година. Почетком 1990-их је коначно реализован велики програм обнове храма.
5. Храм свете Марије Магдалене (Јерусалим, Израел)

Храм је подигнут 1881. године у знак сјећања на руску императорку Марију Александровну. Све трошкове изградње су сносила њена дјеца: император Александар III, његова четири брата и сестра, која се такође звала Марија Александровна.
6. Храм светог Николе (Ница)

Храм светог Николе спада међу најважније знаменитости Нице на југу Француске. Сматра се да је ово највећи храм источног православља у Западној Европи.
7. Храм светог Преображења (Лос Анђелес, САД)

Храм се налази у Холивуду и опслужује тамошње Русе, али и многобројне руске глумце који долазе у Тинселтаун да снимају филмове.
8. Храм свете Елисавете (Визбаден, Њемачка)

Руски император Николај II Романов радо је долазио у овај храм са породицом током честих посета Њемачкој. Данас се овдје налази највеће руско православно гробље у Европи (не рачунајући дјелове бивше Руске империје).
9. Храм Христа Спаситеља (Санремо, Италија)

Откако је подигнут 1912. године, овај храм је својеврсно поприште неспоразума између Руске православне цркве и Константинопољског патријарха. У јануару 2019. године је решено да храм буде под јуриздикцијом РПЦ.
10. Храм светог Николе (Гифхорн, Њемачка)

Овај дрвени храм је саграђен 1994. године. То је копија Преображењског храма у Суздаљу (преко 240 км од Москве). Направљен је од аришовог дрвета, висок је скоро 27 метара. Има осам купола, неке су позлаћене.
11. Спомен-храм светог Владимира (Џексон, Њу Џерзи, САД)

Идеја о изградњи овог храма родила се 1938. године за вријеме прославе 950-годишњице примања хришћанства у Старој Русији. Грађевински радови су почели тек 1948. и трајали су непуних 40 година.
12. Храм свете Марије Магдалене (Вајмар, Њемачка)

У овај храм је често долазио Гете. Он је испољавао интересовање за руско иконописање и црквено појање. Овде је сахрањена велика кнегиња Марија Павловна, ћерка императора Павла Првог и жена Карла Фридриха, великог војводе од Сакс-Вајмар-Ајзенаха.
13. Храм светог Николаја Чудотворца (Беч, Аустрија)

Црвена армија је у априлу 1945. године ослободила Беч и приложила храму 1200 килограма заплењеног бакра, од кога је касније направљено највеће звоно.
14. Храм рождества Христовог (Фиренца, Италија)

Током једнаест година (1925-1936) храм је служио као привремена гробница грчке краљевске породице у изгнанству – Константина I Грчког, његове мајке краљице Олге Константиновне Руске и његове удовице Софије Пруске.
15. Храм Пресвете Богородице (Сан Франциско, САД)

Ово је један од највећих православних храмова на свијету. Центар је руског православља на западној обали Америке. Ту се често организују важни црквени догађаји и сусрети високих црквених великодостојника.
16. Храм преподобног Симеона Дивногорца (Дрезден, Њемачка)

Са овим храмом су имали везе многи угледни посленици руске културе и историје. Његови парохијани су били писац Иван Тургењев и оснивач руског колективистичког анархизма Михаил Бакуњин. Овде је крштен Петар Столипин, чувени руски политичар из периода 1900-их, као и Љубов Достојевска, друга ћерка чувеног руског писца.
Извор: Russia Beyond
Прочитајте још:
Руски Су-27 „уловили“ америчког бомбардера у близини граница Русије

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

