ИН4С

ИН4С портал

Изборна понуда – има ли нешто ново?

1 min read

treca-srbijaМожда би неке нове идеје и нови људи могли да добију шансу? Има ли нових људи и нових идеја на изборима у марту 2014. године?

Једно од најзанимљивијих питања сваке изборне кампање је питање изборних понуда у виду нових странака и покрета које излазе на изборе. Уобичајено је размишљање да су сви исти, да сваки пут имамо исту понуду и да се ништа неће променити након избора. Право је питање ко нам се нуди као избор овај пут и има ли нешто ново у понуди?

Онима који се кандидују је јасно да су грађани Србије презасићени свим понудама које су видели, трага се за новим идејама, питањима и могућностима привлачења пажње. Нама, грађанима који нисмо у изборној трци, заиста је доста свега, али опет идемо на изборе. Напомене ради, на парламентарне изборе изашло је 57,80% или 3 912 904. Можда и потврда да „Срби воле изборе“, али то неће и да признају.

Покушаји организованих акција неизласка (апстиненције) на изборе и поништавања гласачких листића имале су утицаја на изборне резултате, али нису донели очекиване промене. Претходни избори 2012. године су били посебно занимљиви по том питању, али се таква опсежна акција не примећује на почетку ове изборне кампање.

С обзиром да неизлазак на изборе сигурно неће донети промену, а да то вероватно неће донети ни излазак, знамо из искуства. Не постоји масовност апстиненције која би угрозила легитимитет кандидата, па самим ти и наш избор не добија никакво здраворазумском објашњење зашто нешто урадити. Можда би неке нове идеје и нови људи могли да добију шансу? Има ли нових људи и нових идеја на изборима у марту 2014. године? Кренимо редом.

Нова странка

Нова странка – познати људи. Нова нам нуди уобичајене идеје борбе против корупције, владавину права, реформе државних институција. Истичу да имају јасан пут ка Европи и да од њега не може и не сме да се одустане. Идеје и програм покушаће да спроведу на челу са Зораном Живоковићем, бившим премијером Србије и дугогодишњим чланом Демократске странке, али и највећим унутарстраначким критичарем рада ДС док је био део ње. Наглашавају жељу за јаким економским реформама ка либерализацији тржишта, али им таква приступ кваре преговори и најаве да ће на изборе у коалицији са ДС, на челу са Драганом Ђиласом. Њихови адути су свакако Владимир Павићевић и Весна Ракић-Водинелић, велики протагонисти кампање „белих листића“ на прошлим изборима, на које овај пут рачунају. Нису се прославили на локалним изборима на Вождовцу. Овај пут им коалицији скоро сигурно гарантује место у парламенту.

Трећа Србија

Трећа Србија – млади и нови. Лидери ове партије истичу да су се окупили око идеје да помире поделе на прву и другу Србију и да својим идејама и одређеним политичким искуством промене политичку сцену Србије. Сматрају да је дошло време за смену генерација на српској политичкој сцени. Иако их у јавности перципирају као „војвођанску партију“ због учешћа у власти у Новом Саду, покушавају да се представе као странка за целу Србију. Њихов лидер је Александар Протић, јавности и млађим грађанима Србије познат као бивши члан „Београдског синдиката“. Имају своје предлоге политика и за локални и за републички ниво, а кроз предлоге им провејавају идеје новог конзервативизма, што је тренд многих партија у Европи. Покушавају да направе спој модерног и традиционалног. Јавности су саопштили да сами, мимо било које коалиције, иду на изборе. Храбар и смео потез уз слоган „За све вредне људе“. Видећемо да ли их гласачи препознати њихове идеје.

„Доста је било“

„Доста је било – Саша Радуловић“ – покушај рестарта. Овај покрет темељи свој наступ на имену бившег министра привреде Саше Радуловића, који је покушао да реформише привреду и јавни сектор, али његове мере нису дочекане са одушевљењем ни код синдиката, а затим ни унутар Владе Србије. Трпео је многе нападе, поднео оставку на место министра и сада покушава да на таласу започетих и заустављених реформи добије подршку грађана. Сматра да Србија води погрешну економску политику и да је нужно да дође до промена. Покушаће да добије гласове грађана и представља „трн у оку“ тренутној власти због свих догађаја око оставке и повлачења са места министра. Позива нас да створимо друштво „слободних и одговорних грађана“, а слоганом покушава да пробуди незадовољне и апатичне грађанe.

Нова демократска странка и Заједно за Србију – сви их знамо.  Борис Тадић и Душан Петровић иду на ове изборе у коалицију са још неколико партија, покрета и организација где је Лига социјалдемократа Војводине најважнији актер. После низа раскола у Демократској странци Тадић и Петровић опет заједно. Нова ДС се није још регистровала, али иде на изборе. Према ономе што износе у јавности, рекло би се да је то покрет који жели да настави „тадићевску“ политику и да покушају да нађу своје место у шареној слици српске партијске сцене. Већина чланова обе организације су бивши чланови ДС-а и из дана у дан прилазе им стари ДС-ови кадрови. Платформа ове коалиције није још јасна, али може се наслутити да ће нам понудити да буду „алтернатива власти“ и да ће својим политичким искуством водити Србију ка Европској унији на свим оним принципима које су истицали унутар Демократске странке. Труде се да буду нови, али и да истакну континуитет свог рада.

На парламентарним изборима 2014. године вероватно ће бити још нових актера, али до сад се нису наметнули у јавности као релевантни за разматрање у изборној понуди. Један од таквих појава је и Републиканска партија коју води Владимир Цвијан, бивши члан СНС-а, који је ушао у конфликт са врхом странке и један од ретких који се успротивио Александру Вучићу.

Морамо признати да ово што је ново у изборној понуди уствари је само ново именом, да су то већином добро познати ликови на српској политичкој сцени и да од навведених покрета до сад једино нисмо пуно чули од Радуловића и од Треће Србије. Поред нових, на изборима ће бити и „старе“ коалиције и политичке партије. Остаје отоврено да ли ће они у изборној кампањи отворити нове идеје и питања.

За сваке нове изобре говоримо да нам требају нови људи и нове идеје. Сами процените има ли их сад или сте задовољни постојећим кандидатима и њиховим идејама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *